Slovensko sa v Davis Cupe ujalo vedenia: Kližan si poradil so Zgirovským

Martin Kližan Martin Kližan Zdroj: TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA - Domáca jednotka Martin Kližan zvíťazila nad dvojkou hostí Alexandrom Zgirovským za 74 minút 6:1, 6:4 v úvodnej piatkovej dvojhre v rámci bratislavského stretnutia Slovensko - Bielorusko na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC v Bratislave v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov (26. - 27. októbra).

Za stavu 1:0 pre domácich sa ešte v piatok bratislavským fanúšikom predstavia druhý singlista hostiteľov Norbert Gombos proti prvému hráčovi výberu z Bieloruska Jegorovi Gerasimovovi.

Iba 17-ročný Zgirovskij, 1894. hráč rebríčka ATP, nemal v úvode prvého setu voči skúsenému Kližanovi v ich premiérovom vzájomnom stretnutí rešpekt. Prezentoval sa útočnou hrou a v druhej hre potvrdil svoj servis čistou hrou. Vo štvrtej hre sa slovenský reprezentant dostal k prvému brejkbalu, ktorý aj využil a dostal sa do vedenia 3:1. Od tohto momentu držal Kližan opraty setu vo svojich rukách a pri svojom podaní za stavu 5:1 premenil hneď prvý setbal.

Druhý set začal Kližan úspešne, keď prelomil súperov servis. Následne pri svojom podaní prehrával Slovák 0:40, no piatimi bodmi za sebou otočil priebeh hry a ujal sa vedenia 2:0. Za stavu 4:0 nevyužil Kližan dve brejbkaly, jeho súper sa chytil a znížil na 1:4. Potom dokázal prvýkrát v zápase prelomiť Slovákov servis, tento brejk pri svojom podaní potvrdil a skorigoval na 3:4. Ďalšiu drámu už Kližan nepripustil a za stavu 5:4 premenil pri svojom podaní prvý mečbal a získal pre Slovensko prvý bod.

Sobotňajší program o 13.00 h sa začne štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Vladimir Volčkov nahlásili páry Martin Kližan, Filip Polášek a Max Mirnyj, Andrej Vasilevskij. Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Martin Kližan - Jegor Gerasimov, Norbert Gombos - Alexander Zgirovskij. V domácom kádri sú aj Andrej Martin a Filip Horanský, v nominácii hostí aj Martin Borisjuk.

Povolených päť hráčov namiesto tradičných štyroch je novinka v rámci reformy MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). K zmenám patrí aj scenár v podobe dvoch dvojhier v prvý deň a štvorhry a zostávajúcich dvoch dvojhier v druhý deň a skrátenie zápasov z troch získaných setov na dva.

Stav stretnutia rozhodujúceho 2. kola play-off o zotrvanie v I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov:

SLOVENSKO - BIELORUSKO 1:0 po piatkovej I. dvojhre
(26. - 27. októbra, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v Aegon aréne NTC)