Riapoš vybojoval v Londýne prvé zlato pre Slovensko

Ján RiapošJán Riapoš Zdroj: SITA

LONDÝN - Tretia medaila pre Slovensko zo XIV. paralympijských hier v Londýne má zlatý lesk. Zaslúžil sa o to Ján Riapoš (43), ktorý vo finále stolnotenisovej dvojhry kategórie TT2 (vozíčkari) zdolal svetovú jednotku Kyung Mook Kima z Kórejskej republiky 3:1 (3, -9, 9, 8). Pre predsedu Slovenského paralympijského výboru je to štvrtá medaila z paralympijských hier v kariére, tretia zlatá.

Ján Riapoš vynikajúco vstúpil do zápasu a v prvom sete dovolil súperovi uhrať iba tri loptičky. V druhom dokázal odvrátiť štyri setbaly, ale piaty už Kim premenil a začínalo sa odznovu. V treťom s štvrtom sete to bolo vyrovnané a mimoriadne dramatické, po poslednej loptičke sa však tešil slovenský stolný tenista.

„Bol som veľmi silne koncentrovaný na svoj výkon. Od začiatku som veril, že to bude pre mňa úspešné a že to dotiahnem až do víťazného konca. Na celom turnaji som prehral iba dva sety aj to iba svojimi chybami. Kim bol vo finále premotivovaný. Keď som v treťom sete obrátil zo 7:9 na 11:9, vedel som že už je to skoro rozhodnuté. Tá šnúra súperových bodov v poslednom sete bola vďaka veľmi ´šťastným´ loptičkám. Vedel som, že nemôže dať sedem ´prasiatok´ v rade, preto som si nebral ani oddychový čas. Ten prišiel, až keď som mal mečbal. Potreboval som načerpať novú duševnú energiu. Stalo sa presne to, čo som si želal,“ skomentoval Ján Riapoš finálový duel. Zopakoval si tak svoj triumf v dvojhre z Atén 2004.

Pre Slovensko je to 19. zlatá medaila v ére štátnej samostatnosti celkovo, 13. z letnej verzie hier hendikepovaných športovcov.

Ján Riapoš sa v tabuľke medailovej bilancie Slovákov dotiahol na vedúcu dvojicu lyžiarov Jakub Krako - Henrieta Farkašová, všetci traja majú bilanciu 3 - 1 - 0.

Kyung Mook Kim (Kór. rep.) - Ján Riapoš (SR) 1:3 (-3, 9, -9, -8)