Brazílčanky premiérovo majsterkami sveta: Vo finále si zdolali domáce Srbky

Radosť Brazílie z titulu majsteriek svetaRadosť Brazílie z titulu majsteriek sveta Zdroj: SITA

BELEHRAD - Reprezentantky Brazílie si na XXI. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Srbsku (6. - 22. 12. 2013) vybojovali zlaté medaily. Zverenky trénera Mortena Soubaka zdolali v nedeľňajšom finále v belehradskej Kombank Arene domáce Srbky 22:20 (13:11) a premiérovo sa stali svetovými šampiónkami.

Bronzové medaily získali reprezentantky Dánska. Severanky v nedeľňajšom stretnutí o 3. miesto zdolali Poľky 30:26, hoci napriek sľubnému úvodu (5:2) zaostávali v prvom polčase o päť gólov (10:15). Zverenky trénera Jana Pytlicka stihli do prestávky skorigovať na 12:15. Definitívny obrat nastal po päťgólovej dánskej šnúre na 24:21. V zostávajúcej necelej štvrťhodine si Dánky aj vďaka neudržateľnej Kristine Kristiansenovej, autorke 10 presných zásahov, vedenie postrážili a po 16 rokoch sa mohli tešiť z cenného kovu na MS, druhého bronzového (ich bilancia je 1 - 2 - 2). Poľkám sa nepodarilo splniť medailový sen, ale premiérovou účasťou medzi elitným kvartetom dosiahli svoje najlepšie umiestnenie na šampionáte.

Obhajkyne titulu spred dvoch rokov Nórky sa rozlúčili s účinkovaním v Srbsku už vo štvrťfinále. Osudnou im bola prvá prehra na šampionáte, ktorú im uštedrili Srbky (25:28). Severanky obsadili konečnú 5. priečku. Hneď za nimi skončili vicešampiónky z MS 2011 Francúzky, ktoré v boji o účasť v semifinále stroskotali na poľskom prekvapení turnaja (21:22). Reprezentantky krajiny galského kohúta sú súperkami Sloveniek v aktuálnej kvalifikácii ME 2014.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí o konečné umiestnenie na XXI. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Srbsku (Belehrad):

finále:
Srbsko - Brazília 20:22 (11:13)

V prvom polčase sa družstvá striedali vo vedení. Lepšie začali Brazílčanky, aj vďaka trom gólom Da Silvovej viedli 4:2, ale domáce otočili na 6:5 a Popovičová ich v 16. min dostala do dvojgólového náskok (8:6). O päť minút neskôr už bolo vyrovnané (8:8), ale v závere I. polčasu sa začali viac presadzovať zverenky trénera Mortena Soubaka, Nascimentová v 30. min zvýšila z pokutového hodu na 13:10. Tesne pred prestávkou Lekičová ešte znížila srbské manko na 11:13.

Brazílskemu tímu vyšiel vstup aj do druhého dejstva. Oslabenie prežili Juhoameričanky bez ujmy a krátko po ňom Amorimová svojím druhým gólom v rade zvýšila v 35. min na 16:11. Nevypomstilo sa im, že za stavu 16:13 nepremenili dva pokutové hody, keď v bránke úradovala Tomaševičová a Srbky znížili v 43. min na 15:16. Deväť brazílskych minút bez gólu vzápätí ukončila pri dvojnásobnej početnej výhode Nascimentová. Domáce potom nevyužili viacero možností na vyrovnanie, ich súperky zase na začiatku záverečnej desaťminútovky nezužitkovali šancu ujsť na rozdiel troch gólov. Nerozhodný stav sa na ukazovateli skóre znovu objavil na začiatku 56. min zásluhou Nišavičovej (19:19). Brazílčanky si v závere udržali tesné vedenie aj počas oslabenia, po jeho uplynutí Rodriguesová v 59. min spečatila ich triumf (22:20).

zápas o 3. miesto:
Dánsko - Poľsko 30:26 (12:15)
Najviac gólov: Kristiansenová 10/2, Nörgaardová 5/2, L. A. Jörgensenová 4 - Kulwiňská 5, Wojtasová 4, Byzdrová 4/1

Konečné poradie MS žien 2013: 1. Brazília, 2. Srbsko, 3. Dánsko, 4. Poľsko, 5. Nórsko, 6. Francúzsko, 7. Nemecko, 8. Maďarsko, 9. Čierna Hora, 10. Španielsko, 11. Rumunsko, 12. Kórejská republika, 13. Holandsko, 14. Angola, 15. Česko, 16. Japonsko, 17. Tunisko, 18. Čína, 19. Argentína, 20. DR Kongo, 21. Paraguaj, 22. Alžírsko, 23. Dominikánska republika, 24. Austrália