Manipulovanie výsledkov v boxe témou číslo jeden: Máme vážne obavy!

Richard McLarenRichard McLaren Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

LAUSANNE - V správe z prvej fázy nezávislého medzinárodného vyšetrovania v boxe profesor Richard McLaren, O.C. potvrdzuje, že vyšší rozhodcovia v boxe zostavili neoficiálne poradie na podporu manipulácie a korupcie pri zápasoch v kvalifikačnom roku pred olympijskými hrami v Riu 2016 a na samotných olympijských hrách.

„Naše vyšetrovanie odhalilo, že do oficiálneho poradia Medzinárodnej boxerskej asociácie bolo pridané tieňové poradie," povedal profesor McLaren. „Na konkrétne zápasy tak mohli byť priradení spoluzodpovední a ovplyvniteľní rozhodcovia a porotcovia s cieľom manipulovať s výsledkami."

Komplexná štúdia zápasov v Riu poukazuje na niekoľko podozrivých zápasov, pri ktorých sa spochybňuje poctivosť pri bodovaní. Môže byť potrebné ďalej preskúmať ostatné podozrivé zápasy, keďže momentálne nie je možné prijať žiaden konečný záver.

„Manipulovanie a korupcia závisela od otvorenej účasti hlavných pracovníkov, ktorí prevzali viac právomocí, ako mali písomne stanovené," povedal profesor McLaren. „Napríklad výkonný riaditeľ v Riu využil právomoci prislúchajúce stálym výborom. Dohliadal na menovanie rozhodcov a porotcov, ktorí o tom buď vedeli a súhlasili s manipuláciou, alebo boli nekompetentní, ale v snahe udržať si prácu súhlasili alebo zatvorili oči."

„Kvalifikačné súťaže vedúce k účasti v Riu v roku 2016 boli nácvikom pre korupciu a manipuláciu zápasov v Riu," povedal profesor McLaren. „Nikdy sa nedozvieme presný počet zapojených rozhodcov, počet zmanipulovaných zápasov alebo akú odmenu za to dostali."

Vyšetrovanie odhalilo niekoľko rozhodcov a kľúčových zápasov, pri ktorých sa spochybňuje poctivosť pri bodovaní. Naše informácie budú postúpené disciplinárnej komisii AIBA na ďalšie kroky.

„Sme presvedčení, že sa dosiahol pokrok, ale problém spočíval najmä v ľuďoch. Personálne otázky si vyžadujú okamžitú priamu pozornosť," povedal profesor McLaren. „Máme vážne obavy a nazdávame sa, že to, čo sme odhalili, predstavuje špičku ľadovca. Čaká nás ešte veľa práce. Toto je len prvá fáza. Máme ešte ďalšie dve fázy, o ktorých musíme podať správu. V týchto nasledujúcich fázach budeme testovať nové technológie, ktoré nám pomôžu zlepšiť procesy výberu."

Profesora McLarena a jeho tím si v júni 2021 najala Medzinárodná boxerská asociácia (AIBA), aby vyšetrili prípadné nezrovnalosti pri bodovaní a rozhodovaní počas olympijských hier v Riu v roku 2016. Súčasťou ďalších fáz bude rozsiahle vyšetrovanie na určenie prípadnej korupčnej činnosti, zlého hospodárenia s finančnými prostriedkami, manipulácie s výsledkami volieb alebo podobného konania predošlými orgánmi AIBA a poskytnutie odporúčaní na nápravu zistených nedostatkov.

Viac o téme: Richard McLaren Manipulácia výsledkov
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy