Chodci Tóth a Czaková vybojovali na mítingu v Olomouci druhé miesta

Matej Tóth Matej Tóth Zdroj: SITA

OLOMOUC - Slovenské chodecké jednotky Matej Tóth (30) a Mária Czaková (24) obsadili na 47. ročníku sobotňajších medzinárodných chodeckých pretekoch Olomoucká dvadsiatka druhé miesta. Tóth bol na podujatí so štatútom mítingu Európskej atletiky (EA) druhý v súťaži mužov na 20 km časom 1:21:50 h, čím utvoril tohtosezónne slovenské maximum a o 27 sekúnd si zlepšil svoj vlastný výkon z minulého týždňa z Dudiniec.

Zverenec trénera Juraja Benčíka prehral v solídnej konkurencii iba s Poliakom Dawidom Tomalom, ktorý časom 1:20:30 h prekonal traťový rekord českého reprezentanta Jiřího Malysu z roku 1996 o 54 sekúnd a k prémii 500 eur za prvenstvo zinkasoval ešte aj bonus 1000 eur za rekordný čas.

"Skúšal som ísť s Tomalom čo najdlhšie, darilo sa mi to do deviateho kilometra, no tempo 3:55 na kilometer bolo na mňa ešte veľmi rýchle. Na také v tejto fáze ešte nemám," priznal Matej Tóth. "Druhá polovica trate sa mi išla trochu ťažšie, ale som rád, že som aj týždeň po Dudinciach predviedol kvalitný výkon a v súboji s kompletnou poľskou špičkou som si zlepšil tohtosezónne maximum."

Londýnsky olympionik Anton Kučmín na 8. mieste dosiahol čas 1:25:56 h a Dušan Majdán si týždeň po úspešnej obhajobe titulu majstra SR na 50 km v Dudinciach zlepšil v Olomouci osobný rekord na 20 km z roku 2010 v Borskom Mikuláši o 30 sekúnd na 1:27:47 h a skončil deviaty.

Mária Czaková dosiahla na okruhu v Smetanových sadoch na 10 km výborný čas 46:35 min a o takmer jednu minútu si zlepšila osobný rekord. Zverenka trénerského dua Martin Pupiš - Matej Spišiak sa v historických slovenských tabuľkách posunula na 5. miesto za Z. Malíkovú (44:12), Zemkovú (44:54), Gálikovú (45:17) a Brozmanovú (46:27). Zvíťazila Poľka Agnieszka Swarnógová za 45:30 min.

V pretekoch žien na 20 km pridala ďalšie poľské prvenstvo Paulina Buziaková (1:31:43), slovenská šampiónka spred týždňa z Dudiniec Mária Gáliková si o 31 sekúnd zlepšila svoje tohtoročné maximum časom 1:41:29 h.

Slovenskí chodci boli v Olomouci úspešní aj v mládežníckych kategóriách. Preteky dorastencov na 5 km vyhral Miroslav Úradník z banskobystrickej Dukly (tréner Roman Benčík) za 21:34 min pred zverencom Mateja Spišiaka, 16-ročným Michalom Morvayom (AC Stavbár Nitra), ktorý dosiahol čas 21:46 min.

Olomoucká dvadsiatka bola prvé podujatie štvordielneho chodeckého seriálu International Race Walking Tour, ktorého súčasťou sú aj preteky v litovskom Alytuse (14. 6.), poľskom Krakove (7. 9.) a slovenský míting Chôdza na Bacúchu - Cena Jozefa Pribilinca (28. 9.). Celkoví víťazi seriálu v kategóriách mužov i žien zinkasujú po 3000 eur, za druhú priečku je 2000 a za tretiu 1000 eur. Ešte aj pretekári na 4. až 6. mieste celkového poradia sa môžu tešiť na prémiu 500 eur.