Guardiola gratuloval Realu, Ronaldo ešte neoslavuje

Fanúšikovia Realu oslávili triumf nad BarcelonouFanúšikovia Realu oslávili triumf nad Barcelonou Zdroj: SITA

BARCELONA - Po triumfe v El Clásico všetko nasvedčuje tomu, že futbalisti Realu Madrid ukončia v španielskej lige trojročnú nadvládu Barcelony. Zverenci trénera Jose Mourinha majú po triumfe 2:1 na Nou Campe štyri kolá pred koncom súťaže pred odvekým rivalom sedembodový náskok.

"Biely balet", ktorý takmer do bodky splnil v sobotu taktické pokyny svojho kouča, potrebuje na majstrovskú definitívu už len dve víťazstva. Za určitých okolností však môže oslavovať ešte skôr. Už teraz však prekonal rekord, pretože futbalisti z Madridu zaznamenali v tejto sezóne 109 ligových gólov. Doterajší klubový aj ligový rekord držal práve Real, ktorého gólostroj sa pod vedením mexického trénera Huga Sancheza zastavil v sezóne 1989/1990 na méte 107 gólov.

Xavi Hernández nastúpil na 32. zápas proti Realu Madrid v kariére, žiaden iný futbalista týchto dvoch klubov sa nemôže pochváliť takým dlhým zoznamom derby duelov.

Barcelone nepomohlo celoštadiónové choreo s nápisom SOM I SEREM (SME A BUDEME)

Na Nou Campe pôsobil katalánsky gigant pred bránou súpera až na jednu výnimkou bezradne, hráči Barcelony väčšinou uviazli ešte pred šestnástkou v preplnenom priestore. Hviezdny Lionel Messi sa k svojim gólovým prienikom vôbec nedostal, naopak hostia vyrážali do nebezpečných brejkov. Aj preto Real Madrid ťahá v Primera División sériu 19 duelov bez prehry.

"Najskôr gratulujem súperovi k výhre a k dobrej pozícii na ceste z titulom," povedal tréner Kataláncov Pep Guardiola. "Hostia čakali na svoje šance, my sme sa snažili celý priestor otvoriť. Naši hráči však museli napokon operovať v zhustenom priestore, čo je vždy náročné. Súper naopak umne šetril sily a svoje úsilie ozdobil gólmi. Škoda, že sme nezvládli kľúčový moment, nemáme z toho dobrý pocit. Proti Madridu sa však nikdy nehrá ľahko, pretože sú fyzicky a kondične dobre disponovaní."

Real sa ujal vedenia v prvom polčase zásluhou Khediru, ktorý po rohovom kope využil zaváhanie stopéra Carlosa Puyola a Victora Valdesa. Domáci sa nadýchli k zvratu paradoxne po odchode Xaviho z ihriska v 70. minúte, pričom o vyrovnanie sa postaral práve striedajúci Alexis Sánchez. Lenže už o tri minúty neskôr Mesut Özil vyzval na skórovanie Cristiana Ronalda, ktorý obišiel aj Valdesa a upravil na 1:2. Pre portugalského kanoniera to bol 42. ligový gól v sezóne, Messi má na konte o jeden presný zásah menej.

"Bol to veľmi dôležitý gól, no dôležitejšie je víťazstvo tímu a skutočnosť, že sme v pohodlnej pozícii. Gratulácie si zaslúži každý jeden hráč nášho mužstva. Za seba môžem povedať, že sa mi v Barcelone gólovo darí," povedal Cristiano Ronaldo, ktorý sa však vzápätí prejavil ako príkladný profesionál: "Na oslavy teraz nie je čas, musíme sa koncentrovať na domácu semifinálovú odvetu s Bayernom Mníchov."

Kým v Madride vypukla radosť, Barcelona sa ponorila do smutnej noci. "Pred úvodným výkopom sme si uvedomovali, že to bude mimoriadne náročné, pretože aj keby sme zvíťazili, Real by mal stále situáciu vo vlastných rukách. Skúšali sme všetko a nevyplatilo sa to. Primera División už nevyhráme a toto poznanie nás veľmi bolí na duši," priznal krídelník katalánskeho klubu Andrés Iniesta.

Taktika a stratégia Mourinha, ktorý pri gólových momentoch neprejavoval žiadne emócie, slávila úspech. Portugalsky kouč tak dobyl Nou Camp na desiaty pokus a v službách tretieho klubu (predtým Inter Miláno a Chelsea). Real vyhral v Barcelone po prvý raz od roku 2007, pričom Mourinho tam doteraz päťkrát prehral a štyrikrát remizoval. Ani to však neprinútilo rodáka zo Setubalu k tomu, aby prišiel na pozápasovú tlačovú konferenciu.

"Je to pre nás nesmierne dôležité víťazstvo. Ale titul stále ešte nie je náš, čakajú nás ešte štyri zápasy," citujú španielske médiá asistenta Aitora Karanku: "Cez prestávku tréner hovoril hráčom, aby si dali pozor. Síce sme viedli 1:0, ale Barcelona mohla kedykoľvek vyrovnať. A to sa v druhom polčase aj stalo. Našťastie sme to zvládli a rýchlo sme sa dostali späť do vedenia."

Pohľad do historickej štatistiky hovorí, že celková bilancia v El Clásicu je stále výrazne na strane Barcelony. Katalánci zvíťazili v 104 stretnutiach, Real sa môže pochváliť 91 úspechmi a 55 duelov sa skončilo nerozhodným výsledkom. "Barca" však prišla o gloriolu 54-zápasovej domácej nezdolanosti, a keďže prehrala v prvom semifinále Ligy majstrov s Chelsea, zaznamenala neúspech v dvoch stretnutiach po sebe po takmer dvoch rokoch (predtým nestačila v máji 2009 na Mallorcu /vonku 1:2/ a Osasunu /doma 0:1/.

Rekordérom španielskej histórie v počte titulov je Real s 31 trofejami, Barcelona ich má na konte o desať menej, triumfovala však trikrát v sérii. Naposledy v roku 2004 vyhralo súťaž iné mužstvo ako títo giganti, vtedy sa to podarilo Valencii. Na Real ešte čakajú konfrontácie s FC Sevilla, Athleticom Bilbao, Granadou a Mallorcou. Barcelona bude čeliť Rayu Vallecano, Málage, mestskému rivalovi Espanyolu a San Sebastiánu.

• Zdroj: TASR, SITA, ČTK, youtube