Korupcia a doping v jednom sa nevypláca: Syn mocného muža vyfasoval päťročný trest

Papa Massata Diack (v tmavom, v strede) pred pohrebom svojho otca v decembri 2021Papa Massata Diack (v tmavom, v strede) pred pohrebom svojho otca v decembri 2021 Zdroj: SITA/AP/Sylvain Cherkaoui

PARÍŽ - Francúzsky odvolací súd dnes rozhodol o päťročnom treste pre Papuu Massatu Diacka, syna bývalého predsedu medzinárodnej atletickej federácie IAAF Laminea Diacka, za korupciu v ruskom dopingovom škandále z roku 2011. Potvrdil tak verdikt súdu prvej inštancie z roku 2020.

Súd tiež potrestal bývalého právneho poradcu šéfa IAAF Habiba Cissého, ktorému vymeral trojročnú podmienku. To je miernejší postih, ako pre neho požadovalo prokuratúra.

Lamine Diack bol v kauze v roku 2020 odsúdený na dva roky a ďalšie dva s podmienkou za to, že za peniaze kryl dopingové nálezy ruských atlétov. Spoločne so svojimi komplicmi sa tým podľa obžaloby obohatil približne o 3,5 milióna eur. Do väzenia ale kvôli chatrnému zdraviu nikdy nenastúpil a v roku 2021 zomrel.

Diack mladší, ktorý pracoval ako marketingový poradca IAAF, podľa súdu previedol 15 miliónov dolárov za televízne práva a ďalšie transakcie na účty svojich firiem. Na parížsky súd sa opäť nedostavil. Už pred vypuknutím kauzy odišiel do rodného Senegalu, ktorý ho odmietol vydať. Tvrdí, že vďaka svojej práci pre IAAF si zarobil legálne desať miliónov dolárov.

Viac o téme: Lamine Diack Papa Massata Diack Habib Cissé
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy