Kuzminovej konkurujú Vlhová, Sagan, Barteková či paralympionici

Anastasia KuzminováAnastasia Kuzminová Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Slovenskí športovci sa opäť raz nahodia do gala, vymenia športové oblečenie za spoločenské a ukážu, že nie sú doma len na štadiónoch, v halách či na iných športoviskách, ale aj vo svete módy. Galavečer vyhlásenia výsledkov ankety Športovec roka je každoročne miestom stretnutia športových celebrít i osobností slovenského politického, kultúrneho a spoločenského života.

Stalo sa už tradíciou, že výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) vyhlasujú krátko pred vianočnými sviatkami v Činohernej sále novej budovy Slovenského národného divadla. Tentoraz sa galavečer uskutoční vo štvrtok 19. decembra. Vlaňajšia Športovkyňa roka Anastasia Kuzminová sa v ten večer dozvie, či sa jej podarilo obhájiť prvenstvo, alebo musí prenechať trón niekomu inému.

Biatlonistka, ktorá prednedávnom ukončila kariéru, patrí do okruhu najväčších favoritov na triumf. Veď za sebou má úspešnú zimu korunovanú premiérovým ziskom titulu majsterky sveta. Hlasovanie je však nevyspytateľné a momentálne nie je jasné ani to, či Kuzminová bude v elitnej desiatke ankety. Športoví novinári z celého Slovenska práve v týchto dňoch určujú svoju desiatku najlepších jednotlivcov a trojicu kolektívov a na základe ich hlasovania sa určí konečné poradie. Hlasovať môžu podľa štatútu ankety len členovia Klubu športových redaktorov SSN.

Do elitnej desiatky sa podľa výsledkov z tohto roka tlačia aj majsterka sveta v obrovskom slalome a svetová zjazdárska „dvojka“ lanskej sezóny Petra Vlhová, majsterka Európy v streľbe na skeet Danka Barteková, halový majster Európy v behu na 60 m Ján Volko, bronzový z majstrovstiev Európy v boxe Andrej Csemez, skvelý cyklista Peter Sagan, ktorý historický siedmy raz v kariére získal zelený dres na Tour de France, famózni paralympionici Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, Jozef Metelka či Miroslav Haraus, celkový víťaz Svetového pohára vo vodnom slalome Matej Beňuš, účastník tenisového ATP Finals a semifinalista Wimbledonu vo štvorhre Filip Polášek.

Počas predošlej zimy dosahovala výborné výsledky biatlonistka Paulína Fialková, skvelé výkony v zámorskej NHL stále podáva nestarnúci Zdeno Chára, ktorý nedávno odohral v prestížnej súťaži už 1500. zápas. Do celkového poradia môžu prehovoriť aj strelec Patrik Jány, rýchlostný kanoista Peter Gelle, tenistka Viktória Kužmová, zápasník Tajmuraz Salkazanov, plochodrážnik Martin Vaculík či futbalista Milan Škriniar.

Z kolektívov najvýraznejšie výsledky počas roka 2019 dosiahli biatlonová štafeta žien SR, družstvo parastrelcov SR v tímovom mixe vo vzduchovej puške 60 v stoji R10, tím strelkýň SR na skeet, štvorkajaky rýchlostných kanoistov na 500 aj 1000 m, hokejbalisti SR, volejbalistky SR či futbalisti bratislavského Slovana.

Výsledky budú známe až na slávnostnom galavečere v Slovenskom národnom divadle. Exkluzívnym partnerom slávnosti je spoločnosť Tipos. Galavečer znovu po trinásťročnej prestávke organizuje v spolupráci s KŠR Slovenský olympijský a športový výbor, ktorého partnerom je aj spoločnosť Kooperativa. Cieľom organizátorov je pripraviť dôstojnú oslavu pre slovenský šport, ktorého zástupcovia pravidelne dokazujú, že aj malá krajina vie urobiť dieru do sveta. Priamy prenos z vyhlásenia výsledkov ankety odvysiela 19. decembra od 20:30 h RTVS na Jednotke.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Anastasia Kuzminová Peter Sagan Petra Vlhová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SOŠV

Súvisiace články