EL: Zvládne madridské Atletico prvý štvrťfinálový duel?

Pozápasová radosť futbalistov Atletica Madrid po suverénnej osemfinálovej výhre 3:0 na pôde tureckého Besiktasu Istanbul (15.3.)Pozápasová radosť futbalistov Atletica Madrid po suverénnej osemfinálovej výhre 3:0 na pôde tureckého Besiktasu Istanbul (15.3.) Zdroj: SITA

MADRID – Po Lige majstrov sa vo štvrtok o slovo prihlási aj druhá najprestížnejšia klubová súťaž Európska liga, v ktorej sú na programe úvodné štvrťfinálové súboje. Na štadióne Vicente Calderóna domáce Atletico vo večerných hodinách privíta nemecký celok Hannover 96.

Duel na Pyrenejskom polostrove bude prvou časťou celej štvrťfinálovej skladačky, tá druhá sa o týždeň neskôr odohrá v Nemecku. Favoritom stretnutia je bezpochyby domáci klub, ktorý predvlani v tejto pohárovej súťaži dosiahol celkové prvenstvo. Na podobný úspech si zverenci argentínskeho trénera Diega Simeoneho robia zálusk aj v aktuálnej sezóne. Ťahúňom mužstva sa po príchode z Porta stal hviezdny kolumbijský kanonier Falcao, ktorý s „drakmi“ v minulom ročníku získal cennú trofej za triumf v Európskej lige.

Okrem Kolumbijčana majú samozrejme Madridčania k dispozícii niekoľko ďalších talentovaných a skúsených futbalistov ako napríklad turecký záložník Arda Turan, mladučký Salvio či Brazílčan Diego. Pomerne vyvážený a zohratý tím v Európskej lige zatiaľ podáva výborné výkony, keď vo všetkých štrnástich súbojoch (vrátane dvoch predkôl) dokopy stratil iba päť bodov. Obidve zakopnutia Atletico navyše dosiahlo na ihriskách súperov, keď Španieli ešte v skupinovej fáze najprv „len“ remizovali na pôde francúzskeho Rennes (1:1) a potom aj na Apeninskom polostrove, kde nestačili na talianske Udinese Calcio (0:2). Od tohto momentu Madridčania vyhrali zostávajúce tri stretnutia v skupine I a s prehľadom v nej napokon obsadili prvú priečku.

Vsaď si v našej tipovacej hre na zápas Atl. Madrid proti Hannoveru

Šestnásťfinálový žreb prisúdil Atleticu neľahkého talianskeho súpera z Ríma. Lazio však na prepracovanú španielsku hru nenašlo účinnú protizbraň a po prehrách *1:3 a 0:1 sa klub z večného mesta rozlúčil s Európskou ligou. Osemfinále do cesty Madridčanom prinieslo turecký Besiktas. Po domácom triumfe (3:1) až prekvapivo hladko zvíťazili Španieli aj na horúcej istanbulskej pôde (viď foto). Zdá sa, že mužstvo je aktuálne vo výbornej forme, ktorú by pred vlastným publikom malo v dôležitom dueli potvrdiť.

Nemci v pomerne nenáročnej skupine B obsadili v konkurencii belgického St. Liége, dánskej Kodane a ukrajinskej Poltavy konečnú druhú priečku. Na vyraďovaciu fázu sa však Hannover dokázal dobre skonsolidovať a pripraviť, keď najprv vyradil FC Bruggy (*2:1, 1:0) a v osemfinále potom aj ďalšieho belgického zástupcu St. Liége. Po cennej remíze 2:2 (8.3.) na ihrisku súpera už v domácom prostredí futbalisti nemeckého celku jasne dominovali a zvíťazili 4:0 (15.3.). Vonku je však klub podstatne slabším protivníkom, čo potvrdzujú aj aktuálne tri ligové prehry mimo vlastnej pôdy za sebou, v ktorých Hannover inkasoval až osem gólov. Na Estadio Vicente Calderón by tak proti kvalitnému súperovi pre hostí bola určite prijateľným výsledkom aj tesná prehra.

Nemci síce vo vyraďovacej fáze súťaže potvrdili svoje kvality, na ihrisku veľkého favorita z Pyrenejského polostrova by však nemali uspieť. Madridčania vedia, že odvetné stretnutie bude podstatne náročnejšie, a tak si pred ním potrebujú vytvoriť veľmi dobrú východiskovú pozíciu. Tipujeme, že Atleticu sa podarí potvrdiť doterajšie výborné výkony z Európskej ligy a Hannover v úvodnom štvrťfinálovom súboji porazí.

Aktualizácia: Úspešný tip. Aj keď na gól kanoniera Falcaa z deviatej minúty ešte pred polčasovou prestávkou odpovedal vyrovnávajúcim zásahom hosťujúci Diouf, domácim sa podarilo dosiahnuť žiadané víťazstvo. To Atleticu svojim gólom zabezpečil minútu pred koncom riadneho hracieho času Eduardo Salvio, ktorý na veľkú radosť domácich priaznivcov upravil na konečných 2:1.

29.3.2012 o 21:05  |  Atl. Madrid - Hannover (1.z.)  |  Tip: 1  |  Kurz: 1,48

• Zdroj: športky, ps