VIDEO Chára prispel k triumfu Islanders nad Bostonom, Caufield napodobnil Gáboríka

Hokejisti New Yorku IslandersHokejisti New Yorku Islanders Zdroj: SITA/AP/Corey Sipkin

NEW YORK - Hokejisti New Yorku Islanders aj vďaka asistencii slovenského obrancu Zdena Cháru zvíťazili v zámorskej NHL na domácom ľade nad Bostonom 4:1. Zastavili tak sériu troch prehier, bilanciou 1+1 sa prezentovalo domáce trio Noah Dobson, Mathew Barzal a Brock Nelson.

Chára odohral vyše 19 minút a zapísal si aj plusový bod. Celkovo má v tejto sezóne v 41 zápasoch na konte sedem kanadských bodov za sedem asistencií. Slovenský obranca v predposlednej minúte vyhodil puk z bránkoviska a Brock Nelson do opustenej bránky Bruins uzavrel skóre. V zápase proti bývalému tímu mal Chára okrem asistencie aj plusový bod a zaznamenal jednu strelu.

"Ostrovania" strelili tri góly v tretej tretine, rozdielový dal v 46. minúte Dobson. "Toto je spôsob ako zvládať tesné zápasy. Treba nájsť cestu k streleniu veľkého gólu a potom to vzadu zamknúť," povedal Dobson pre nhl.com.

Jediný gól Bruins strelil Taylor Hall, "medveďom" nepomohol ani návrat Patricea Bergerona, ktorý vynechal tri zápasy pre zranenie hornej časti tela. Víťazstvo Islanders vychytal Iľja Sorokin, autor 26 úspešných zákrokov. Chára nastúpil na 1649. duel v základnej časti a už len dva zápasy ho delia od vyrovnania rekordéra NHL medzi obrancami Chrisa Cheliosa.

Z víťazstva sa tešil aj Fehérváry

Darilo sa Washingtonu, ktorý vyhral na ľade Philadelphie 5:3. Slovenský obranca Capitals Martin Fehérváry strávil na ľade vyše 20 minút a zaznamenal aj dva plusové body. Mužom zápasu bol Garnet Hathaway, ktorý v 58. minúte vyrovnal na 3:3 a o necelé dve minúty strelil aj víťazný gól Caps na 4:3. Triumf poistil do prázdnej bránky John Carlson. Štvrtý útok Capitala nazbieral sedem bodov - Hathaway (2+1), Nic Dowd a Carl Hagelin po 0+2.

"V posledných zápasoch sa nám darilo. ´Hags´ svojou rýchlosťou dokáže vybojovať množstvo pukov, ´Dowder´ je skvelý na buly. Funguje nám to spolu," povedal Hathaway. Skóre duelu otvoril obranca Washingtonu Michal Kempný, ktorý strelil svoj prvý gól v sezóne a ukončil 61-zápasové čakanie na presný zásah. V NHL skóroval prvýkrát od 25. októbra 2019.

Hokejisti Washingtonu Capitals Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Derik Hamilton

Vancouver so slovenským brankárom Jaroslavom Halákom na striedačke zvíťazil na ľade San Jose 5:4 po predĺžení. Domáci vyrovnali necelú sekundu pred koncom tretej tretiny na 4:4 vďaka ruskému útočníkovi Alexandrovi Barabanovovi, Canucks ale zvíťazili po zásahu J.T. Millera v 63. min. Tri body za dva góly a asistenciu zaznamenal útočník "žralokov" Timo Meier.

Montreal zastavil sériu prehier

Hrdinom Montrealu v domácom zápase so St. Louis bol Cole Caufield. Ten necelých 10 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal na 2:2 a potom gólom v predĺžení rozhodol o tom, že Canadiens ukončili nepríjemnú sériu desiatich prehier. Výhra bola po predchádzajúcich troch prehrách prvá pre dočasného trénera Canadiens Martina St. Louisa.

"Toto víťazstvo chutí lepšie ako kedykoľvek predtým," povedal Caufield, ktorý v prvých 30 zápasoch sezóny skóroval len raz, ale pod vedením St. Louisa dal štyri góly v štyroch zápasoch.

Prvým gólom v sezóne oslávil svoj 500. zápas v kariére Paul Byron, Sam Montembeault zaznamenal 25 zásahov. Byron po zranení boku vynechal polovicu základnej časti a nastúpil len na šiesty duel v sezóne. "Som rád za chlapcov. Zaslúžili si vyhrať. Neteší ma len víťazstvo, ale aj hra, ktorú sme predviedli," povedal tréner St. Louis. Canadiens vyhrali prvýkrát od 18. januára, keď zdolali Dallas 5:3.

Hrdinom Montrealu v domácom Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Graham Hughes/The Canadian Press

Caufield sa stal len piatym hráčom v NHL, ktorý vyrovnal v posledných desiatich sekundách riadneho času a potom rozhodol v predĺžení. Pred ním to dosiahli Mikael Granlund (Nashville Predators, 27. februára 2020), Marián Gáborík (Los Angeles Kings, 3. mája 2014), Marco Sturm (San Jose Sharks, 8. novembra 2000) a Neal Broten (Minnesota North Stars, 26. novembra 1983). Zápas nedohral útočník Canadiens Joel Armia, ktorého v tretej tretine zasiahol korčuľou do tváre Robert Thomas.

Red Wings podržal Thomas Greiss

Detroit vyhral v newyorskej Madison Square Garden nad Rangers 3:2 po nájazdoch, keď v ich šiestej sérii rozhodol Pius Suter. Red Wings podržal Thomas Greiss, ktorý zlikvidoval 37 striel. "Bez kvalitného výkonu brankára sa v tejto lige vyhráva ťažko. Greiss bol dnes našou veľkou oporou," povedal tréner Detroitu Jeff Blashill. Góly Red Wings strelili Dylan Larkin a Troy Stecher, ktorý skóroval prvýkrát v sezóne. Rangers ukončili trojzápasovú sériu výhier.

Toronto zdolalo doma Pittsburgh 4:1, v drese Maple Leafs prispeli bilanciou 1+1 Morgan Rielly a Auston Matthews. Hrdinom bol ale brankár Jack Campbell, ktorý Pittsburghu zlikvidoval až 45 striel na bránku. Matthews bodoval v deviatom zápase za sebou, keď v 21. sekunde duelu otvoril skóre a strelil svoj 33. gól v sezóne. Na 2:0 zvýšil po krásnej individuálnej akcii v druhej tretine obranca Rielly.

Morgan Rielly a John Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Nathan Denette/The Canadian Press

V oslabení zvýšil náskok český útočník David Kämpf, hostia kontrovali gólom Jevgenija Malkina, ale viac pukov Campbell za chrbát nepustil. "Celú sezónu chytá výborne a je našou veľkou oporou. Dnes vyzeral ešte pokojnejšie a istejšie ako zvyčajne. Išla z neho veľká pohoda," povedal tréner Sheldon Keefe na adresu Campbella.

Hokejisti Edmontonu vyhrali pod vedením nového trénera Jaya Woodcrofta štvrtý zápas za sebou, keď Anaheim zdolali vysoko 7:3. Dva góly strelil Leon Draisaitl a s 35 presnými zásahmi si upevnil pozíciu najlepšieho kanoniera NHL. Mike Smith chytil 27 striel, Evander Kane, Derek Ryan, Zach Hyman a Warren Foegele mali bilanciu 1+1. "Bol to kolektívny výkon, som rád, že k víťazstvu prispelo viac hráčov. Nemôžeme sa spoliehať len na Connora (McDavid) a Leona (Draisaitl)," povedal Ryan.

Laine strelil hetrik

Patrik Laine bol strojcom víťazstva Columbusu na ľade Chicaga 7:4. Fínsky útočník zaznamenal hetrik a bodoval v ôsmom zápase za sebou. Počas tejto série nazbieral 16 bodov (10+6). "Je to pekná séria, teším sa najmä z toho, že sa darí celému tímu a začali sme zbierať víťazstvá," povedal Laine.

Gólom a dvoma asistenciami sa prezentoval Boone Jenner, Elvis Merzlikins chytil 28 striel. Jednu asistenciu zaznamenal Patrick Kane a so 719 bodmi vyrovnal na druhom mieste histórie Blackhawks zápis Denisa Savarda. Na čele poradia je slovenský rodák Stan Mikita (926). Laine zaznamenal deviaty hetrik v NHL, prvý v drese "modrokabátnikov" a dostal sa cez hranicu 300 bodov v kariére.

Ottawa vyhrala v Buffale 3:1, prvýkrát sa proti bývalému tímu predstavil brankár Craig Anderson, ktorý v drese Senators pôsobil 10 sezón (2010-2020). "V Ottawe som strávil krásne roky. Rád som po čase stretol bývalých spoluhráčov, či členov realizačného tímu. Síce sme prehrali, ale bolo to príjemné stretnutie," povedal 40-ročný brankár. Góly "senátorov" si podelili Zach Sanford, Austin Watson a Brady Tkachuk, Anton Forsberg chytil 23 striel.

New York Rangers - Detroit Red Wings 2:3 pp a sn (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 33. Miller (Goodrow), 52. Zibanejad (Fox, Panarin) - 3. Stecher (Erne), 34. Larkin (DeKeyser, Seider), rozh. náj. Suter. Brankári: Šesťorkin - Greiss, strely na bránku: 39:33, 16.461 divákov.

Philadelphia Flyers - Washington Capitals 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
Góly: 29. Mayhew (Lindblom, Ratcliffe), 40. Sanheim (Konecny, Giroux), 57. Mayhew (Sanheim, Braun) - 19. Kempný (Dowd, Hathaway), 33. Snively (Orlov, Sheary), 58. Hathaway (Carlson, Hagelin), 59. Hathaway (Hagelin), 60. Carlson (Dowd). Brankári: Jones - Samsonov, strely na bránku: 33:25, 16.886 divákov.

Buffalo Sabres - Ottawa Senators 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 14. Okposo (Asplund, Dahlin) - 37. Sanford (Ennis, Zub), 51. Watson (Holden, Gambrell), 60. Tkachuk (Holden). Brankári: Anderson - Forsberg, strely na bránku: 24:28, 7026 divákov.

Toronto Maple Leafs - Pittsburgh Penguins 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Góly: 1. Matthews (Brodie, Marner), 26. Rielly (Campbell), 39. Kämpf (Rielly), 47. Bunting (Matthews, Marner) - 44. Malkin (Carter). Brankári: Campbell - Jarry, strely na bránku: 29:46, 8139 divákov.

New York Islanders - Boston Bruins 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Góly: 32. Pageau (Dobson, Barzal), 46. Dobson (Nelson), 54. Barzal (Bellows, Pelech), 59. Nelson (CHÁRA) - 18. Hall (Smith, Reilly). Brankári: Sorokin - Ullmark, strely na bránku: 29:27, 16.518 divákov.

Winnipeg Jets - Seattle Kraken 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
Góly: 20. Toninato (Lowry, DeMelo), 22. Dubois (Wheeler), 32. Wheeler (Šťastný), 54. Morrissey (Connor, Reichel), 60. Connor (DeMelo) - 4. Dunn (McCann, Gourde), 13. Johansson (Wennberg, Eberle), 48. Eberle (Johansson, Giordano). Brankári: Comrie - Grubauer, strely na bránku: 29:23, 13.071 divákov.

Chicago Blackhawks - Columbus Blue Jackets 4:7 (2:3, 1:1, 1:3)
Góly: 11. Kurashev (Kubalík, Dach), 15. Carpenter (Connolly, Kurashev), 39. Entwistle (de Haan, Carpenter), 49. DeBrincat (Kane, Jones) - 7. Jenner (Voráček, Werenski), 8. Činachov (Nyquist, Sillinger), 17. Domi (Činachov), 21. Laine (Gavrikov, Jenner), 48. Laine (Jenner), 52. Bjorkstrand (Domi, Werenski), 60. Laine (Nyquist, Gavrikov). Brankári: Söderblom - Merzlikins, strely na bránku: 32:37, 19.290 divákov.

Edmonton Oilers - Anaheim Ducks 7:3 (1:2, 3:0, 3:1)
Góly: 19. Kane (McLeod, Bouchard), 25. Ryan (Ceci, Foegele), 28. Puljujärvi (McDavid, Hyman), 31. Draisaitl (McLeod, Kane), 45. Foegele (Nugent-Hopkins, Ryan), 51. Draisaitl, 52. Hyman (McDavid, Yamamoto) - 5. Henrique (Fowler, Silfverberg), 15. Milano (Zegras, Drysdale), 50. Zegras (Rakell, Milano). Brankári: Smith - Gibson, strely na bránku: 41:29, 9150 divákov.

San Jose Sharks - Vancouver Canucks 4:5 pp (0:2, 2:1, 2:1 - 0:1)
Góly: 24. Couture (Nieto, Gregor), 35. Meier (Hertl, Barabanov), 41. Meier (Hertl, Barabanov), 60. Barabanov (Meier, Burns) - 15. Boeser (Miller, Ekman-Larsson), 18. Hughes, 31. Lammikko (Burroughs), 55. Garland (Pettersson), 63. Miller (Pettersson, Hughes). Brankári: Reimer - Demko, strely na bránku: 28:27, 10.608 divákov.

Montreal Canadiens - St. Louis Blues 3:2 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 8. Byron (Lehkonen, Petry), 60. Caufield (Wideman, Hoffman), 63. Caufield (Petry) - 19. Thomas (Bučnevič), 59. Bučnevič (Tarasenko, Faulk). Brankári: Montembeault - Husso, strely na bránku: 30:27, 500 divákov.

Viac o téme: Zdeno Chára New York Islanders Boston Bruins Brock Nelson Mathew Barzal Noah Dobson