Dukátová ide na olympiádu, Hochschornerovci získali bronz

Jana DukátováJana Dukátová Zdroj: SITA

CARDIFF - Po singlistovi Michalovi Martikánovi si miestenku na OH v Londýne vybojovala v 1. kole Svetového pohára v Cardiffe vo Walese aj kajakárka Jana Dukátová. Vo vzájomnom súboji s Elenou Kaliskou si pripísala druhé potrebné víťazstvo, prvé dosiahla na májových ME v nemeckom Augsburgu.

O premiérovej účasti Jany Dukátovej na OH sa rozhodlo v Cardiffe už v semifinále. Elena Kaliská do finále nepostúpila, skončila na 11-tom mieste a na postupovú desiatku jej chýbalo desať stotín sekundy. Na druhej strane medzi desiatkou finalistiek nechýbala so štvrtým najrýchlejším časom Jana Dukátová, čo znamenalo, že do Londýna zamierila Dukátová a dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská zostala pred jeho bránami.

"Samozrejme, že pre nás je to veľké sklamanie," povedal Peter Mráz, tréner Kaliskej. "Už som si myslel, že sa do finále dostane, na sveteľnej tabuli to aj potvrdzovali, no nevšimol som si, že jej ešte nepripísali jeden ťuk. V konečných výsledkoch klesla na 11. priečku, so stratou na Dukátovú dve sekundy. Ten jeden ťuk strašne mrzí, v zákrute ju prúd vydvihol, situáciu sa snažila zachrániť kontra záberom, no bránky sa dotkla špičkou lode."

Obe Slovenky mali na trati jeden nedovolený dotyk bránky. Skúsenej štyridsiatničke Elena Kaliskej sa stala osudnou deviata bránka z 23 na trati. Bez dotyku na nej by skončila v semifinále ôsma a o jej internom súboji s rivalkou o olympijskú miestenku by rozhodovalo až finále. Dukátová rovnako nezvládla jazdu bez chyby. "Ťukla" si na 14. bránke, ale bola o vyše štyri sekundy rýchlejšia ako Kaliská.

Tretia Slovenka v 30-člennom semifinále Dana Mannová skončila na 29 . mieste. Vynechala 21. bránku a vzdala to, vzápätí "obišla" aj dvadsaťdvojku a keďže predtým mala dotyk na trinástke, so 102 trestnými sekundami obsadila predposlednú priečku.

Vo finále skončila Dukátová druhá. Pádlovala uvoľnene, bez stresu, na istotu, čisto a odmenou jej bola 2. priečku, so stratou 0,30 sekundy za víťaznou Španielkou Chourrautovou. Vo svojej kariére obsadila už 19-tykrát v SP medailovú priečku (6-9-4).

Ústrednou postavou sa v Cardiffe stala Jana Dukátová, ktorá oslavovala definitívnu účasť na OH v Londýne a onedlho aj druhú priečku vo finále, v slovenskej výprave v 1. kole SP najcennejšiu. "Tie pocity sa asi vystupňujú zajtra ráno, pretože hneď teraz po pretekoch všetko len doznieva," povedala rozosmiata. "Pre mňa to boli veľmi ťažké preteky, ťažoba zo mňa opadla, tieto slovenské olympijské selekcie strašne vyčerpávajú a nedajú sa len tak ľahko s niečím porovnať."

Do krajnosti sa olympijský kvalifikačný súboj s Elenou Kaliskou nedostal. Jana Dukátová: "Čakala som, že sa rozhodne vo finále, informácie v cieli sme presné nemali a ešte desať minút som nevedela, ako na tom som a koľká skončila Elena. Vedela som len jedno, že postupujem a nakoniec sa tesne do finále Elena nepretlačila. Vo finále som už pádlovala s oveľa väčšou ľahkosťou."

Akoby si finále Jana Dukátová už užívala a do pádla ani príliš netlačila. "Snažila som si jazdu vychutnať, majstrovstvá Európy i tento sveťák sa nedali s ľahkosťou zvládnuť, pretože psychika zohrala svoju rolu, až vo finále som si mohla jazdu užívať, no bolo to príliš čerstvé."

Vzájomné nominačné súboje Martikána s Beňušom a Dukátovej s Kaliskou ukončila štvorica skôr so zhodným pomerom víťazstiev 2:0 a už sa nemusí rozhodovať v tretích vypísaných pretekoch o týždeň neskôr v 2. kole Svetového pohára vo francúzskom Pau. Na OH v Londýne budú štartovať deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí už mali istotu od vlaňajších MS v Čunove, singlista Michal Martikán a kajakárka Jana Dukátová.

Trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome Pavol a Peter Hochschornerovci obsadili v pretekoch Svetového pohára vo waleskom Cardiffe tretie miesto. O najjagavejší kov ich obrali dva nedovolené dotyky bránky, za ktoré im rozhodcovia podľa pravidiel pripočítali k dosiahnutému času 4 trestné sekundy. Za víťaznými Britmi Davidom Florenceom s Richardom Hounslowom po pripočítaní penalizácie nakoniec zaostali o 75 stotín sekundy.

Striebro si vybojovali víťazi semifinále Sašo Taljat s Lukom Božičom zo Slovinska, ktorí dosiahli na stotinu sekundy rovnaký čas v oboch jazdách. Druhá slovenská posádka Ladislav Škantár - Peter Škantár obsadila piate miesto. Zo slovenských deblistov ostali pred bránami finále Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorí obsadili 14. miesto, do finále postúpilo desať najlepších.

K1 ženy: 1. Maialen Chourrautová ((Špan.) 104,40 (0), 2. Jana Dukátová (SR) 104,70, 3. Cindy Pöschelová (Nem.) 106,70 (2)

semifinále K1 ženy: 1. Corinna Kühnleová (Rak.) 105,93 (0) a Cindy Pöschelová (Nem.) 105,93 (0), 3. Maialen Chourrautová (Špan.) 106,68 (2), ..5. Jana Dukátová 109,27 (2), ...nepostúpili 11. Elena Kaliská 113,47 (2), 29. Dana Mannová (všetky SR) 220,92 (102)

Výsledky - finále C2: 1. David Florence, Richard Hounslow (V.Brit.) 108,29 (0 trestných sekúnd), 2. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 108,31 (0), 3. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner 109,04 (4), ... 5. Ladislav Škantár, Peter Škantár 109,99 (2), ... nepostúpili do finále 14. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 119,08 (2)