Prešov bude obhajovať SP v domácom finále proti ŠKP

Ivan KuchárikIvan Kuchárik Zdroj: SITA

PREŠOV - Finalistami Slovenského pohára v hádzanej mužov 2012/2013 sa v sobotu stali hráči Tatrana Prešov a ŠKP Bratislava. V nedeľu od 10.00 h nebude o druhú najvýznamnejšiu domácu trofej bojovať rovnaká dvojica ako pred rokom, keďže do rozhodujúceho duelu sa z lanských finalistov prebojovali len hostitelia záverečného turnaja zo Šariša, ktorí sú zároveň obhajcami prvenstva spred

Hádzanári MŠK Považská Bystrica neuspeli v prvom vyrovnanom semifinále, keď s bratislavskými „policajtmi“ prehrali tesne 25:26 (14:13) a nezopakujú finálovú účasť z domáceho záverečného turnaja SP 2011/2012. Hráči ŠKP budú mať v Tatran handball aréne šancu, aby sa v doterajších 35 ročníkoch štvrtýkrát (vrátane éry predchodkyne) ČH zapísali na listinu pohárových víťazov. Svoj doteraz posledný triumf v SP získali v roku 2000, predtým uspeli aj v rokoch 1973 a 1997.

Prešovčania v semifinálovom šlágri nedali šancu Hlohovčanom a hádzanárov družstva HC Sporta zdolali jednoznačne zdolali 38:25 (21:12). Už len jedno víťazstvo ich delí od toho, aby vyhrali túto súťaž celkovo sedemnástykrát a v ére samostatnosti jubilejný desiatykrát, z toho siedmykrát za sebou.

Keď Prešov naposledy hostil záverečný turnaj Slovenského pohára, tešilo sa v sezóne 2009/2010 z celkového triumfu A-družstvo Tatrana vďaka finálovej výhre 53:42 (22:21) nad svojím B-tímom. O dominancii Šarišanov svedčí aj fakt, že sú víťazmi 9 z predchádzajúcich 11 ročníkov.

Víťaz získa okrem trofeje a finančnej prémie 1200 eur aj právo účasti vo Vyzývacom pohári 2013/2014. V prípade, že držiteľ SP bude zároveň aj majstrom SR, prechádza právo štartu v európskej pohárovej súťaži na finalistu.

Hádzaná - Slovenský pohár mužov 2012/2013 - záverečný turnaj v Prešove - semifinále (hralo sa na 1 zápas):

ŠKP Bratislava - MŠK Považská Bystrica 26:25 (13:14) - do finále postúpil ŠKP Bratislava
Najviac gólov: Kucharik 9/3, Slaninka 5, M. Volentics 4 - Zdráhala 10/2, Firit 5, T. Vallo 4
Pok. hody: 3/3 - 2/2, vylúčení: 1 - 1, ČK: M. Kozák (Považská Bystrica) za hrubý faul, rozhodovali: Mandák a Rudinský, 72 divákov

Považania mali lepší vstup do zápasu a v 6. min viedli 4:1. Bratislavčania však dokázali vyrovnať. Považská Bystrica sa dostala aj do vedenia 13:9 v 24. min, ale ŠKP do polčasovej prestávky znížil na rozdiel gólu (13:14). V druhej časti hry sa v 42. min ujali „policajti“ prvýkrát vedenia (19:18). Tesný náskok si udržali aj v dramatickej koncovke.

Tatran Prešov - HC Sporta Hlohovec 38:25 (21:12) - do finále postúpil Tatran Prešov
Najviac gólov: Antl 12/3, Číp 8, Krištopans 4/1 - F. Zaťko 9/5, Mazur a Holdoš po 5
Pok. hody: 5/5 - 6/5, vylúčení: 4 - 5, rozhodovali: Gedeon a Vydra, 1580 divákov

Prešovčania viedli po 10 minútach hry už 5:1 a postupne svoj náskok zvyšovali. Po I. polčase viedli už o 9 gólov a nedopustili žiadnu drámu. Na palubovke dominovali aj v druhej časti hry. V domácom drese strelecky žiaril Radoslav Antl, ktorý dal 12 gólov.

Viac o téme: Muži Hádzaná Slovenský Pohár