Neúspech hneď v prvom zápase: Slovensko hladko podľahlo Estóncom

Porada slovenského mužstva
Porada slovenského mužstva

POPRAD - Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení v Zlatej európskej lige 2018, v Poprade prehrali 1:3 (-22, 24, -19, -17) s Estóncami v zápase sobotňajšieho 1. kola základnej A-skupiny.

Estónci zvládli koncovku prvého setu, záver druhého však nie - zverenci Andreja Kravárika päťbodovou šnúrou otočili z 21:24 na 26:24 a vyrovnali na 1:1. Tretie aj štvrté dejstvo patrilo Estóncom, Slováci nezachytili úvod a doplatili na slabšie herné úseky. Pre Slovensko a Estónsko to bol desiaty vzájomný súboj; Slováci v bilancii vedú 6:4, no Estónci uspeli v ostatných troch konfrontáciách.

Inými súpermi Slovákov v A-skupine sú Belgičania a Švédi. Favorizovaní Belgičania v sobotu vo Švédsku zvíťazili 3:1 a sú na čele poradia. Slovákom v tabuľke "áčka" patrí 3. miesto, majú lepší pomer získaných a prehratých lôpt než Švédi. Z pohľadu slovenského mužstva nasleduje ďalšie popradské vystúpenie - proti Švédom (23. 5.). Pokračovaním budú dva súboje s Belgičanmi (26. 5. v Aalste a 30. 5. v Bratislave) a na záver zápasy vo Švédsku (2. 6.) a Estónsku (6. 6.).

Európska volejbalová konfederácia (CEV) predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien v decembri. V mužskej Zlatej európskej lige účinkuje dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej Striebornej európskej lige osem. Na turnaj Final Four Zlatej európskej ligy do českých Karlových Varov (13. - 14. júna) preniknú víťazi skupín a v závislosti od účinkovania hostiteľa (Česko) v základnej skupine prípadne tiež najlepší tím z druhých priečok.

Zlatá európska liga volejbalistov 2018 - A-skupina - 1. kolo - sobota:

ÖRKELLJUNGA
Švédsko - Belgicko 1:3 (-20, 23, -21, -17)

POPRAD
Slovensko - Estónsko 1:3 (-22, 24, -19, -17)
105 minút, rozhodovali: Zulfugarov (Azer.) a Niklová (SR), 1200 divákov

Zostava a body SR: Paták 8, Prešinský 5, Mlynarčík 8, Firkaľ 13, Kohút 9, Jančura, libero Turis (J. Ihnát, M. Petráš 5, Palgut 1, Macko 1)

Najviac bodov Estónska: Teppan 22, Täht 19, Venno 14

Andrej Kravárik, tréner SR: "Myslím, že zbytočný rešpekt zo súpera nám zväzoval ruky. Prvý set sme neodohrali zle, bolo to vyrovnané, ale naši hráči boli v strese, urobili malé chyby, ktoré nás stáli víťazstvo v úvodnom dejstve. Napriek tomu sa nám v závere druhého setu podaril pekný obrat a na to sme mali nadviazať. Trápili sme sa na servise, pritom ich univerzál Venno nastúpil na poste prihrávajúceho smečiara a to mala byť voda na náš mlyn. Očakával som lepší výkon, ale máme mladý tím a ešte za to platíme daň. Je to iné v tréningu ako v zápase, chce to trpezlivosť a čas, aby sa naši mladí hráči dostali na vyššiu úroveň. Fantasticky hral v útoku Firkaľ, ktorý patril s Kohútom k našim najlepším hráčom. Estónci patria medzi veľmi dobré tímy v Európe a vyhrali zaslúžene. V treťom a štvrtom sete sme ich nevedeli zastaviť. V stredu proti Švédsku môžeme počítať aj s Kriškom, ktorý nám veľmi pomôže a zmena nastane aj na poste nahrávača, kde zraneného Palguta nahradí Hriňák zo Svidníka. Musíme sa rýchlo zmobilizovať a dobre sa pripraviť na stredajší zápas, v ktorom budeme favoriti."

Emanuel Kohút, blokár a kapitán SR: "Škoda, že sme sa po obrate v druhom sete nedokázali udržať na úspešnej vlne. Odišla nám koncentrácia, ušiel nám začiatok tretieho setu a už sme súpera nezastavili ani v štvrtom. Máme mladý tím, po chybách je ťažké sa zdvihnúť, ale myslím, že tento tím má perspektívu. Mladí hráči napredujú, len mi je ľúto, že to nevyzerá v zápase tak, ako na tréningu. Ešte im chýba trochu vyhratia, viem, že to nie je jednoduché, ale musia s tým zabojovať. Sú v reprezentácii a musia čakať, že budeme hrať proti silným tímom. V stredu nás čakajú Švédi a musíme si napraviť chuť." 

Július Firkaľ, smečiar SR: "Estónci boli favoriti, ale nastúpili v hrateľnej zostave, pretože na príjme hral univerzál. Mali sme im viac ublížiť servisom, ale bohužiaľ sa to nepodarilo. Bol to môj najdôležitejší zápas v doterajšej kariére, hralo sa mi celkom dobre, len škoda, že sme neuhrali viac. V Poprade sú skvelí diváci, opäť to potvrdili, mrzí nás, že sme ich nepotešili víťazstvom. V stredu nás čaká asi najhrateľnejší súper Švédsko, ak chceme pomýšľať na Final Four, tak musíme získať tri body." 

Martin Jančura, nahrávač SR: "Bol to môj prvý súťažný zápas v seniorskej reprezentácii. Pred zápasom som cítil nervozitu, ale v rozcvičke to zo mňa opadlo. Chalani sa mi snažili pomôcť, za čo im ďakujem. S Estóncami sme sa ťahali v prvých dvoch setoch bod po bodíku, ale oni potom spravili sériu bodov a už nám ušli. Potešilo, že sme otočili aspoň druhý set, dokázali sme, že vieme uhrať koncovku, čo môže byť pre tím vzpruha. V stredu nás čaká Švédsko, určite sa chceme pobiť o víťazstvo. Nečakal som, že na strane súpera nastúpi môj klubový spoluhráč z Prievidze Andres Toobal, čakal som, že bude hrať jeho brat. Potešilo ma, že hral on a aspoň takto som si zaspomínal na klubovú sezónu. Som rád, že som dostal príležitosť, zbieram tu skúsenosti a verím, že ma to posunie v kariére."

Slováci v úvode prvého setu po trojbodovej šnúre viedli 5:4, Estónci otočili na 11:9. Slováci vyrovnali (13:13), no hostia pred koncovkou opäť odskočili, viedli 18:15 a neskôr 23:20. Náskok si nenechali vziať, zvíťazili 25:22.

V druhej časti obe mužstvá dlho boli v skóre bok po boku, Estónci však za stavu 15:14 v ich prospech získali štyri body v sérii a odskočili na 19:14. Slováci odpovedali trojbodovou šnúrou (17:19), no pred finišom zaostávali aj o štyri body (18:22). Petráš esom znížil na 21:23, no Estónci v nasledujúcej výmene uspeli a mali tri setbaly po sebe. Slováci bojovali a boli odmenení - tromi bodmi v sérii vyrovnali na 24:24 a keď dostali príležitosť na ukončenie setu, hneď ju zužitkovali; Estónci si v poli neporadili so smečom nahrávača Palguta (26:24).

Úvod tretieho setu patril Estóncom, viedli 8:4 aj 10:5. Kravárikovi zverenci skorigovali na 9:12, no po viacerých estónskych čiastkových úspechoch výrazne zaostávali (10:17). Slováci znížili na 18:22, no hostia sa i tak dostali k možnosti šiestich setbalov. Premenili druhý a uspeli 25:19.

Slovenskí volejbalisti nezachytili ani začiatok štvrtého dejstva, Estónci boli úspešní blokmi a viedli 9:3. Slováci sa nedokázali dostať do herného rytmu, za stavu 7:16 tréner Kravárik siahol po oddychovom čase. Jeho rumunský náprotivok Cretu sa k tomuto kroku odhodlal, keď Slováci znížili na 14:18. V závere Estónci viedli 21:17 a duel ukončili štvorbodovou šnúrou (25:17).


Tagy: Slovensko Estónsko

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Radoslav Maťaš

DISKUSIA