VIDEO Španieli začali obhajobu remízou s Talianskom

David Silva a Emanuele GiaccheriniDavid Silva a Emanuele Giaccherini Zdroj: SITA

GDANSK - Španielska futbalová reprezentácia remizovala v úvodnom zápase C-skupiny majstrovstiev Európy s Talianskom 1:1. Po bezgólovom prvom dejstve sa ako prví tešili v 61. min Taliani, ktorých poslal do vedenia striedajúci Antonio di Natale. O tri minúty neskôr však vyrovnal Cesc Fábregas.

Na štadióne v poľskom Gdansku sa hral zaujímavý zápas, predovšetkým po zmene strán. Obidva tímy si napokon v úvodnom vystúpení na ME 2012 pripísali jeden bod do tabuľky.

Tímy z C-skupiny sa opäť predvedú v akcii vo štvrtok 14. júna, keď si v Poznani zmerajú sily Taliani s Írmi (18.00) a Chorvátsko sa v Gdansku stretne so Španielskom (20.45).

Španielsko - Taliansko 1:1 (0:0)
Góly: 61. Di Natale - 64. Fabregas. Rozhodcovia: Kassai - Erős, Ring (všetci Maď.), ŽK: Alba, Arbeloa, Torres - Balotelli, Bonucci, Maggio, 40.000 divákov.

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva (65. Navas), Fabregas (74. Torres), Iniesta

Taliansko: Buffon - Chiellini, De Rossi, Bonucci - Giaccherini, Marchisio, Pirlo, Motta (90. Nocerino), Maggio - Cassano (65. Giovinco), Balotelli (57. Di Natale)

Súboj posledných dvoch majstrov sveta sa začal v opatrnom tempe. Prvý vážny brankársky zákrok predviedol v 13. minúte Casillas po strele Pirla z priameho kopu, no to bolo na dlhý čas zo strany oboch tímov všetko. Španieli neraz zovreli svojho súpera pred jeho šestnástkou, no chýbal im moment prekvapenia a defenzíva Talianov úspešne odolávala. Po pol hodine hry vypálil z voleja Marchisio, no loptu poslal presne do stredu brány, kde stál pripravený Casillas. Najväčšie šance oboch tímov sa zrodili v závere polčasu, keď sa najprv Iniesta neúspešne pokúsil prehodiť Buffona a na druhej strane španielsky gólman reflexívne vyrazil hlavičku Mottu z hranice malého vápna.

Krátko po zmene strán mal úvodný gól stretnutia na kopačke Iniesta, ktorý z ľavej strany len tesne minul vzdialenejšiu žrď Buffonovej svätyne. Na opačnej strane sa ocitol v tutovke Balotelli, ale sám pred Casillasom váhal tak dlho, až mu Ramos odkopol loptu. Práve Balotelliho nahradil v 57. minúte Di Natale, ktorý už po necelých štyroch minútach pobytu na ihrisku obstrelil Casillasa - 0:1. "Squadra Azzurra" sa tešila z vedenia len tri minúty, lebo v 64. minúte využil prvú dieru v jej obrane Fabregas po ukážkovej kolmici Silvu - 1:1. Talianom mohol vrátiť vedenie opäť Di Natale, ktorý sa v šestnástke položil do centrovanej lopty, no usmernil ju mimo brány. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času nepochodil ani striedajúci Torres, ktorý rovnako ako v prvom polčase Iniesta preloboval okrem Buffona aj bránu. V 88. minúte skončil Marchisiov pokus len v náručí Casillasa a mužstvá sa tak rozišli zmierlivou remízou 1:1.

Vicente Del Bosque, tréner Španielska: "Chceli sme získať prevahu v stredovej formácii. Viem, že Fábregas i David Silva sa vedia dostať do gólových príležitostí. Myslím si, že to nedopadlo zle, Fábregas dnes odviedol skvelú prácu."

Cesc Fabregas, útočník Španielska a autor vyrovnávajúceho gólu: "Byť favoritom šampionátu nie je jednoduché, nakoniec sme však našli dostatok psychických síl aspoň na vyrovnanie. Prekvapilo ma, že som dostal šancu a nastúpil v základnej zostave. Bol to môj prvý zápas po mesiaci a pol a som šťastný, že sa mi podarilo skórovať."

Andrés Iniesta, stredopoliar Španielska: "Odchádzame zo zápasu proti Taliansku s horko-sladkými pocitmi, pretože sme chceli zvíťaziť pri našom vstupe do tohto šampionátu. Nepodarilo sa nám tento cieľ splniť. Bol to však zaujímavý zápas. Som presvedčený, že v ďalších stretnutiach sa už tomuto mužstvu, ktoré je veľmi kvalitné, podarí zvíťaziť. Už v najbližšom dueli proti Írsku chceme získať tri body.“

Cesare Prandelli, tréner Talianska: "Od začiatku sme sa snažili súpera aktívne napádať a nepúšťať ho do šancí. Hrali sme osobnú obranu a viac ako hodinu sme smerom dozadu nerobili chyby. Mrzí ma, že sme Španielom dovolili veľmi rýchlo vyrovnať. Mali sme im návrat do duelu čo najviac sťažiť. Dvakrát sme darovali loptu Torresovi a sami sa dostali do problémov. V úvode zápasu nás Španielsko zaskočilo tým, že nastúpilo bez klasického útočníka. Ani to však nezmenilo našu pripravenú taktiku. Keď Mario Balotelli nepremenil svoju šancu, rozhodol som sa dať príležitosť Di Natalemu. Smerom dopredu sme mali byť nebezpečnejší. Aspoň jeden z našich útočníkov sa musí viac tlačiť pred bránku."

Daniele de Rossi, stopér Talianska: "S dosiahnutým bodom sme samozrejme spokojní, veď pred zápasom bol favoritom náš španielsky súper. Myslím si, že sme odohrali veľmi dobré stretnutie a pre priaznivý výsledok urobili všetko, čo sa dalo. Po tomto náročnom dueli si teraz oddýchneme a pripravíme sa na ďalší zápas proti Chorvátsku.“

• Zdroj: športky, SITA, TASR, dailymotion