Nemcom ešte niečo chýba, Beckenbauer prirovnal hru k chaosu

Joachim Löw
Joachim Löw

VARŠAVA - Veľké sklamanie prežíval Joachim Löw . Jeho favorizovaní zverenci prekvapujúco prehrali s Talianmi 1:2 a finálové dvere teda pred nimi zostali zatvorené.

"Azúrová squadra" síce nebola pred stretnutím favorit, resp. väčšia časť futbalovej verejnosti očakávala úspech Nemecka, ktoré ťahalo šnúru 15 víťazstiev v súťažných dueloch po sebe, no Taliani potvrdili, že na turnaj prišli skvele pripravení.

Už remíza zo Španielmi v základnej skupine naznačila, že zverenci Cesareho Prandelliho majú dobrú formu a môžu potrápiť nejedného favorita. Ich výkonnosť gradovala a vyvrcholila na Národnom štadióne vo varšavskom semifinále.

"Titul nezískate, keď budete o tom len rozprávať. Vyhrajú vám ho skutky a ja si myslím, že náš čas ešte len príde," uviedol nemecký kouč Joachim Löw narážajúc na skutočnosť, že má platnú zmluvu s DFB do MS 2014 v Brazílii a práve na nich by mala vyvrcholiť jeho snaha o veľký úspech.

"Je to časť vývoja tímu. Aj Španielsko muselo na svoje úspechy čakať nesmierne dlho. My sme v druhom polčase robili, čo sme mohli, ale nepodarilo sa nám zvrátiť nepriaznivý stav. Nechali sme na ihrisku srdce. Odhliadnuc od semifinálovej prehry, máme za sebou skvelý turnaj. Treba to zobrať ako ponaučenie, lekciu na ceste k úspechu. Hrať na vrcholnej úrovni s takýmito silnými súpermi, to chce koncentrovaný výkon počas celého zápasu. Jeden moment môže rozhodnúť o tom či uspejete alebo nie. Počas uplynulých dvoch rokov sme vykonali neskutočný výkonnostný progres. Dobehli sme národy, ktoré boli futbalovo pred nami a trúfam si povedať, že momentálne patríme k absolútnej špičke. Žiaľ, dnes sa nám nepodarilo uspieť, ja však verím, že to dokážeme nabudúce," pokračoval kouč a pridal aj prognózu pred nedeľňajším finále medzi Španielskom - Talianskom: "Podľa mňa to bude totálne otvorený futbal. Taliani si budú veriť, keďže vyradili Angličanov i nás a majú šancu uspieť. Španieli totiž nie sú v takej forme ako v roku 2010."

Franz Beckenbauer neskrýval sklamanie. Legendárny cisár Franz kritizoval najmä výkon jeho krajanov v prvom polčase stretnutia na Národnom štadióne vo Varšave, no nepozdávala sa mu ani zvolená taktika.

Nemci usadli na európsky trón v rokoch 1972, 1980 a naposledy v 1996. "Myslel som, že po 16 rokoch od triumfu na ME 1996 v Anglicku, sme opäť pripravení získať titul. V prvom polčase proti Taliansku akoby však hrala úplne iná jedenástka ako dovtedy na šampionáte. Ten výkon je pre mňa záhadou," cituje priekopníka na poste libera nemecký denník Bild, ktorý však preukázal rešpekt aj ku víťaznej "squadre azzurre": "Taliani boli všade, odviedli perfektný výkon. Mal som pocit, že svojou hrou našich futbalistov doslova paralyzovali."

Podľa Beckenbauera nemeckej reprezentácii do víťaznej chémie ešte stále chýbajú správne ingrediencie. Nespokojný bol futbalový odborník aj s predzápasovými rozhodnutiami trénera Löwa.

"Nie som tu od toho, aby som hovoril Jogi Löwovi, ktorí hráči majú hrať. Na jedno by sme však nemali zabúdať. Semifinálový zápas nie je chaos. Napokon ostatné futbalové veľmoci ako Anglicko, Francúzsko, či Holandsko by mali zo semifinálovej účasti radosť," poznamenal Beckenbauer, ktorý tentoraz sledoval šampionáte pred televíznou obrazovkou: "Tentoraz som zostal radšej doma. Aj tak sme však s Talianmi opäť prehrali. Teraz máme šancu získať majstrovský titul opäť najskôr až za dva roky." 


Zdroj:
SITA, TASR, footyroom.com
Foto:
SITA

DISKUSIA