Sagana čaká 291-kilometrové trápenie: Ak sa mu to podarí, zaradí sa medzi legendy!

Peter Sagan víťazom klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne
Peter Sagan víťazom klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne

MILÁNO - Peter Sagan vlani ovládol cyklistický monument Okolo Flámska a odvtedy sa netají tým, že rovnaké veľké víťazstvá by chcel zažiť aj v cieli ďalších dvoch jarných megaklasík Miláno - San Remo a Paríž - Roubaix. V sobotu bude mať siedmy pokus, aby si podmanil najväčšie jednorazové preteky v Taliansku.

Sagan podujatie Miláno - San Remo (291 km) nikdy nevyhral, najbližšie bol v roku 2013, keď prehral záverečný šprint iba s Nemcom Geraldom Ciolekom, vlani skončil dvanásty. Napriek tomu má dvojnásobný majster sveta či úradujúci európsky šampión v súčasnom svete cestnej cyklistiky také renomé, že na štart v Miláne pôjde ako jeden z hlavných favoritov.


Sagan nemá rád dokola sa opakujúce otázky k pretekom, v ktorých by mal, mohol či chcel zvíťaziť. Talianske médiá sa ho opýtali, či má rád ich najväčšiu klasiku so 108-ročnou tradíciou a dostali túto odpoveď. "Mám veľmi rád finiš týchto pretekov. Je môj najobľúbenejší, lebo je blízko miesta, kde bývam." Vtipná, ale aj reálna odpoveď, keďže San Remo a Monte Carlo sú od seba vzdialené len niečo vyše 40 km. "Sagan chce tieto preteky vyhrať ako ktorýkoľvek z jeho konkurentov, Keď sa mu to podarí, odskočí si do Monte Carla oslavovať," načrtol možný scenár Cyclingnews.

Ak sa to Saganovi skutočne podarí, stane sa prvým jazdcom v dúhovom drese majstra sveta s triumfom na tomto podujatí od roku 1983, vtedy zvíťazil Talian Giuseppe Saronni. V majstrovskom drese dokázali vyhrať Miláno - San Remo zatiaľ iba štyria velikáni: Alfredo Binda (1931), Eddy Merckx (1972 a 1975), Felice Gimondi (1974) a už spomenutý Giuseppe Saronni (1983).

La Primavera alebo La Classicissima je známa aj ako šprintérska klasika, ale neplatí to doslova. Okrem toho, že udivuje svojou dĺžkou 291 km, na trati má niekoľko menších stúpaní, ktoré môžu najmä v závere pretekov potrhať pelotón. Tým posledným a možno rozhodujúcim je Poggio s vrcholom 4 km pred cieľom, kde sa bude vytvárať pozícia pre záverečný finiš. Poggio má dĺžku 3,7 km, priemerný sklon 3,7% a maximum 8%. "Pôjde sa po úzkej asfaltovej ceste so štyrmi ostrými zákrutami v úvodných 2 km. Zjazd je extrémne technický a jeho záver už bude priamo v San Reme. Posledné dva kilometre sa jazdia na dlhých mestských komunikáciách, 850 m pred cieľom príde na rad ľavotočivá zákruta na kruhový objazd a posledná zákruta bude 750 m pred cieľovou čiarou,“ napísali organizátori vo svojom informačnom blogu. Okrem záverečného Poggia sa môžu cyklisti "tešiť" na Cipressu (271. km / 5,6 km, 4,1%, max. 9%) a tiež niekoľko menších stúpaní. 

Okruh favoritov na La Primavere je spravidla širší ako na ďalších veľkých klasikách, keďže profil trate nie je až taký náročný. Na milánskom štarte sa predstaví prakticky kompletná špička svetových klasikárov na čele so Saganom, Belgičanom Gregom van Avermaetom (BMC Racing), Nemcom Johnom Dehenkolbom (Trek-Segafredo) či Nórom Alexandrom Kristoffom (Kaťuša-Alpecin), chýbať nebude vlaňajší víťaz Francúz Arnaud Démare (FDJ), či ďalší skvelí šprintéri Mark Cavendish (Dimension Data) a Caleb Ewan (ORICA-Scott). Veľké ambície bude mať tradične Quick-Step Floors s lúčiacou sa belgickou legendou Tomom Boonenom či Francúzom Julianom Alaphilippom. Boonen na slávnej La Classicissime bol štvrtý, tretí aj druhý, ale nikdy ju nevyhral. "Ak nájdeme spôsob, ako zdolať Petra Sagana, máme šancu viacerí. Toto sú otvorené preteky. Viaceré tímy urobia všetko pre to, aby ho izolovali z čela pretekov. To je taktika, ktorá by mohla fungovať," cituje Toma Boonena portál Cyclingnews. 

Van Avermaet zdolal Sagana hneď v prvej jarnej klasike v Belgicku Omloop Het Nieuwsblad, druhý bol na Strade Bianche a siedmy na Kuurne-Brusel-Kuurne. "Máme v tíme Grega v podobne skvelej fazóne ako pred rokom, ibaže vyrovnanejšieho a sebavedomejšieho. Predtým býval viac nervózny, víťazstvá mu dodali potrebný pokoj," tvrdí športový riaditeľ BMC Racing Fabio Baldato o úradujúcom olympijskom víťazovi na webe velonews.com.

Stoôsme vydanie pretekov Miláno - San Remo (291 km) sa v sobotu 18. 3. začne o 10.10 h. Najlepší pretekári v cieli sa očakávajú približne o 17.15 h.


Tagy: Peter Sagan

Zdroj:
SITA
Foto:
bora-hansgrohe.com

DISKUSIA