Slováci už doma: Londýn bol prelomový, všade vypredané

Ján RiapošJán Riapoš Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Už na domácej pôde, v Kongresovej sále SPP v Bratislave, sa v utorok zišli slovenskí paralympionici po ich vystúpeniach na nedávnom vrchole ich snaženia v Londýne. Bilancovanie sa nieslo v duchu úspešného účinkovania, keď SR so ziskom dvoch zlatých, jedného strieborného a troch bronzových kovov obsadilo v medailovom poradí krajín 41. miesto.

Už v predposledný deň paralympiády sa stretli na pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky v Londýne všetci slovenskí medailisti, ktorých privítal veľvyslanec Miroslav Wlachovský za prítomnosti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera.

No v utorok to nebolo len o tých, ktorí dosiahli špičkové výkony vyšperkované ziskom medailí, ale najmä o pripomenutí si a ocenení tvrdej driny a námahy, ktoré zdravotne hendikepovaní športovci vynakladajú, aby dokázali svoje nesporné schopnosti. Celá výprava si prevzala účastnícke dekréty a oceňovali sa ľudia z podporných tímov.

"Ďalšie slová, ako vyzerali paralympijské hry v Londýne, sa už len ťažko hľadajú. Poviem len, že to bolo najmä o spolupatričnosti. Je to obrovská inšpirácia, ako sa hendikepovaní ľudia dokážu vyrovnať s týmto obmedzením. A v pravej chvíli navyše dokázať svoje schopnosti na športovom poli. Boli sme malá výprava, ale myslím, že sme vzorne reprezentovali našu krajinu, ktorá leží v srdci Európy. Bolo mi cťou viesť týchto ľudí," povedal v úvodnom príhovore Samuel Roško, vedúci slovenskej výpravy v Londýne.

Paralympijských hier v Londýne, ktoré sa konali od 29. augusta do 9. septembra, sa zúčastnilo viac ako 4000 športovcov, z toho 33 Slovákov, ktorí bojovali v deviatich športových disciplínach. Až štyri cenné kovy vybojovali stolní tenisti, ktorých lídrom bol s dvoma zlatými medailami, individuálnou i v súťaži družstiev, Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV). Ten spolu s kolegami Rastislavom Revúckym a Martinom Ludrovským dominoval aj vo finále družstiev. Bronzové medaily zaknihovali strelkyňa Veronika Vadovičová v športovej puške 3x20, resp. cyklisti Vladislav Janovjak s pilotom Robertom Mitošinkom v cestných pretekoch. Striebro bral stolný tenista Richard Csejtey.

"Je to neuveriteľné a bola to nádherná cesta, štvorročná príprava, kvalifikácia aj samotný postup do Londýna. A následne, keď vyhráte paralympijské hry, súťaž jednotlivcov a tímov, pričom som neprehral ani jeden zápas, už viac sa nedá získať," zhodnotil Riapoš vlastné vystúpenie a na margo zisku ďalších medailí z pozície hlavy SPV dodal: "Je veľmi náročné udržať konkurenciu s vyspelými krajinami, pretože naši paralympionici sú až na jednu športovkyňu všetko amatéri. Nie je jednoduché skĺbiť pracovné povinnosti so športovými, o tom som radšej, že ľudia, ktorí sa kvalifikovali do projektu Londýn 2012, odovzdali na športoviskách svoju srdce a dušu. A boli neuveriteľne silní. Bola tam nádherná atmosféra. Londýn bol prelomový, pretože tie športoviská boli nielen plné a vypredané, ale takú emóciu a fandenie, aké sme mali možnosť zažiť, sa v paralympijskom športe ešte nepodarilo. Ja osobne som po víťazstve v súťaži jednotlivcov dostal od haly desaťminútové "standing ovations", čo by som prial zažiť každému športovcovi na svete. Inšpirácia je základný odkaz paralympizmu, ten môže byť silný pre celú spoločnosť, že prekážky sa dajú zdolávať. Nie je to jednoduché, ale pokiaľ to zvládlo vyše štyritisíc športovcov v Londýne, tak to zvládnu aj ostatní."
    

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy