VIDEO Kings si na oslavy musia počkať, Devils znížili

Adam Henrique sa teší z víťazného góluAdam Henrique sa teší z víťazného gólu Zdroj: SITA

LOS ANGELES - Hokejisti Los Angeles Kings si ešte minimálne tri dni musia počkať na prípadnú korunováciu. Vo finále Stanleyho pohára prehrali na vlastnom ľade s New Jersey 1:3 a v sérii vedú 3:1. Všetky štyri góly štvrtého finále padli v tretej tretine. Séria sa teraz vracia do Newarku na východné pobrežie USA, piaty duel je v Prudential Centre na programe v sobotu.

V Los Angeles vládne hokejový boom a fanúšikovia Kings očakávali už v stredu prvý zisk Stanleyho pohára v 45-ročnej histórii klubu. Ak by sa domácim podarilo uspieť, stalo by sa to presne v deň, keď pred 45 rokmi draftovali Kings svojho prvého hráča - Terryho Sawchuka.

Devils sa však oslavovať nechystali a tvrdou prácou a výborným výkonom zmarili nádeje domácich. Nováčik Adam Henrique si za stavu 1:1 pripísal ďalší dôležitý víťazný gól, keď prekonal Jonathana Quicka. Devils sa stali z 26 prípadov len šiestym tímom, ktorý zvládol za stavu finálovej série 0:3 zápas číslo 4. Len jediné z predchádzajúcich piatich mužstiev dokázalo následne uspieť aj v stretnutí číslo päť, ale aj šesť a sedem. Bolo to Toronto pred 70 rokmi.

Devils sa na rozdiel od predchádzajúcich troch zápasov dokázali v stredu v Staples Centre presadiť výraznejšie aj strelecky. Tréner Peter DeBoer poprehadzoval pred súbojom zostavu a na výkon jeho zverencov mali zmeny pozitívny efekt. Opäť to bola predovšetkým defenzívna bitka. V prvej tretine trafili domáci Vojnov a Kopitar žŕdky, v úvode druhej mohol zasa strhnúť vedenie na stranu hostí Kovaľčuk. Diváci sa gólu dočkali v 48. min, Patrik Eliáš dorážkou strely Salvadora však domácich fanúšikov nepotešil. Z vedenia sa Devils dlho netešili, po 62 sekundách vyrovnal delovkou od modrej Drew Doughty. Domácim stačili na využitie presilovky len 4 sekundy. Štyri a pol minúty pred koncom tretej tretiny prestrelil Quicka Henrique a v závere pri power-play uzavrel skóre na 3:1 Iľja Kovaľčuk.

"Každý by chcel zažiť takúto situáciu. Človek chce, aby s ním počítali spoluhráči i tréneri. Teším sa, že mi dôverujú a pošlú ma na ľad v tak dôležitých momentoch zápasu. Snažím sa hrať a nerozmýšľam o tom, čo sa stane, keď dám, alebo nedám gól. Som jednoducho chlapec čo hrá hokej a má z toho radosť," citovala Henriqueho oficiálna stránka NHL.

"Nikdy sa nevzdávame, vždy máme dôveru v samých seba. Sme radi za toto víťazstvo, nikto ešte nie je pripravený dovolenkovať. Získali sme akoby ďalší týždeň navyše a uvidíme, čo sa stane," uviedol hviezdny Rus Kovaľčuk.

"Králi" sa zároveň mohli stať prvým tímom od roku 2007, ktorý získal Stanley Cup na domácom ľade, čo sa naposledy podarilo Anaheimu.

"Nevedeli sme streliť gól. Mali sme pritom pár šancí, ktoré sme mohli premeniť. Súper hral trochu s väčším odhodlaním než my a to musíme v ďalšom zápase napraviť," skonštatoval útočník Anže Kopitar.

"Chceli sme ich posadiť do lietadla, nech ešte prídu do New Jersey. Stále sme v ťažkej situácii, je to len jeden zápas. Som si však istý, že súperovi sa už nechcelo vracať sa k nám. Urobíme všetko preto, aby sme im toto znechutenie pripravili ešte raz," vyhlásil brankár Martin Brodeur.

Los Angeles - New Jersey 1:3 (0:0, 0:0, 1:3) - stav série: 3:1
Góly: 49. Doughty (M. Richards, Kopitar) - 48. Eliáš (Salvador, Zubrus), 56. Henrique (Clarkson, Ponikarovskij), 60. Kovaľčuk (A. Greene, Salvador)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:21. Diváci: 18 867.

Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, W. Mitchell, Vojnov, M. Greene, Martinez - Justin Williams, Kopitar, D. Brown - Penner, M. Richards, J. Carter - King, Stoll, T. Lewis - Fraser, J. Nolan, Gagne

New Jersey: Brodeur - A. Greene, Fayne, Salvador, Volčenkov, Židlický, Tallinder - P. Sýkora, Zubrus, Eliáš - Parise, Zajac, Kovaľčuk - Clarkson, Henrique, Ponikarovskij - Gionta, R. Carter, Bernier

• Zdroj: SITA, TASR, nhl.com