WTA predstavila nové pravidlá: Týmto chce pomáhať mamičkám

Serena WilliamsováSerena Williamsová Zdroj: SITA/AP - Andres Kudacki

ST. PETERSBURG - Rozmáhajúci sa trend návratu tenisových mamičiek do súťažného diania prinútil Ženskú tenisovú asociáciu k úprave súčasných pravidiel. WTA oznámila, že tenistky po návrate z materskej dovolenky na kurty budú môcť využívať špeciálny chránený renking z obdobia pred prerušením kariéry na 12 turnajoch počas troch rokov. Výnimka sa týka aj nasadzovania na veľkých turnajoch v prípade, že hráčka pauzovala minimálne jeden rok.

WTA pristúpila k tomuto kroku aj vzhľadom na nedávny súťažný comeback v podaní niekdajších svetových jednotiek Američanky Sereny Williamsovej a Bielorusky Viktorie Azarenkovej. Držiteľka 23 grandslamových singlových titulov S. Williamsová nefigurovala medzi nasadenými hráčkami na tohtoročmom Roland Garros v Paríži napriek tomu, že pred materskou pauzou vyhrala posledný turnaj, na ktorom sa zúčastnila - Australian Open 2017. Na ďalších dvoch podujatiach "veľkej štvorky" už na zásah organizátorov bola medzi nasadenými, na Wimbledone ako číslo 25 a na US Open ako sedemnástka. Na oboch turnajoch sa prebojovala do finále, kde však nestačila na svoje súperky. "Za týmito zmenami stojí plná podpora hráčkam pri ich návrate na dvorce, aby sa zachovala férovosť a vysoký štandard súťaživosti," vyhlásil výkonný riaditeľ WTA Steve Simon.

Ďalšou novinkou, ktorú predostrela WTA, je povolenie legín či kompresných šortiek v zápasoch bez toho, aby si hráčky museli obliecť aj sukňu alebo šaty. Až doteraz bola takáto svojvôľa v obliekaní trestaná finančnými pokutami. S. Williamsová sa v tomto roku predstavila na Roland Garros v čiernom celotelovom odeve, ktorý prezident Francúzskej tenisovej federácie označil na tomto podujatí za neprípustný.

Aj vzhľadom na aktuálne zmeny Bieloruska Azarenková vyhlásila, že WTA je najprogresívnejšie pracujúca organizácia zo všetkých športových asociácií. "Hráčky sa môžu cítiť pohodlne a sebavedomo v čase, keď sú mimo súťaží z dôvodu zranenia alebo tehotenstva," vysvetlila Azarenková, dvojnásobná víťazka Australian Open a dvojnásobná finalistka US Open.

Viac o téme: WTA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Andres Kudacki
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články