Semjan senzačne vyradil Verdasca na turnaji v Prostějove

Fernando Verdasco v ProstějoveFernando Verdasco v Prostějove Zdroj: czech-open.cz

PROSTĚJOV - Slovenský kvalifikant Marek Semjan šokujúco zvíťazil v zápase 1. kola na tenisovom turnaji ATP Challenger Tour Unicredit Czech Open v českom Prostějove (dotácia 106 500 eur, antuka) nad favorizovaným Španielom Fernandom Verdascom, držiteľom voľnej karty a zároveň jednotkou tohto podujatia, za 163 minút 6:4, 6:7 (5), 6:4.

Ide o jedno z absolútne najväčších doterajších prekvapení sezóny na medzinárodnej úrovni.

Verdasco prehral na Roland Garros v 3. kole s Talianom Andreasom Seppim. Španiel sa objavil na challengerovej úrovni premiérovo od svojho triumfu v Segovii v auguste 2007.

Ľavoruký 16. muž svetového rebríčka bol v minulosti aj na 7. priečke v renkingu, Semjanovi patrí 1166. pozícia, ešte sa nenachádzal nad 218. miestom.

"Dosť som si veril, pricestoval som s dobrou formou a potvrdil som ju už v kvalifikácii. Pred dneškom som vedel, čo mám hrať. Nepovedal by som, že Verdasco k tomu pristúpil nejako rutinérsky. Čoskoro mu muselo byť jasné, že treba bojovať o každý fiftín. Aj keď som mal menšie herné krízy a v treťom sete som dvakrát prehrával o brejk, stále som z diania na dvorci cítil, že je to 50:50 a mám šancu. Nepodávali sme nejako dobre, ale odzadu tam bolo veľa kvalitných výmen a mne sa podarilo v dôležitých okamihoch zahrať víťazné údery. Rozhodujúce bolo, že som za stavu 4:4 v treťom sete ustál tuším štyri brejkbaly. Dúfam, že toto ešte nebolo moje životné víťazstvo, ale z tých doterajších je to určite triumf proti najlepšiemu hráčovi," povedal Marek Semjan, ktorý sa pripravuje v Akadémii Jána Krošláka v areáli Slávie Agrofert

Semjan vlani v Prostějove v 1. kole potrápil bývalého člena Top 10 Michaila Južného z Ruska (5:7 v treťom sete), ale neuspel a v tom období sa zaznamenal 17 prehier. Víťaz troch turnajov ITF Futures Semjan spätne k negatívnemu obdobiu povedal: "Najprv som prehrával vo vyrovnaných zápasoch, hoci som hral dobre. Neskôr som prehrával, lebo som hral zle aj pod vplyvom postupne klesajúceho sebavedomia. Najmä sa však k tomu pridali rôzne zdravotné problémy: mal som zlomenú zápästie, zranené slabiny. Nevedel som sa z toho dostať, vlieklo sa to so mnou Dnešný výsledok je veľkým povzbudením, ale vnímam to tak, že ešte pokračujem v turnaji. Nemôžem sa teda predčasne uspokojiť so zdolaním Verdasca."

Semjan si v osemfinálovom 2. kole zmeria sily s úspešným zo zápasu Jan Mertl (ČR) - Joao Souza (Braz.). Už má istotu 1830 eur a 15 bodov do hodnotenia aj so zarátaním kvalifikácie.

Marek Semjan (SR) - Fernando Verdasco (Šp.-1) 6:4, 6:7 (5), 6:4