Hrbatý je rád, že začne Kližan: Bolo to mojím želaním a vyšlo mi to

Nehrajúci kapitán tímu Slovenska Dominik HrbatýNehrajúci kapitán tímu Slovenska Dominik Hrbatý Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Slovenská tenisová jednotka Martin Kližan a bieloruská dvojka Alexander Zgirovskij nastúpia v piatok o 16.00 h proti sebe v úvodnej dvojhre stretnutia o postup do svetovej skupiny Davisovho pohára. V druhom singli si na antuke pod zatiahnutou strechou bratislavského NTC zmerajú sily slovenská dvojka Norbert Gombos a bieloruská jednotka Jegor Gerasimov. Rozhodol o tom štvrtkový žreb.

Do sobotňajšej štvorhry so začiatkom o 13.00 h nahlásil slovenský kapitán Dominik Hrbatý tandem Kližan, Filip Polášek. V bieloruskom drese by sa mali predstaviť Max Mirnyj a Andrej Vssilevskij. Nasledovať bude súboj tímových jednotiek Kližana a Gerasimova. Dvojdňový program uzavrie duel Gombosa so Zgirovským. Bielorusom bude chýbať ich líder Iľja Ivaška, ktorý si minulý týždeň na turnaji ATP v belgických Antverpách obnovil zranenie. Z pôvodnej slovenskej nominácie vypadli Lukáš Lacko s Igorom Zelenayom, nahradili ich Andrej Martin s Filipom Horanským. 

Víťaz bratislavského stretnutia sa prebojuje do svetovej skupiny a vo februári nastúpi v kvalifikácii o postup na finálový turnaj zreformovanej súťaže proti Kanade alebo Kazachstanu. V daviscupovej histórii pôjde o druhý vzájomný zápas oboch krajín. V septembri 2010 v dueli 2. kola play off o záchranu v druhej lige v Minsku zvíťazili Slováci pod vedením kapitána Miloslava Mečířa 4:1. O dva body sa v singloch postaral Lacko, ďalšie pridali deblisti Michal Mertiňák s Poláškom a Kližan.

Hrbatý urobil dve zmeny v nominácii. Z pôvodnej zostavy vypadli Lukáš Lacko s Igorom Zelenayom, nahradili ich Andrej Martin s Filipom Horanským. "Lukáš Lacko berie antibiotiká, takže by nemohol hrať. Mojím želaním bolo, aby začínal Martin Kližan, čo mi vyšlo. Mojej dcérke Elle asi budem musieť kúpiť v Dráčiku nejakú hračku za to, že pri žrebe vytiahla práve jeho meno. Verím, že Martin proti bieloruskému daviscupovému debutantovi potvrdí úlohu favorita a Norovi sa bude nastupovať ľahšie. V prospech jeho nominácie rozhodla výborná forma. Na tréningoch zdolával všetkých. Gerasimov má slabší pohyb, čo by Noro mohol využiť, lebo je jeden z mála hráčov, ktorí dokážu rozbehať každého súpera. Chlapci sú v dobrej nálade, dúfam, že im to vydrží," uviedol Hrbatý.

Pre Kližana je Zgirovskij veľká neznáma. "O mojom súperovi toho veľa neviem. Debutuje za svoju krajinu a z vlastnej skúsenosti viem, aké to je ťažké. Bude to pre mňa veľká zodpovednosť získať prvý bod. Verím, že zvíťazím a 'Gombi' bude nastupovať za priaznivého stavu. Máme veľkú šancu po 12 rokoch opäť postúpiť do svetovej skupiny a verím, že ju využijeme. V uplynulých rokoch sme v play off nemali šťastie na žreby, teraz sme konečne dostali prijateľného súpera, cez ktorého sa dá dostať medzi elitu."

Gombos pozná Gerasimova veľmi dobre. "Väčšinou sme hrávali spolu na tých istých turnajoch. Prehral som s ním tesne na harde na Slovak Open, no teraz sa bude hrať na antuke, ktorú on príliš neobľubuje. Na tréningoch som sa na výborne pripravenom antukovom centri cítil veľmi dobre, verím, že to potvrdím aj v zápase. Budem bojovať o každú loptičku." Polášek sa vracia do tímu po rokoch. "Je to dobrý pocit byť opäť súčasťou daviscupovej partie. Odvtedy sa toho zmenilo relatívne veľa, bude to moja premiéra pod vedením kapitána Domina Hrbatého. Očakávam kvalitnú štvorhru. Mirnyj bol v minulosti svetová deblová jednotka, s Vasilevským v septembri hladko zdolali silný ruský pár. Na antuke však máme šancu."

Bieloruského kapitána Vladimira Volčkova mrzí neúčasť Ivašku. "Iľjovi sa žiaľ nepodarilo zotaviť zo zranenia. Prišiel za tímom, ale nebude môcť nastúpiť. Aj bez neho ideme bojovať o čo najlepší výsledok. Gerasimov dosiahol v uplynulom období dobré výsledky. Max Mirnyj s Vasilevským odohrali v Rusku skvelú štvorhru a verím, že uspejú aj v Bratislave," poznamenal semifinalista Wimbledonu z roku 2000.      

zápas o postup do svetovej skupiny Davisovho pohára:

SLOVENSKO - Bielorusko

piatok: 16.00 Martin Kližan - Alexander Zgirovskij, Norbert Gombos - Jegor Gerasimov,

sobota: 13.00 Kližan, Filip Polášek -  Max Mirnyj, Andrej Vasilevskij, Kližan - Gerasimov, Gombos - Zgirovskij

Viac o téme: Dominik Hrbatý Martin Kližan
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Pavel Neubauer
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články