Brazília sa zlata nedočkala, Peralta hrdinom Mexika

Radosť olympijských víťazov z MexikaRadosť olympijských víťazov z Mexika Zdroj: SITA

LONDÝN - Na londýnskom štadióne Wembley vyvrcholil futbalový turnaj XXX. olympijských hier. Z historického zlata sa prekvapujúco tešili Mexičania, ktorí vďaka dvom gólom Peraltu zdolali Brazíliu 2:1. Bronzové medaily získali Juhokórejčania, ktorí v zápase o 3. miesto zdolali Japoncov.

Brazília sa hrdí piatimi titulmi majstrov sveta a vyhrala už všetko ostatné, čo sa dalo, ale zlaté medaily spod piatich olympijských kruhov jej stále v zbierke chýbajú. Teraz získala svoju piatu medailu po striebrach z rokov 1984 a 1988 a dvoch bronzoch (1996, 2008).

Výber trénera Manu Menezesa dostal na kolená dvoma presnými zásahmi Oribe Peralta. Nepomohol ani gól kanoniera Hulka v nadstavenom čase.

Pre Mexiko, ktorého trénerom v Londýne je Luis Fernando Tena, je to vôbec prvá medaila z OH, a hneď tá najcennejšia. Útočník Peralta zaznamenal najrýchlejší gól na olympiáde od roku 1976. Odvtedy zaznamenáva Medzinárodná futbalová federácia tieto štatistické údaje.

Brazília - Mexiko 1:2 (0:1)
Góly: 90.+1 Hulk - 1. a 75. Peralta, ŽK: Marcelo - Reyes, I. Jimenez, Vidrio, rozhodoval: Clattenburg (Ang.), 86 162 divákov.

Brazília: Gabriel - Rafael (85. Lucas Moura), Alex Sandro (32. Hulk), Juan, Marcelo - Romulo, Oscar, Silva, Sandro (71. Pato) - Neymar, Leandro Damiao

Mexiko: Corona - Chavez, Mier, Salcido, I. Jimenez (81. Vidrio) - Reyes, Herrera, Aquino (57. Ponce), Enriquez - Peralta (85. R. Jimenez), Fabian De la Mora

Zostava Mexika na finále

Mexičania mali vo Wembley úvod ako zo sna. V 30. sekunde ich dostal do vedenia Peralta, ktorý využil obrovskú hrúbku v brazílskej rozohrávke a strelo k pravej žrdi nedal Gabrielovi žiadnu šancu. Podľa FIFA to bol najrýchlejší gól v histórii OH, odkedy sa začali presne zaznamenávať. Zaskočení "kanárici" sa síce snažili s výsledkom niečo urobiť, ale len ťažko sa presadzovali proti oponentovi. Rozpačitý výkon plný nepresností mohol napraviť v 37. minúte v prečíslení Oscar, ale jeho prihrávka do vnútra 16-ky adresáta nenašla. O chvíľu to tvrdou bombou z diaľky skúsil Hulk, Corona len s námahou vyrazil na roh.

V druhom dejstve podávali Mexičania kompaktný výkon a mohli sa dostať do dvojgólového vedenia, keď v 64. minúte zakiksoval Thiago Silva, no Fabian De la Mora trafil len brvno. Potom dalo Mexiko gól, rozhodcovia ho ale výbornému Peraltovi neuznali pre ofsajd. O pár ďalších okamihov podbehol roh brazílsky brankár Gabriel, ale Fabian hlavičkoval tesne nad bránu. Keďže sa 5-násobní majstri sveta, ktorí ešte nikdy olympijské zlato nezískali nepoučili, dostali ďalší tvrdý direkt. V 75. minúte sa muž zápasu Peralta dostal po štandardke do zakončenia a hlavou rozhodol. Mexiko potom umne kontrolovalo hru, ale pripustilo zbytočnú drámu z jeho strany. V 90.+1 minúte zabudla jeho obrana na Hulka, ktorý znížil. A favorit mohol aj vyrovnať, ale Oscar o dve minútky zahodil zblízka hlavou šancu stať sa hrdinom. Najväčšia senzácia turnaja sa tak zrodila na konci, vo finále triumfovali Mexičania.

"Neviem, či to bol dnes môj najlepší zápas v kariére. Určite však viem, že to bol najdôležitejší duel, pretože tu teraz stojím so zlatou medailou. Sníval som o tomto momente. Je to jedna z vecí, ktorú nezažijete každý deň," povedal dvojgólový strelec Peralta.

"Toto víťazstvo venujem svojmu otcovi, ktorý v nebi ešte stále hrá futbal. Je to najväčší úspech v mojej kariére. Zaspievať si národnú hymnu so zlatou medailou okolo krku je niečo neuveriteľné," dodal tréner Tena.

"Cítim smútok, ale keď všetko stratíte, vždy príde niečo dobré. Súper strelil gól hneď na začiatku duelu, a tým sa zmenilo všetko, čo sme plánovali. Ďalší olympijský turnaj bude u nás v Brazílii, ale bude to veľmi ťažké, pretože naša krajina ho nikdy nevyhrala," vyhlásil smutný brazílsky obranca Thiago Silva.

Mano Menezes, tréner Brazílie: "Po rýchlom inkasovanom góle sme stále mali 89 minút na to, aby sme to otočili. Ale nedokázali sme to. Prehrali sme všetci ako tím, nie ako jednotlivci. Veľmi nás mrzí, že sme opäť nezískali zlato a ospravedlňujeme sa našim fanúšikom. Ale taký je šport. Boli sme blízko, ale nedosiahli sme na zlato. Prehry sú súčasťou dospievania. Dúfam, že v rokoch 2014 a 2016 budeme úspešnejší."

Konečné poradie: 1. Mexiko, 2. Brazília, 3. Kórejská republika, 4. Japonsko, 5. Veľká Británia, 6. Senegal, 7. Honduras, 8. Egypt