VIDEO Outsider zo Zambie a Pobrežie Slonoviny do finále

Gervinho, Drogba a ďalší hráči Pobrežia Slonoviny sa radujú z góluGervinho, Drogba a ďalší hráči Pobrežia Slonoviny sa radujú z gólu Zdroj: SITA

BATA - Futbaloví reprezentanti Zambie sa stali prvými finalistami Afrického pohára národov 2012. V úvodnom semifinále kontinentálneho šampionátu, ktorý sa odohráva v Rovníkovej Guinei a Gabone, prekvapujúco zvíťazili v Bate nad Ghančanmi 1:0.

O jediný presný zásah stretnutia sa postaral v 78. min útočník Zambie Emmanuel Mayuka zo švajčiarskeho tímu Young Boys Bern. Snahu favorita aspoň vyrovnať a vynútiť si predĺženie pribrzdila červená karta pre Dereka Boatenga v 84. min. Už v 8. min pritom nepremenil pokutový kop v prospech Ghany Asamoah Gyan.

V druhom semifinále zvíťazili hráči Pobrežia Slonoviny nad Mali tesne 1:0 napriek tomu, že celý zápas mali prevahu a vypracovali si množstvo výborných šancí. O postupový gól sa postaral v poslednej minúte prvého polčasu Gervinho.

Zápas o bronz sa uskutoční v sobotu 11. februára (20.00) v Malabo, finále je na programe v nedeľu 12. februára (20.00) v  Libreville.

Zambia - Ghana 1:0 (0:0)

Gól: 78. Mayuka, ČK: 84. D. Boateng (Ghana) po 2. ŽK

Mali - Pobrežie Slonoviny 0:1 (0:1)
Gól: 45. Gervinho

• Zdroj: SITA, TASR, youtube