Kauza Tóth stále nekončí: Ten najdôležitejší deň ešte len príde!

Slovenský atlét Matej Tóth
Slovenský atlét Matej Tóth

LONDÝN - Atletická jednotka integrity (AIU), ktorá zastupuje Medzinárodnú asociáciu atletických federácií (IAAF) v dopingových sporoch, už zareagovala na oslobodzujúci verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (SAZ) v kauze olympijského víťaza v chôdzi na 50 km Mateja Tótha.

"Atletická jednotka integrity bola informovaná, že slovenská atletická disciplinárka oslobodila Mateja Tótha, no zatiaľ sme nedostali plné znenie zdôvodnenia, prečo tak urobila,“ uviedol hovorca AIU pre portál insidethegames.biz. "Keď ho dostaneme, AIU dôkladne materiál preštuduje a rozhodne sa, či verdikt napadne na Športovom arbitrážnom súde alebo nie. V prípade, že sa AIU odvolá, IAAF môže športovcovi obnoviť dočasné zastavenie činnosti."

DK SAZ 4. októbra na zasadnutí v Bratislave rozhodla, že Matej Tóth neporušil antidopingové pravidlá a zrušila dočasný dištanc pre olympijského víťaza a majstra sveta v chôdzi na 50 km, ktorý mu od 13. 6. 2016 udelila IAAF.

Prípad však nie je definitívne ukončený, pretože Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) a Svetová antidopingová agentúra (WADA), ak sa nestotožnia s vysvetleniami poskytnutými Matejom Tóthom, môžu sa do 21 dní od doručenia verdiktu DK SAZ obrátiť na Športový arbitrážny súd vo švajčiarskom Lausanne.

Disciplinárka šesť týždňov od svojho prvého zasadnutia 15. augusta skúmala expertízy dodané Matejom Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016. Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 - 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca. Pri analýze tejto vzorky bola Tóthova hodnota hemoglobínu tesne pod spodnou hranicou vymedzeného intervalu a nie vyššia, ako v piatok mylne informoval portál insidethegames.biz.

Na základe tejto jedinej odchýlky experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu. Podľa ich názoru Tóth pravdepodobne manipuloval s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód (autológna transfúzia).

"Všetky analýzy vyzneli v prospech Mateja Tótha, pričom každý z nami oslovených odborníkov sa na prípad Matejovej nezrovnalosti v biologickom pase športovca pozeral zo svojho pohľadu," vyhlásil šéf disciplinárky Ivan Čillík. Podľa neho sú argumenty expertov také silné, že on osobne ani ďalší členovia DK nemohli rozhodnúť inak, ako zrušiť Tóthovi dočasný dištanc: "Sme presvedčení, že argumenty presvedčia aj IAAF a WADA."


Tagy: Matej Tóth

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA