Volejbalisti nestačili na Ćínu, vo Final Four skončili štvrtí

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

BURSA - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v nedeľňajšom súboji o tretie miesto na turnaji Final Four 3. skupiny Svetovej ligy v tureckej Burse s Čínou 1:3. Zápas trval presne dve hodiny. Druhý set sa skončil výsledkom 39:37 pre ázijský tím a bol tak rekordne dlhým v histórii slovenskej mužskej reprezentácie, informoval oficiálny web SVF. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho podľahli v sobotu v semifinále domácemu Turecku 0:3, celkovo obsadili štvrtú priečku. Vo finále sa v nedeľu popoludní Turecko stretne s Kubou.

Final Four 3. skupiny SL v Burse o 3. miesto:
Čína - SLOVENSKO 3:1 (-21, 37, 23, 19)
Zápas trval 120 minút. Rozhodovali: Abdelsamad (Egypt) a Mechan (Peru), 1500 divákov.

Čína: Pien, Čang, Liang, Čung, Ťiao, Kchou, libero Čchu (Li, Cchuej)

SR: Zaťko, Kostoláni, Kohút, Vlk, Paták, Krajčovič, libero Kubš (Bencz, Kriško, Palgut, Hruška)

Slováci začali dobre a po ese Kotolániho viedli 3:1. Číňania však rýchlo vyrovnali a pokračovalo sa bod po bode. Slováci sa potom dostali do náskoku, keď po bloku Kostolániho a ese Vlka viedli 9:6. Lenže z vedenia 11:7 bolo o pár momentov po dobrej obrane ázijského súpera vyrovnané 11:11 a začínalo sa odznova. Na druhom technickom timeoute vyhrávali slovenskí volejbalisti najtesnejším rozdielom 16:15. Potom však Číňania pritlačili na servise, čím donútili súpera k chybám a postupne sa dostali do vedenia 19:17. Slováci potom ubránili útok súpera a z kontry kapitán Kohút vyrovnal na 20:20. Následne zablokoval útok súpera Kostoláni a Slováci v koncovke dokonca o bod viedli. Výborne hrajúci Kostoláni potom výborne zaútočil, dal eso o pásku a Slováci mali tri setbaly - 24:21 Hneď prvý využil po dlhej výmene blokom Paták a Slováci viedli 1:0. Mužom prvého setu bol Kostoláni, ktorý dal tri esá a zaznamenal 10 bodov.

V druhom sete viedli Slováci 2:0 a 4:2 a pokračovali v úspešnej koncovke prvého dejstva. Po dobrom Patákovom servise a úspenom útoku Vlka bolo už 5:2. Na prvom technickom timeote svietil na tabuli stav 8:6 pre Slovákov, keď sa krásnym útokom z doskoku prezentoval Paták. Náskok Slovákov potom narástol na päť bodov, keď najskôr čínsky útok zablokoval Krajčovič a potom sa súper vyhodil do autu - 11:6. Už na 14:8 zvýšil svojim štvrtým esom v zápase Kostoláni a Slováci mierili za ziskom druhého setu. Na druhom technickom timeoute bolo 16:11 pre slovenských volejbalistov. Slováci mali dianie pod kontrolou a viedli 18:13, ale potom sa trápili v útoku a Číňania po dvoch úspešných blokoch vyrovnali na 22:22. Po oddychovom čase konečne bodovali, keď sa presadil Vlk - 23:22. V koncovke sa ako prví dostali k setbalu Číňania a viedli 24:23. Slováci odvrátili tri setbaly a pre nich prvý vybojoval ďalším esom Kostoláni - 27:26. V dramatickej koncovke, v ktorej oba tímy nevyužili niekoľko setbalov, sa napokon presadili Číňania a vyhrali drué dejstvo 39:37. Bol to rekordne dlhý set v histórii slovenskej mužskej reprezentácie.

Úvod tretieho dejstva bol vyrovnaný, na ihrisku sa na poste univerzála objavil aj Kriško. Na prvom technickom timeoute viedli Číňania 8:7. Po ese kapitána Kohúta vyhrávali slovenskí reprezentanti 12:11. Po Patákovom bloku sa Slováci dostali do brejku a vyhrávali 15:13. V koncovke sa Slováci po Kostolániho bloku a Zaťkovom ese dostali do vedenia 22:20, ale Číňania otočili na 23:22 po ese nahrávača Liho. Čína nakoniec vyhrala tretí set 25:23 a priblížila sa bližšie k 3. miestu.

Začiatok štvrtého setu patril Ázijcom, ktorý si vypracovali päťbodový náskok 7:2. Paták z kontry znížil na 5:9, Slováci ešte bojovali o návrat do zápasu. Po Kohútovom bloku a čínskom aute bolo 10:13. Číňania si však dobrou hrou náskok udržiavali a nedovolili Slovákom zápas zdramatizovať. Štvrtý set vyhrala Čína 25:19 a celý duel 3:1.

Flavio Gulinelli, tréner SR: "Nemôžeme byť spokojní, pretože sme nevyhrali ani jeden zápas. Mohli sme vyhrávať 2:0, ale opäť sme urobili sériu chýb a dovolili sme súperovi sa dotiahnuť. Prehrali sme koncovku druhého aj tretieho setu a potom sme do štvrtého vstúpili veľmi zle, čo by sa nemalo stávať. Mali sme limitované možnosti na striedania, čo nám sťažovalo situáciu. Mrzí ma, že sme na súpera mali, ale neudržali sme úroveň našej hry. Na tomto musíme do budúcna popracovať. Sme na konci dlhého reprezentačného bloku, v ktorom sme postúpili na majstrovstvá Európy a kvalifikovali sme sa na Final Four. Mrzí ma tento záver, ale na možnosti, ktoré sme mali a bez množstva zranených hráčov sme dokázali slušný výsledok a máme viacero hráčov, ktorí majú budúcnosť."

Marek Kardoš, asistent trénera SR: "Mali sme výborný vstup do zápasu. Výborne sme hrali prakticky jeden a pol setu. Potom sme ale znova v jednom postavení dovolili súperovi dotiahnuť sa. Kopili sme jednu chybu za druhou, zbytočne sme riskovali pri vedení, keď sme mali zachovať chladnú hlavu. Škoda koncovky druhého i tretieho setu, hrali sme vyrovnanú partiu, ale nevedeli sme to dotiahnuť do víťazného konca. Treba ale poďakovať chlapcom, ktorí urobili neuveriteľný progres a nejaký základ novej generácie tu je. Zakončili sme ho síce dvoma prehrami, ale dvojmesačný cyklus môžeme hodnotiť veľmi kladne."