Škola tipovania: Čoho sa držať pri stávkach na tenis?

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Facebook.com

BRATISLAVA – Ďalší diel stávkárskeho poradenstva sme sa rozhodli venovať športu, ktorý sa po futbale najčastejšie objavuje aj v našich predzápasových tipovacích analýzach. Ak je hlavným predmetom vášho záujmu dianie na okruhu ATP či WTA, nasledujúce riadky by vás mohli zaujímať.

Tenis v súčasnosti patrí k fenoménom kurzového stávkovania, k čomu výraznou mierou prispel internet. Tipéri už dnes môžu vsádzať na zápasy, ktoré naživo sledujú a staviť si môžu aj na jednotlivý gem či dokonca konkrétnu loptičku duelu. Tento šport sa zároveň stal aj najčastejšie vyhľadávaným artiklom na športových burzách, kde práve tenisové stretnutia dosahujú najväčšie finančné objemy. Je to logické, pretože množstvo zvratov počas zápasu prináša radikálne zmeny kurzov, čo je pri obchodovaní to najdôležitejšie.

Tipéri, ktorí sa venuje tenisu a nie kolektívnym športom, majú oproti ostatným stávkárom jednu veľkú výhodu. Kým pri futbale alebo hokeji musíme do úvahy brať psychiku niekoľkých desiatok hráčov, pri tenisovej dvojhre nám stačí nahliadnuť do dvoch myslí. Zmýšľanie a mentálna pohoda sú totiž najdôležitejším aspektom, ktorý v tomto športe rozhoduje o víťazovi duelu. Určite ste už mali možnosť vidieť futbalové stretnutie, v ktorom aj slabšie mužstvo dokázalo zdolať favorita. Dopomôcť mu k tomu mohla nesprávne odpískaná penalta, sporné postavenie mimo hry či prísne vylúčenie súperovho hráča. To sú všetko prvky, ktoré môžu osud stretnutia značne ovplyvniť a výrazne oslabiť silu potenciálneho víťaza. V tenise sme naopak len veľmi zriedkavo svedkami senzačných prekvapení v súbojoch úplného outsidera s favoritom, keďže okrem nešťastne privodeného zranenia sa v priebehu duelu nemôžu vyskytnúť žiadne vedľajšie vplyvy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vsaď si v našej tipovacej hre na tenisové zápasy


Ako sme už spomínali, pri tomto športe sa všetko rozhoduje v hlave, dôležitá je aktuálna psychická pohoda hráča. Ľudský mozog si najsilnejšie pamätá posledné vnemy a tak postavenie v svetovom rebríčku, ktoré je výsledkom dlhodobých výsledkov, má podstatne nižšiu váhu než momentálna situácia. Zaujímať by nás mali hlavne posledné zápasy (zhruba za uplynulý mesiac), z ktorých vyčítame súčasnú formu a mentálnu situáciu tenistov. Podstatné je všímať si povrch, na ktorom predošlé duely odohrali a tiež kvalitu súperov, ktorých dokázali poraziť alebo im podľahli. Niektorí hráči totiž obľubujú pomalšiu antuku a rýchlemu tvrdému povrchu sa radšej vyhýbajú. Ten zas naopak viac sedí dobre podávajúcim tenistom, pretože ich delový servis tu nadobúda väčšiu účinnosť. Toto všetko pri posudzovaní aktuálnej formy musíme brať do úvahy. Nutné je zohľadniť aj prípadný prechod z jedného povrchu na druhý a schopnosť hráča prispôsobiť sa mu.

Podstatným prvkom, ktorý do nášho výberu vhodného zápasu musíme zahrnúť, je celková vzájomná bilancia súperov. Tá môže vypovedať o tom, že napríklad nášmu favoritovi nesedí štýl hry outsidera, a tak s ním aj napriek svojej kvalite prehral všetky tri doterajšie vzájomné súboje. Neúspech môže byť v niektorých prípadoch spôsobený aj tým, že pravoruký hráč sa jednoducho nevie prispôsobiť hre ľavorukého súpera a pravidelne máva v takýchto dueloch veľké problémy. Do úvah by sme mali zahrnúť aj úspešnosť favorita na danom turnaji v predchádzajúcich ročníkoch. Viacerí tenisti sa totiž hlavne v domácom prostredí dokážu častokrát vypnúť k maximálnym výkonom a predvádzajú tu výrazne lepšiu hru ako inokedy. Takým príkladom je napríklad Francúz Llodra, ktorý patrí medzi priemerných hráčov, ale na domácich halových turnajoch je tradične jedným z najväčších favoritov. Naopak niektorým tenistom zas prostredie a určité turnaje vyslovene nesedia a rok čo rok sa im v týchto podmienkach nedarí.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tipovacie analýzy: Vo februári opäť úspešnosť cez 70%!


Rozhovory z tlačoviek, prípadne vyjadrenia samotných hráčov na oficiálnych weboch, nám ešte pomôžu dotvoriť predzápasovú mozaiku sledovaného súboja. Tenis sa tak celkovo javí byť pre stávkárov jedným z najviac prehľadných športov, ktorý s obľubou každý deň vyhľadávajú v kurzovej ponuke. Avšak aj tu sa už dávno spustila lavína nežiadúcej korupcie. Po Rusovi Davydenkovi sa na listine podozrivých hráčov objavilo množstvo ďalších mien (aj z okruhu WTA), pri ktorých nie je vylúčené zmanipulovanie niektorých svojich zápasov s cieľom dosiahnutia jednoduchého zárobku. Takéto veci do športu určite nepatria a tipérom len výrazne sťažujú podmienky na výber tých správnych duelov. Tak či onak tenisové súboje stále medzi bežnými tipérmi patria do skupiny najobľúbenejších stávok.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: facebook.com
  • Zdroj: športky, ps

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy