VIDEO Boj o Stanley Cup vrcholí, Kings straší McSorley

Marty McSorley na dres Kings nezanevrelMarty McSorley na dres Kings nezanevrel Zdroj: internet

BRATISLAVA - Postup do finále Stanley Cupu rozdúchal v Los Angeles obrovskú radosť. Suverénne víťazstvá nad Vancouverom Canucks, St.Louis Blues i triumf vo finále konferencie nad Phonixom Coyotes oživili spomienky na rok 1993 a jedinú finálovú účasť Kings.

Aj pred 19-timi rokmi vstupovali Králi do finále plní očakávaní. Tím pod vedením Barryho Melrosa, pre ktorého sezóna 1992 – 1993 bola v pozícii hlavného kouča v NHL premiérová, mal vo svojom jadre veľké mená. Wayne Gretzky získal v 45 zápasoch základnej časti 65 bodov. Ešte lepší, takmer 1,5 bodový priemer na zápas mal po 84 zápasoch na konte Luc Robitaille. Na dnešné pomery fantastický 125 bodový zápis ho v konkurencii mien ako Mario Lemiux, Adam Oates, či Steve Yzerman ledva udržal na 9. mieste najbodovanejších hráčov. Viac ako 80 bodovú sezónu mali za sebou i Jari Kurri a Tony Granato.

Defenzíva Kings sa výrazne podobala obranným radom dnešného New Yorku Rangers. Súčasné veľké mená svetového hokeja ako Rob Blake, Alexej Žitnik, či Darryl Sydor štartovali svoju kariéru. Skúsenosť zadných valov Kings predstavoval predovšetkým jeden z najtrestanejších mužov histórie ligy a verný ochranca Wayna Gretzkeho - Marty McSorley.

Práve obávaný viac ako 100 kg vážiaci pravák a jeho hokejka boli hlavnými aktérmi neúspešnej finálovej série Kráľov. Úvodný duel na ľade Montrealu Canadiens vyhrali hráči Los Angeles 4:1. V druhom stretnutí viedli ešte dve minúty pred koncom riadneho hracieho času 2:1. Jacques Demers na lavičke Haps sa odhodlal k nevídanému riziku a spoločne s kapitánom tímu Guyom Carbonneauom požiadali rozhodcu Kerryho Frasera premerať zahnutie hokejky McSorleyho.

Marty McSorley sa v kariére nevyhol zákerným faulom

„Nepovolené“ , zaznel verdikt hlavného arbitra. McSorley dostal dve minúty, Candadiens odvolali gólmana Patricka Roya a obranca Eric Desjardins pri hre 6 na 4 druhým gólom v zápase vyrovnal na 2:2. V prvej minúte predĺženia strelil Desjardins rozhodujúci gól zápasu a stal sa prvým zadákom NHL, ktorý zaznamenal vo finálovej sérii hetrik.

Rozhodujúce momenty druhého zápasu

Canadiens nabudení triumfom vyhrali v predĺžení aj oba zápasy v Kalifornii. Vedenie v sérii 3:1 pretavili na domácej pôde po víťazstve 4:1 na zisk 24. Stanley Cupu v histórii klubu.

Na adresu McSorleyho sa valila jedna vlna kritiky za druhou, až kým neprehovoril montrealský policajt. Požiadavka Demersa o premeranie hokejky nebola až takým veľkým výstrelom do tmy ako sa na prvý pohľad zdalo. Habs v obavách, že prehrajú oba domáce zápasy presvedčili policajta, ktorý strážil výstroj Kings k ústretovosti. Kanaďania sa dostali k odloženým hokejkám, všetky premerali a v pokoji odišli.

Za nepriaznivého stavu si vyžiadali oficiálne premeranie od rozhodcu. Habs išli na istotu, vedeli, že prakticky všetky hokejky hráčov Kings nespĺňajú pravidlá, McSorleyho si vybrali, lebo bol neodmysliteľnou súčasťou každého oslabenia Los Angeles. McSorley na nepríjemnosť nespomína rád: „Áno, moja hokejka nespĺňala pravidlá, ale neupravoval som ju, taká prišla priamo od výrobcu. Rovnakú palicu som použil aj v ďalšom zápase a pravdepodobne aj vo štvrtom dueli série.“

McSorley verí, že podobný incident neovplyvní očakávané finále medzi Los Angeles Kings a New Jersey Devils. Prvý zápas série sa odohrá v noci zo stredy na štvrtok a Kings podobne ako pred 19-timi rokmi začína na ľade súpera.

• Zdroj: športky, nb, nhl.com