Slovenskí mladíci nezvládli domáci barážový duel s Holandskom

Kelvin Leerdam, Brankár Jeroen Zoet a Róbert MakKelvin Leerdam, Brankár Jeroen Zoet a Róbert Mak Zdroj: SITA

SENEC - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov nastúpila na najdôležitejší zápas kvalifikačného cyklu. Po hekticky zvládnutej skupinovej fáze sa zverenci trénera Ivana Galáda prebojovali do baráže o postup na ME 2013 do Izraela, kde ich v dvojzápase čaká Holandsko. Na prvý súboj nastúpili v Senci a aj keď proti favorizovanému tímu statočne bojovali, po góloch Marca Van Ginkela prehrali 0:2. Pred odvetou, ktorá sa uskutoční v pondelok 15. októbra v Rotterdame, tak majú Slováci iba minimálnu šancu na postup. Ten by bol skôr zázrakom.

Slovensko - Holandsko 0:2 (0:0)
Gól: 56. a 82. Van Ginkel. Rozhodovali: Gautier - Annonier, Jeanne (všetci Fra.), ŽK: Gyömbér, Lásik, Štetina - Nuytinck, Van Ginkel, 3260 divákov (vypredané).

Slovensko: Šulla - Štetina, Gyömbér, Kolčák, Čonka - Greguš, Lásik - Pauschek (59. Holúbek), Kiss (77. Oršula), Mak - Mikovič (88. Vojtuš)

Holandsko: Zoet - Leerdam, Bruma, Nuytinck (86. Dijks), Blind - Wijnaldum, Maher, Clasie, Van Ginkel - De Jong, Wildschut (75. Cabral)

Už po siedmich sekundách mohol otvoriť skóre Pauschek, ktorý sa hneď po rozohraní lopty a rýchlej akcii dostal až pred brankára Zoeta, ten však včasným vybehnutím zmaril jeho príležitosť. Hostia prvýkrát pohrozili v siedmej minúte, no Van Ginkel spred šestnástky namieril len do stredu brány. O päť minút neskôr hlavičkoval po centri Mikoviča z pravej strany Kiss iba do rúk súperovho gólmana. Onedlho sa na druhej strane dostal k nebezpečnému zakončeniu Blind, keď lopta len tesne minula vinkel Šullovej svätyne. Mladí Slováci hrali s favoritom vyrovnanú partiu, čo dokumentovala aj tutovka Maka z 19. minúty. Po Mikovičovej kolmici sa rútil sám na Zoeta a hoci ho dokázal obísť, jeho zakončeniu v páde chýbala razancia a obranca stihol upratať loptu na rohový kop. Do konca polčasu si už ani jedno z mužstiev nevypracovalo žiadnu vážnejšiu šancu, zaujali len dva tvrdé, ale nepresné pokusy Maka.

Aj po zmene strán sledovali diváci na vypredanom štadióne Národného tréningového centra zaujímavý futbal. V 54. minúte sa postaral o vzruch ďalekonosnou strelou tesne vedľa Wijnaldum, no o ďalšie dve minúty už hostia udreli po tom, čo sa Van Ginkel dostal za chrbát domácej obrany a strelou k žrdi nedal Šullovi šancu - 0:1. Holanďania po tomto momente prevzali iniciatívu a v 62. minúte mohol zvýšiť ich náskok po rýchlej akcii De Jong, ktorého strele chýbali len milimetre. V 67. minúte Zoet s námahou vytesnil Mikovičovu strelu na rohový kop, po ktorom sa takmer podarilo vyrovnať Kolčákovi, keď jeho odkop v tiesni z polovice ihriska vyškriabal holandský gólman spod brvna. Snaženie domácich výrazne otupil v 82. minúte Van Ginkel svojim druhým gólom, keď v skrumáži zvlízka dorazil loptu do siete - 0:2. Tri minúty pred koncom ešte spred veľkého vápna napriahol Lásik, no nepochodil rovnako ako ani v nadstavenom čase Kolčák.

Ivan Galád, tréner: "Mali sme svoj plán, ktorý sme v prvom polčase dodržiavali a vypracovali sme si dve veľké šance, ale súper bol silný a napokon aj efektívnejší. My sa učíme, Holanďania už sú top mužstvo a to nám dokázali, keď svoje príležitosti premenili. Futbal nám dnes ukázal realitu. Sme v ťažkej situácii, prehrať 0:2 doma je veľmi nepríjemné, ale v odvete sa pokúsime hrať dobrý futbal. Nič nie je nemožné, aj keď naše šance sú už menšie."

Róbert Mak "Za prvý polčas sme si nezaslúžili prehrať 0:2. Hneď na začiatku sme mali veľkú šancu, išli sme sami na brankára, v podobnej pozícii som sa ocitol aj ja sám a boli tam aj ďalšie naše príležitosti. Taký je však futbal. Náš dobrý polčas skončil bez gólov, Holanďania pri svojom dobrom polčase dvakrát skórovali. Jednoducho boli efektívnejší."

Lukáš Pauschek: "Bol to veľmi ťažký zápas. Holanďania sú náročný súper, hrali pokojne a s rozvahou. My sme do toho dali všetko, mohli sme ich zaskočiť. Hneď na začiatku som mal veľkú šancu, ale situáciu som vyriešil zle. Mal som strieľať hneď po prvom dotyku."

Richard Lásik: "V prvom polčase sme si vypracovali viacero dobrých šancí a keby sme niektorú z nich využili, myslím si, že zápas by sa vyvíjal úplne inak. Nádej do odvety v každom prípade žije, musíme však streliť minimálne dva góly."

Martin Mikovič: "V priebehu zápasu sme si vypracovali niekoľko šnací, škoda, že sme ich nevyužili. Naše príležitosti sme riešili príliš 'zbrkle'. Holanďania nám ukázali, ako sa hrá vyspelý futbal. Máme sa od nich čo učiť. V odvete nemôžeme otvoriť hru, musíme vychádzať zo zabezpečenej obrany. Dúfam, že nám vyjde nejaký protiútok a ešte zamiešame karty."

ONLINE KOMENTÁR

90. min: Koniec, Holandsko zdolalo v Senci Slovensko vďaka dvom gólom Van Ginkela 2:0. Aj napriek prehre sa  na štadióne ozýva skandovaný potlesk a diváci ďakujú hráčom za odvedený výkon.

90. min: Zápas sa dohráva v réžii hráčov v oranžových dresoch, ktorý si do odvety odvezú skvelý výsledok a sú viac ako jednou nohou na európskom šampionáte.

88. min: Epizódnych pár minút dostáva Vojtuš, ktorý nahradil Mikoviča.

86. min: Šancu zahrať si dostane Dijks, z ihriska odchádza kapitán hostí Nuytinck.

82. min: A prichádza druhý gólový trest, spoluprácu si opäť zopakovali De Jong a Van Ginkel - 2:0. Cabralov center vrátil De Jong hlavou pred bránku a strelec nemal problém poslať loptu do siete.

80. min: Slovenskí futbalisti sa nevedia na dlhšie usadiť na polovici súpera, defenzíva hostí funguje výborne.

78. min: Žltej karty sa po nedovolenom zákroku dočkal strelec gólu Van Ginkel.

76. min: Striedanie aj na opačnej strane, za potlesku tribún opustil trávnik Kiss, vymenil ho Oršula.

74. min: Mikovič sa už-už dostával do koncovky, zastavil ho ofsajd. Vzápätí striedanie hostí, odchádza Wildschut, nahradil ho Cabral.

72. min: Žltú kartu za faul dostal Štetina..

72. min: Holanďania sa teraz pasívne stiahli do defenzívy, tlak Slovákov rastie.

70. min: Úmyselná ruka kapitána Nuytincka pri sľubnej akcii, inkasoval žltú kartu.

68. min: Jednoduchá a pekná kombinácia slovenského tímu zakončená strelou Mikoviča. Zoet musel použiť všetky svoje centimetre. Vzápätí kuriózny moment, keď Kolčák takmer prekvapil holandského brankára odkopom zo stredového kruhu.

67. min: Stretnutie sleduje 3260 divákov, vypredané.

66. min: Žltú kartu inkasoval aj Lásik, ten si vyšliapol na Wildschuta.

63. min: Gyömbér to prehnal s dôrazom v prerušenej hre a za nešportové správanie videl žltú kartu.

60. min: "Vymalovať" mohol De Jong po krásnom a dravom prieniku Wijnalduma. Jeho strele ľavačkou chýbali centimetre.

59. min: Prvé striedanie v domácom tíme, Pauscheka nahradil Holúbek.

56. min: A je to tu. Nenápadná, ale rýchla akcia a kolmica od De Jonga na Van Ginkela a ten už z hranice pokutového územia perfektne upratal loptu do rohu Šullovej bránky - 1:0.

54. min: Holandsko však ožíva a čoraz viac sa tlačí pred slovenskú bránku.

52. min: Ide síce o veľa, ale hra je teraz obojstranne veľmi slabá. Aj preto šesť minút bez jedinej vety...

46. min: Druhé dejstvo začalo aktivitou Holanďanov.

- prestávku spestrila improvizovaná autogramiáda seniorských reprezentantov, za ktorými sa vybrali deti z každej časti štadióna.

45. min: Záverečné minúty prvého polčasu sa dohrali v pokojnom duchu, nevôľu publika spôsobil akurát odpískaný faul Čonku na Wijnalduma.

44. min: Z dobrých 25 metrov to skúšal Wildschut, mieril však veľmi nepresne.

43. min: Greguš perfektne vypichol rozohrávku súpera v strede poľa, ale nedokazal poslať finálnu prihrávku na nabiehajúceho Mikoviča.

41. min: Mikovič sa šikovne uvoľnil, ale jeho strela z otočky skončila na holandskej obrane. Ten istý hráč v ďalšej akcii mieril nad.

38. min: Štadión je zrejme naozaj vypredaný, lebo za Šullovou bránkou, kde nie je tribúna, je vidieť veľký počet fanúšikov, ktorí sledujú duel iba spoza plota tohto areálu.

37. min: Viacero nepresností  na oboch stranách, diváci sa snažia skandovaným potleskom motivovať domáci tím.

34. min: Za bránkou Šullu sa síce ligocú Slnečné jazerá, ale počasie už ani zďaleka nepripomína leto. Vzduch je stále chladnejší a cítiť to aj na citlivosti prstov pri písaní tohto komentára...

32. min: Makova mimoriadne nepresná strela skončila až na tribúne.

30. min: Nepríjemná štandartka pred slovenským pokutovým územím, Mak v múre vyrazil na rohový kop. Ten Šulla pekným zákrokom stiahol a snažil sa o rýchlu rozohrávku.

28. min: Hluchšia pasáž, hrá sa hlavne v strede ihriska, ale aktívnejší sú stále hostia.

25. min: Zaváhanie Kolčáka pred šestnástkou využil na tvrdú strelu De Jong, Šulla si poradil.

24. min: Naopak trošku stratený je na hrote osamotený Mikovič, medzi vysokými stopérmi to má ale skutočne ťažké.

22. min: Perfektnú prácu v strede poľa zatiaľ odvádza Lásik, ktorý ešte neprehral súboj.

20. min: Postupný útok Holandska, jeho hráči následne reklamovali hneď dvakrát ruku Pauscheka v pokutovom území. Bol však z toho iba roh.

18. min: Neuveriteľnú tutovku spálil Mak, ktorý išiel od polovice sám na brankára, výborne si ho obhodil, ale pri zasúvaní lopty do opustenej bránky zakopol.

16. min: Nad nami vo VIP-tribúne sedia zababušení seniorskí reprezentanti, väčšina z nich pri sledovaní mladších kolegov lúska tekvicové jadierka.

15. min: Do novinárskeho sektora sa práve dostala správa, že v pokladni sa už nedajú kúpiť vstupenky. Na štadióne je však ešte zopár voľných miest na každej z troch tribún.

14. min: Tréner Galád nie je spokojný s hlbokou obranou a hlasnými pokynmi vytláča svojich zverencov "vyššie, vyššie".

12. min: Mikovič našiel centrom Kissa, jeho hlavičke však chýbal najmä dôraz.

10. min: Tretí rohový kop Holandska, Maher však ani na dvakrát nedokázal dobre odcentrovať.

8. min: Dôrazný Róbert Mak ponaháňal obranu hostí, takmer prinútil Zoeta k chybe. Z následného útoku ten istý hráč prvýkrát trafil priestor bránky.

7. min: Slováci stiahnutí na svojej polovici, propagačná strela Leerdama z hranice šestnástky.

6. min: Najhlučnejšia je zatiaľ skupinka fanúšikov za Zoetovo bránkou, ostatné časti štadióna zatiaľ mlčia.

4. min: Hra sa už trochu upokojila, pri lopte častejšie "Oranjes" vo svojich typických dresoch.

2. min: Vyzerá to na ofenzívny zápas od prvej sekundy, teraz roh na opačnej strane.

1. min: Ešte v prvej minúte pohorizili dvoma rohovými kopmi aj hostia.

1. min: Zápas sa začal a okamžite z prvej prihrávky po rozohrávke predviedol únik Pauschek. Holandsko zachránil v 7. sekunde až brankár Zoet.

- Kapitán Filip Kiss privádza slovenský tím  na trávnik za potlesku publika. Nasledujú hymny a tradičné formality. V základnej zostave Slovenska sa prekvapujúco neobjavil Milan Lalkovič, ktorý zaujal iba miesto na tribúne.

- Útulný štadión sa sympaticky plní, vypredané asi nebude, ale stále prichádzajú ďalší ľudia.

- Do zápasu zostáva asi polhodinka, oba tímy sa rozcvičujú na trávniku NTC v Senci.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovensko U21 - Holandsko U21.

Španielsko "21" - Dánsko "21" 5:0 (3:0)
Góly: 16., 17., 22. a 66. Rodrigo Moreno, 79. Isco (z pok. kopu)

• Zdroj: športky, ts, TASR, youtube