Nedeľnú klasiku v Otepää vyhrali Cologna a Kowalczyková

Dario ColognaDario Cologna Zdroj: SITA

OTEPÄÄ - Favorizovaný Švajčiar Dario Cologna (25) zvíťazil v estónskom stredisku Otepää v nedeľňajších pretekoch na 15 km klasickou technikou s individuálnym štartom v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach 2011/2012. Druhý skončil Lukáš Bauer z Česka, na tretej pozícii klasifikovali Kanaďana Devona Kershawa z Kanady. Slovensko nemalo zastúpenie.

Víťazný Cologna dosiahol čas 40:12,4 min a svojím triumfom si so ziskom 1474 bodov upevnil svoje líderské postavenie v priebežnom celkovom hodnotení SP. Jeho najväčší súper v boji o krištáľový glóbus Petter Northug z Nórska v Otepää neštartoval, po nie celkom vydarenom účinkovaní na Tour de Ski (skončil tretí) si chcel poriadne oddýchnuť a postavil si nový cieľ - víťazstvo na Vasovom behu vo Švédsku. Spomenutý severan má na druhom mieste na Colognu v SP aktuálne už 293-bodový odstup. Tretí Švéd Marcus Hellner získal 843 bodov.

V nedeľňajšej súťaži v Otepää viedol na prvých dvoch medzičasoch Kershaw, v závere mu však došli sily a obsadil tretiu priečku. Čech Bauer, ktorý v sobotu v Estónsku vynechal šprint, začal pomalšie (po 1. medzičase na 2,5 km figuroval na 12. pozícii), postupne sa "tlačil" dopredu a napokon v závere o 1,2 s predstihol kanadského bežca. Cologna bol po polovici ešte druhý za Kershawom, no v ďalšej 7,5-km časti zvýšil obrátky a napokon zaslúžene triumfoval.

SP v behu na lyžiach v Otepää (Est.) - nedeľňajšie výsledky:

Muži - 15 km klasickou technikou s individuálnym štartom: 1. Dario Cologna (Švaj.) 40:12,4 min, 2. Lukáš Bauer (ČR) +24 s, 3. Devon Kershaw (Kan.) +25,2, 4. Stanislav Volžencev +41,3, 5. Petr Sedov (obaja Rus.) +42,2, 6. Marcus Hellner (Švéd.) +53,2

Poradie vo SP 2011/2012 po 23 pretekoch (z 37 naplánovaných):
1. Dario Cologna (Švaj.) 1474 bodov, 2. Petter Northug (Nór.) 1181, 3. Marcus Hellner (Švéd.) 843, 4. Alexander Legkov (Rus.) 692, 5. Devon Kershaw (Kan.) 637, 6. Maurice Manificat (Fr.) 633, ... 85. Martin Bajčičák 30, 113. Peter Mlynár (obaja SR) 13

Nedeľňajšie preteky Svetového pohára na 10 km klasicky v estónskom Otepää sa stali korisťou poľskej bežkyne na lyžiach Justyny Kowalczykovej. Poľka tak zaznamenala dvojnásobný triumf v Estónsku, keď vyhrala aj v sobotňajšom klasickom šprinte.

Na všetkých medzičasoch viedla v nedeľu Nórka Therese Johaugová, no Kowalczyková si skvelým finišom zabezpečila triumf pre seba, ke'd trať zvládla za 29:44,8 min. Johaugová sa napokon musela uspokojiť s tretím miestom (+40,5 s), medzi ňu a víťazku sa ešte vklinila ďalšia Nórka Marit Björgenová (+21,9 s).

Jediná slovenská pretekárka na štarte Alena Procházková skončila tesne za bodovanou tridsiatkou, keď obsadila 33. miesto so stratou takmer 3 minút na víťazku.

Ženy - 10 km - klasicky: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 29:44,8 min., 2. Marit Björgenová (Nór.) +21,9 s, 3. Therese Johaugová (Nór.) 40,5, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) 58,7, 5. Astrid Jacobsenová (Nór.) 1:02,4 min, 6. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) 1:21,1,... 33. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +2:59,4

Poradie SP po 21 z 35 pretekov: 1. Marit Björgenová (Nór.) 1486 b., 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 1424, 3. Therese Johaugová (Nór.) 1055, 4. Kikkan Randallová (USA) 928, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) 797, 6. Krista Lahteenmakiová (Fín.) 709,... 71. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) 22