VIDEO ManUtd prehral s Ajaxom, Plzeň vypadla po predĺžení

Aras Ozbiliz dáva gólAras Ozbiliz dáva gól Zdroj: SITA

BRATISLAVA - V odvetných stretnutiach šestnásťfinále Európskej ligy UEFA si napriek prehre s Ajaxom Amsterdam vybojovali postup hráči Manchestru United. Zverenci Sira Alexa Fergusona zvíťazili v prvom zápase 2:0 a rýchlo sa ujali vedenia aj na domácej pôde, no hostia dvoma gólmi v závere polčasov a Old Trafford videl prehru svojich miláčikov 1:2, iba tretiu v európskych pohároch za ostatných 11 rokov.

Tréner domácich Alex Ferguson v odvete zariskoval, keď na štyri defenzívne posty postavil Phila Jonesa, Chrisa Smallinga a dvojičky Da Silva. "V tomto stretnutí som dal dôveru až príliš veľkému množstvu mladých hráčov na defenzívnych postoch. Bolo to dosť veľký risk," poznamenal škótsky kouč, ktorého doplnil brankár United David de Gea: "Začali sme veľmi dobre vďaka gólu Chicharita, ale príliš sme sa uspokojili a mysleli si, že sa nám už nič nemôže stať. Lenže proti mužstvám ako Ajax je to veľká chyba, ľahko sme mohli prehrať aj postup. Som však rád, že v dôležitých momentoch som podržal mužstvo a ideme do ďalšieho kola. Tréner nebolo šťastný, ale pokračujeme a to je v tomto momente dôležité."

Obrovskú drámu videl Gelsenkirchen, kde domáce Schalke privítalo Plzeň. Český majster uhral v prvom dueli na domácej pôde remízu 1:1. Holandský snajper Huntelaar skóroval v prvom zápase a otvoril aj gólový účet odvety. Vyzeralo to na hladký postup nemeckého favorita. Tento dojem ešte posilnila červená karta pre Mareka Bakoša v 60. minúte. Slovenský útočník si ju vyslúžil za odplácanie faulu, keď protihráča trafil lakťom do tváre. V 88. min si však predĺženie vynútil Rajtoral, Západočesi sa síce dlho úporne bránili, ale na začiatku druhého predĺženia potvrdil výbornú formu Huntelaar, ktorý ešte v 120. min stihol skompletizovať hetrik. V tíme Pavla Vrbu absolvoval celý zápas obranca Marián Čišovský, Bakoš tiež nastúpil v základe a Michal Ďuriš hral od 65. min.

"Červenú kartu som si zaslúžil, ale bolo to v zápale boja. Bolo to zlé, neviem prečo som to urobil.  Prežívam najťažšie chvíle v kariére. Boli sme blízko toho, aby sme Schalke ešte viac potrápili a možno aj postúpili. A ja som to všetko pokazil. Na Schalke sme mali, škoda pokazil som to. V desiatich sa nám to otočiť nepodarilo, ale v jedenástich by to možno vyšlo," cituje portál idnes.cz. Bakoša, ktorý sa hneď po vylúčení podrobil dopingovej kontrole: "Hneď po červenej karte som išiel na doping. Bola tam televízia, ale náš gól som nevidel. Sledoval som už len predĺženie."

Drámu nedopustilo Atlético Madrid, ktoré zdolalo Lazio Rím 1:0, no základ predĺženia svojej európskej sezóny položilo vo "večnom meste" vďaka víťazstvu 3:1. Zástupca Primera division zdolal Lazio Rím vonku 3:1 a doma v odvete spečatil postup víťazným gólom Diego Godin. "Kľúčom k nášmu dnešnému úspechu bola organizácia hry a prístup, teda to čím sa vyznačujeme v posledných dueloch. V oboch stretnutiach s Laziom sme našli priestor na využitie svojich najlepších príležitostí. V odvete sme sa snažili ustrážiť výsledok z Ríma a to sa nám aj podarilo. Ako mužstvo sme spokojní a zdravo sebavedomí. Vieme, že každá ďalšia prekážka bude náročná," povedal argentínsky stredopoliar a autor jediného gólu na štadióne Vicente Calderona.

Iba z lavičky sledoval domácu prehru Besiktasu so Sportingom Braga (0:1) útočník Filip Hološko. Pre hostí však išlo o Pyrrhovo víťazstvo, doma totiž prehrali 0:2 a ich účinkovanie v súťaži sa skončilo.

V súboji Metalistu Charkov a Red Bullu Salzburg si Ukrajinci opäť schuti zastrieľali, po kanonáde 4:0 v Mozartovom meste zaznamenali doma výsledok 4:1. Stredopoliar "býkov" Dušan Švento odohral celý zápas.

Plnú minutáž mal aj brankár Legie Varšava Dušan Kuciak. Poliaci doma na úvod remizovali so Sportingom Lisabon 2:2 a ani odveta nemala jasný priebeh, portugalský favorit však uspel 1:0 a môže sa tešiť na Manchester City.

Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) - Viktoria Plzeň (ČR) 3:1 po predĺžení (1:1, 1:0) - prvý zápas 1:1
Góly: 8., 106. a 120. Huntelaar - 88. Rajtoral, ČK: 61. Bakoš (Plzeň), rozhodoval: Kelly (Ír.)
Marián Čišovský odohral celý zápas, Marek Bakoš nastúpil od začiatku zápasu a v 61. min bol vylúčený, Michal Ďuriš (všetci Plzeň) nastúpil v 65. min

Manchester United (Angl.) - Ajax Amsterdam (Hol.) 1:2 (1:1) - prvý zápas 2:0
Góly: 6. J. Hernández - 37. Özbiliz, 87. Alderweireld, rozhodoval: Skomina (Slovin.)

Anderlecht Brusel (Belg.) - AZ Alkmaar (Hol.) 0:1 (0:0) - prvý zápas 0:1
Gól: 54. Martens, rozhodoval: Proenca (Portug.)

Atlético Madrid (Šp.) - Lazio Rím (Tal.) 1:0 (0:0) - prvý zápas 3:1
Gól: 48. Godín, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

Besiktas Istanbul (Tur.) - Sporting Braga (Portug.) 0:1 (0:1) - prvý zápas 2:0
Gól: 25. Lima, rozhodoval: Vad (Maď.)
Filip Hološko (Besiktas) sedel len na lavičke pre náhradníkov

Metalist Charkov (Ukr.) - Red Bull Salzburg (Rak.) 4:1 (1:0) - prvý zápas 4:0
Góly: 28. Hinteregger (vlastný), 62. Cristaldo, 63. Blanco, 87. Marlos - 56. Jantscher, rozhodoval: Gautier (Fr.)
Dušan Švento (Salzburg) odohral celé stretnutie

Sporting Lisabon (Portug.) - Legia Varšava (Poľ.) 1:0 (0:0) - prvý zápas 2:2
Gól: 84. Fernández, rozhodoval: Bezborodov (Rus.)
Dušan Kuciak (Legia) ochytal celé stretnutie

Olympiakos Pireus (Gréc.) - Rubin Kazaň (Rus.) 1:0 (1:0) - prvý zápas 1:0
Gól: 14. Djebbour, rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

<center><iframe frameborder="0" width="480" height="360" src="https://www.dailymotion.com/embed/video/xp08m3"></iframe><br /><a href="https://www.dailymotion.com/video/xp08m3_yyyyyyyyyy-vs-yyyyyyy-yyyyy-yy-1-0-yyy-yyy-yyyyy-yyyyyyyy_sport" target="_blank"></a> <i><a href="https://www.dailymotion.com/pklora7" target="_blank"></a></i></center>

Dvojice osemfinále (termíny: 8. marca /prvé zápasy/, resp. 15. marca /odvetné duely/):
Metalist Charkov (Ukr., Lukáš Štetina) - Olympiakos Pireus (Gréc.)
Sporting Lisabon (Portug.) - Manchester City (Angl.)