Španielsko vytvorilo rekord Pohára FIFA, do histórie aj tahitské trio súrodencov

Pozápasové pozdravy Španielov s TahiťanmiPozápasové pozdravy Španielov s Tahiťanmi Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Futbalisti Španielska na Pohári FIFA rozdrvili Tahiti 10:0 a postarali sa o nový strelecký rekord turnaja. Úradujúci majstri sveta a Európy sa stali prvým tímom v histórii, ktorý na tomto podujatí dosiahol na dvojciferný počet strelených gólov. Štyrmi sa na slávnom štadióne Maracana blysol útočník Fernando Torres, hetrik pridal David Villa.

Španielsko tak nadviazalo na úvodnú výhru s Uruguajom a priblížilo sa postupu do semifinále, kde môže naraziť na domácej výber, alebo Taliansku.

Vysoko favorizovaní Španieli s trpaslíkom z Tahiti nemali žiadne zľutovanie. Hoci tréner Del Bosque zostavu oproti prvému zápasu zmenil hneď na desiatich miestach a v základnej jedenástke zostal iba stopér Sergio Ramos, od začiatku nebolo o ich jasnom triumfe pochýb.

Tahiťania, 138. tím rebríčka FIFA, márne dúfali, že inkasujú menej gólov ako od Nigérie, ktorá ich pokorila 6:1. Pred zápasom obdarili každého hráča súpera tradičným náhrdelníkom.

Juhoeurópania súpera drvili a už v piatej minúte prvýkrát udrel Torres. Oceánsky tím viditeľne nestíhal a už v polčase prehrával o štyri góly. Po zmene strán skompletizoval hetrik Villa, ktorý zaznamenal 56. gól v reprezentačnej kariére a poistil svoje jasné vedenie na čele španielskeho rebríčka. Zahanbiť sa nenechal ani Torres. V 76. minúte síce z penalty trafil len brvno, ale vzápätí sa presadil z rýchleho brejku a oslavoval svoj štvrtý gól v zápase. Útočník Chelsea sa stal prvým hráčom, ktorý na Pohári FIFA dosiahol na dva hetriky, štyri góly jeho bilanciu ešte ozdobili. Navyše štyrikrát v národnom tíme sa Torres tiež ešte nikdy netrafil.

Tahiťanom nebola nič platná ani veľká podpora vypredanej Maracany, debakel minútu pred koncom dokonal David Silva. Španieli v druhom polčase z rešpektu k výrazne slabšiemu súperovi plného amatérov už ani svoje góly výrazne neoslavovali.

Do historických kroník sa však zapísal aj outsider. Počas zápasu sa na ihrisku objavili bratia Alvin, Lorenzo a Jonathan Tehauovci, čo si žiadny turnaj organizovaný FIFA nepamätá.

"Je to veľmi pekný výsledok. Rozdiel medzi tímami bol príliš veľký, my sme neupustili od našej hry. Súper však ukázal správny prístup, je to charakterný tím. K stretnutiu sme pristúpili s rešpektom a naša prevaha bola evidentná. Nemyslím si, že diváci na štadióne boli proti nám. V predchádzajúcom zápase ako aj v uliciach nám fanúšikovia preukazovali veľkú náklonnosť," komentoval tréner Španielov Vicente Del Bosque.

Pre Tahiti nejde o najvyšší debakel v histórii krajiny, pred 70 rokmi sa v príprave proti Bulharsku zrodila prehra 0:13. Výprask priniesol pre ostrovanov z Francúzskej Polynézie aspoň jedno víťazstvo - aj keď iného charakteru.

"Získali sme si srdcia fanúšikov. Vďaka patrí všetkým," všimol si tréner Eddy Etaeta a dodal: "Verím, že sa dočkáme podpory aj po návrate domov. Je to frustrujúce, že tu v Brazílii sme populárnejší ako doma. Z celého srdca sa chcem poďakovať všetkým ľuďom za podporu. Uvedomujem, si že v tíme potrebujeme skúsenejších a profesionálnych hráčov. Najmä doma musíme začať pracovať na výchove mládeže. Som si ale istý, že to dokážeme a v budúcnosti budeme konkurencieschopným tímom."

• Zdroj: ČTK, TASR, SITA, dailymotion.com