VIDEO Gáboríkov gól nepomohol, Devils vedú 3:2

Steve Bernier sa teší z gólu Stephena GiontaSteve Bernier sa teší z gólu Stephena Gionta Zdroj: SITA

NEW YORK - Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v piatom finále Východnej konferencie NHL na ľade New Yorku Rangers 5:3 a v sérii sa ujali vedenia 3:2.

Slovenský útočník v drese "jazdcov" Marián Gáborík v 17. sekunde poslednej tretiny vyrovnal svojim piatym gólom v tohtoročnom play off na 3:3, no v 56. minúte zaznamenal víťazný presný zásah Ryan Carter. Tridsaťdva sekúnd pred záverečným klaksónom spečatil triumf Devils strelou do prázdnej brány Zach Parise.

"Určite to nebolo najkrajšie víťazstvo. Pravdepodobne to bol najdlhší úsek v celom play off, v ktorom sme príliš dobre nepôsobili. Veľmi slabo sme forčekovali a práve náš súper hral dobre. Dosiahli sme však víťazstvo a to jediné sa počíta," tešil sa Parise.

Gáborík vyrovnal po školáckej chybe Martina Brodeura. Skúsený gólman sa snažil zachytiť a následne rozohrať vyhodený puk v blízkosti bránky, zmocnil sa ho však slovenský hokejista a spoza bránky ho nahodil na Brodeura, ktorý si ho zrazil do siete.

"Snažil som sa puk rozohrať a on mi preskočil hokejku a dostal sa inde. Bola to moja chyba. Vystrelil na mňa, myslel som si, že puk je na žŕdke. Som rád, že chlapci zápas otočili. Inak by to bolo ťažké, fanúšikovia by ma vinili za prehru," povedal Brodeur.

Rangers budú musieť hrať podobne ako v prvých dvoch kolách proti Ottawe a Washingtonu siedmy zápas, ak chcú postúpiť do finále Stanleyho pohára, S Ottawou dokonca rovnako ako teraz prehrávali po piatich zápasoch 2:3.

"Opäť musíme vyhrať, iná možnosť neexistuje. Ak podáme rovnaký výkon ako dnes, tak sa nám to musí podariť," povedal brankár Henrik Lundqvist.

Šiesty zápas je na programe v noci na sobotu o 2.00 SELČ.

New York Rangers - New Jersey Devils 3:5 (1:3, 1:0, 1:2) - stav série: 2:3
Góly: 16. Prust (Fedotenko, Stepan), 21. Callahan (Anisimov, Dubinsky), 41. GÁBORÍK - 3. Gionta (Fayne, Bernier), 5. Eliáš (Henrique, Kovaľčuk), 10. Zajac (Parise, Salvador), 56. Carter (Gionta, Židlický), 60. Parise (Kovaľčuk, Fayne). Brankári: Lundqvist - Brodeur. Strely na bránku: 17:28. Diváci: 18.200.

• Zdroj: TASR, SITA, nhl.com