Pre Slovensko vyplávala bronz: Je to moja prvá ozajstná medaila!

Katarína ListopadováKatarína Listopadová Zdroj: SITA

GWANG-ČU - Slovenská plavkyňa Katarína Listopadová získala bronzovú medailu v stredajšom finále motýľkarskej stovky na svetovej univerziáde v kórejskom Gwang-ču. Dvadsaťdvaročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica dohmatla v osobnom rekorde 58,37 s. Triumfovala Číňanka Lu Jing za 57,83, strieborný kov si vyplávala Talianka Elena di Liddová (58,29).

"Veľmi sa teším. Bojovala som ako drak, aby som spravila radosť sebe, ale najmä fanúšikom. Je to moja prvá ozajstná medaila z takýchto veľkých pretekov. Výborný pocit, že sa tá drina vyplatila. Je to pre mňa najlepšia motivácia do ďalšej práce," povedala Katarína Listopadová, ktorá v pondelok obsadila 6. priečku vo finále krauliarskej stovky. Slovensko má po strede na SU bilanciu jedna strieborná a dve bronzové medaily.

Úspešne si zatiaľ počínajú stolní tenisti. V úvodný hrací deň sa im darilo v deblových súťažiach, kde až na duo Andrea Daubnerová - Andrej Slováčik zvládli úvodné prekážky. Barbora Balážová s Jakubom Figeľom postúpili v mixe už do osemfinálového 3. kola.

V športovej streľbe si Zdeněk Čadek v stredu vybojoval 14. miesto v ľubovoľnej malokalibrovke 60, pričom výkonom 618,4 bodu zaostal od prvej osmičky postupujúcej do finálovej časti o 1,4 bodu. Martin Skýva si v rýchlopalnej pištoli 2x30 udržal 23. priečku, ktorá mu patrila už po utorkovej prvej časti kvalifikácie. V športovej puške 3x20 si obe Slovenky - Jana Hyblerová (574) i Dominika Škotková (570) zaistili postup z eliminácie do štvrtkovej kvalifikácie.

Vo finále súťaže výškarov bude mať Slovensko dvojnásobné zastúpenie. Medzi dvanástku najlepších bez problémov postúpili Matúš Bubeník (AC Stavbár Nitra) i Lukáš Beer (Slávia TU Košice). Obaja na prvý raz prekonali 215 cm, čo stačilo na hladký postup. Kvalifikačný limit bol 223 cm, ale k nemu sa už výškari nedostali.

Bubeník, ktorého pripravuje v Brne Svatoslav Ton, prekonal 210 i 215 cm na prvý raz, Beer (tréner Jaroslav Rusnák) skákal ešte o jednu výšku viac - za základ si zvolil 200 cm a zdolal ich takisto ako aj 210 a 215 cm na prvýkrát. Finále výšky mužov, do ktorého okrem dvojice Slovákov postúpili z popredných pretekárov Rusi Cyplakov a Semionov, Stanys z Litvy či Poliak Bednarek, je na programe v piatok o 11.00 h SELČ.

Štvorstovkárka Iveta Putalová (HNTN Bratislava) bez problémov vyhrala piaty rozbeh na 400 m časom 53,81 sekundy a postúpila do štvrtkového semifinále. V ňom sa predstaví 24 najlepších šprintérok - z každého z piatich rozbehov postúpili prvé štyri a semifinálovú zostavu doplnili ešte ďalšie štyri s najlepšími časmi.

Zverenka trénera Marcela Lopuchovského dosiahla celkovo siedmy najlepší čas, svoj beh vyhrala s vyše sekundovým náskokom pred Koppovou z USA (54,93). Najrýchlejšia v rozbehoch bola Číňanka Jang Chuej-čen, ktorá dosiahla 53,09 sekundy.

Do štvrtkového semifinále medzi 24 najlepších sa kvalifikovali i obe slovenské šprintérky na 100 m. Lenka Kršáková (Slávia STU Bratislava) postúpila z V. rozbehu priamo z 2. miesta časom 11,82, Alexandra Bezeková (Akademik TU Košice) sa do ďalších bojov dostala vďaka času 11,84, keď v IV. rozbehu bola štvrtá a priamo postupovali len najlepšie tri. V konečnom účtovaní rozbehov patril Kršákovej 13. a Bezekovej 14. najlepší výkon.

So súťažami v Gwang-ču sa už rozlúčila Lucia Slaničková (Spartak Dubnica), ktorá skončila v III. rozbehu štvrtá v sezónnom maxime 58,92 sekundy. Na finále, do ktorého sa kvalifikovali len prvé dve z každého z troch rozbehov plus ďalšie dve s časmi, bolo potrebné zabehnúť 57,82. Slaničkovú klasifikovali celkovo na 12. mieste.

Viac o téme: Katarína Listopadová