VIDEO Djokovič zdolal Raoniča a je prvým semifinalistom, Thiem si poradil s Monfilsom

Novak Djokovič Novak Djokovič Zdroj: SITA

LONDÝN - Srbský tenista Novak Djokovič sa stal prvým semifinalistom tohtoročného turnaja majstrov v Londýne. V mimoriadne vyrovnanom stretnutí s Milošom Raoničom rozhodol o svojom triumfe až v tajbrejkoch oboch setov, v ktorých potvrdil vysoké kvality a po výsledku 7:6 (6), 7:6 (5) zdolal Kanaďana aj v ôsmom vzájomnom stretnutí. Stal sa istým víťazom skupiny Ivana Lendla, v ktorej si to o druhé postupové miesto rozdajú Raonič s Dominicom Thiemom.

Rakúšan v úvodnom dueli dňa zdolal turnajovú šestku Francúza Gaela Monfilsa za 1:31 h v troch setoch 6:3, 1:6, 6:4. V súboji dvoch zdolaných hráčov z prvého dňa turnaja mal Thiem v prvom sete navrch. V šiestom geme prelomil Monfilsovo podanie a hladkým potvrdením na nulu sa ujal vedenia 5:2. Monfils znížil na 3:5, ale Thiem neomylne dopodával na 6:2. Francúz sa však na druhé dejstvo skoncentroval a spresnil údery, vďaka čomu ovládol dianie na dvorci. Dvakrát pri Thiemovom podaní využil hneď prvú ponúknutú možnosť brejku a viedol už 4:0. Až za tohto stavu sa Rakúšan vrátil k hre z prvého setu, ale len na okamih znížením na 1:4. Následne totiž opäť nezvládol situáciu pri svojom podaní a jeho súper poslal duel do rozhodujúceho dejstva. V ňom si obaja aktéri držali podanie až do stavu 5:4 pre Thiema, keď následne Monfils nezvládol dôležitosť situácie. Thiem na príjme využil hneď prvý mečbal a po 91 minútach sa tešil z triumfu.

"Bol to vyrovnaný zápas. Začal som aktívne, v prvom sete som hral kvalitný tenis. Potom sa však prejavili Gaelove skúsenosti, v druhom sete hral skutočne veľmi dobre a zaslúžene sa stal jeho korisťou. V rozhodujúcom dejstve sme obaja bojovali o každú loptičku. Mal som aj kus šťastia. Som rád, že v poslednom zápase skupiny proti Raoničovi budem mať o čo hrať. Stále mám šancu na semifinále. Uvidíme, čo sa stane. Raonič je výborný hráč, ale budem bojovať," povedal Thiem.

Dominic Thiem Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Raonič prekvapil Djokoviča v prvom sete večerného zápasu výbornou taktickou hrou. Na prvom podaní pôsobil absolútne suverénne, na returne zasa v niektorých momentoch až prekvapivo odolne. Dobrý výkon podčiarkol viacerými presnými loptičkami po lajne z forhendu i bekhendu a úvodné dejstve doviedol do tajbrejku. V ňom viedol 3:1, ale Djokovič sa piatimi loptičkami za sebou dostal na koňa a set napokon získal po efektnom lobe a dvojchybe Kanaďana za 68 minút. Po potvrdení brejku v úvode druhého setu viedol "Nole" 2:0, ale nezlomný výkon súpera ho donútil k chýbam. Raonič sa na svetovú dvojku dotiahol, za nepriaznivého stavu 2:4 uhral tri víťazné gemy za sebou a vďaka nevyrovnaným úderom favorita si vybojoval aj setbal. Unikátnu schopnosť vysekať sa z problémov však potvrdil Djokovič aj v tomto prípade. Výbornou obranou sa v tajbrejku udržal, za stavu 5:5 si esom vybojoval mečbal a v nasledujúcej výmene ho potvrdil.