VIDEO V stredoslovenskom derby úspešnejší domáci Zvolen

Cuník a BrabenecCuník a Brabenec Zdroj: SITA

ZVOLEN - Vo Zvolene videli diváci od začiatku zaujímavý a rušný hokej. Domáci mali v prvej tretine aktivitu, hlavne v presilovke mohli skórovať. Banskobystričania však hrozili z rýchlych kontier, po jednej z nich sa nepresadil Hvila, keď mu Tománek poslal puk do ideálnej šance, proti bol Sáblík.

Dobrú príležitosť mal potom v 9. minúte Čurilla, ale ani on sa netešil, tentoraz bol proti Kostúr. Hostia podkúrili domácim v 12. minúte, na ľade bol štvrtý útok "baranov" a pred bránkou neuspeli mladíci Lamper s Nemčekom. V závere tretiny premárnili svoje šance aj banskobystrický útočník Jokila a na druhej strane Čurilla, ktorý pred prázdnou bránkou dlho spracovával puk a napokon ho poslal do žŕdky.

Zvolenčania využili presilovku na začiatku druhej tretiny, dopredu sa preštrikoval Brabenec a sám pred Kostúrom nezaváhal - 1:0. Po inkasovanom góle Banskobystričania ožili, prevzali iniciatívu, ale nedokázali streliť gól ani z vyložených šancí. Kristoffersson mieril do žŕdky, Kokavec prekonal síce Sáblíka, ale pre postavenie Heizera v bránkovisku gól neplatil, recept na úspech nenašli ani Tománek s Hvílom, na opačnej strane mieril z dobrej príležitosti Brabenec vedľa. Efektný zákrok predviedol Sáblík v 26. minúte pri Kútneho strele z ľavej strany. Zvolenčania trestali nemohúcnosť hostí v 32. minúte po rýchlej akcii Slováka s Čurillom, tešil sa český útočník, pretože jemu pripísali autorstvo druhého zásahu, keď puk išiel za Kostúra z hokejky Kubku. O dve minúty neskôr sa v oslabení rútil na bránku Banskej Bystrice Slovák, fauloval ho Kristoffersson, no faulovaný Zvolenčan nezužitkoval trestné strieľanie. V 36. minúte zaujala Cuníkova strela od modrej, puk prešiel za Sáblíka, ale Hraško ho pred čiarou zachytil a upratal do bezpečia. Zákrok dňa predviedol gólman Zvolena v závere druhej tretiny, keď Češík strieľal do odkrytej bránky, ale Sáblík stihol ešte zasiahnuť.

Tretia tretina patrila Zvolenu, hosťom hra nešla podľa predstáv. Do šancí sa dostávali častejšie domáci hokejisti. V 47. min zaujal semafor Kostúra po Trochtovej strele a o dve minúty neskôr sa predviedol Škvaridlo individuálnou akciou, ale brankára Banskej Bystrice neprekonal. V 52. min naskočil z trestnej lavice hosťujúci Marcinek, no nevyužil sólo. Pribudlo však nervozity, čoho dôsledkom boli bitky a vyššie tresty pre Kútneho, Bambúcha a Brabenca. Zvolenčania hrali 7-minútovú presilovku piatich proti štyrom. V 53. min sa presadil strelou od modrej čiary Vantroba. V závere sa pokúsil zdramatizovať duel Kokavec, keď 68 sekúnd pred klaksónom nečakane z otočky prekonal Sáblíka - 1:3. Power-play však hosťom nevyšla a Otčenáš iba potvrdil víťazstvo Zvolena strelou z červenej čiary do opustenej svätyne hostí.

HKm Zvolen - HC'05 Banská Bystrica 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Góly: 21. Brabenec (Čurilla, Marek Slovák), 32. Čurilla (Marek Slovák, Brabenec), 53. Vantroba (Čurilla), 60. Otčenáš (L. Jurík) - 59. M. Kokavec (Češík)
Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Brabenec 5 min+DKZ za hrubosť - Kútny 5 min+DKZ trest v hre za údery do hlavy, Bambúch 5 min+DKZ za hrubosť, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Gashilov, D. Konc - M. Korba, Bundil, 2529 divákov

Zvolen: Sáblík - Ťavoda, Marek Ďaloga, Vantroba, Juraško, J. Mucha, Hraško, Korhonen, Pokovič - Otčenáš, L. Jurík, Síkela - Marek Slovák, Brabenec, Čurilla - Zuzin, Trochta, Škvaridlo - Ihňato, M. Jurík, R. Puliš

Banská Bystrica: Kostúr - Cebák, Cunik, Paľov, M. Grman, Kubka, Bambúch - Tománek, Češík, Hvila - Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec - Marcinek, Jokila, V. Kútny - Lamper, Nemček, Zigo

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): "Som rád, že sme v tomto zápase potvrdili náš zlepšený prejav, keď už v Košiciach nám bodík takpovediac ušiel. Derby s Banskou Bystricou sa podobalo ostatným zápasom s týmto súperom ako vajce vajcu. Bola vynikajúca atmosféra a výborný hokej z oboch strán s množstvom šancí. Nechýbalo veľa súbojov, šarvátok, no to k derby patrí. Som rád, že moji chlapci hrajú poctivý hokej, ktorý nás zdobil v prvej časti sezóny. Rozhodujúce bolo, že sme strelili viac gólov a preto máme tri body. Sme radi, že teraz si oddýchneme a ďalšie zápasy budú opäť o tvrdom hokejovom boji."

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Bolo to derby ako každé iné predtým, bojovné, nervózne a padalo málo gólov. Nezačali sme najlepšie, súper nás dostal pod tlak. Zachránil nás brankár Kostúr ako aj šťastie, ktorého sme mali v prvej tretine neúrekom. Keď sme inkasovali prvý gól na začiatku druhej tretiny naša morálka sa zdvihla vyrovnali sme, ale žiaľ regulárny gól neplatil. Neviem si to vysvetliť, potom nám súper odskočil o dva góly, zvýšili sme otáčky i úsilie, ale streliť gól pre nás je dosť ťažké. Nedarí sa nám skórovať ani do prázdnej bránky. Koniec zápasu bol dosť nervózny, vzniklo niekoľko provokačných faulov a nakoniec sa to zvrhlo. Mrzí ma to, pretože ani jedno derby nebolo s takýmto záverom. Chceli sme ešte niečo so zápasom urobiť, ale náš gól na 3:1 prišiel neskoro.

• Zdroj: SITA, huste.tv