Žiadni Rusi, na štart sa opäť nedostali: Severania dominovali v úvode sezóny

Nór Erik Valnes (uprostred) oslavuje víťazstvo v úvode Svetového pohára vo fínskej RukeNór Erik Valnes (uprostred) oslavuje víťazstvo v úvode Svetového pohára vo fínskej Ruke Zdroj: SITA/AP/Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

RUKA - Nór Erik Valnes a Švédka Emma Ribomová triumfovali v úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach.

Vo fínskom stredisku Ruka vyhrali v piatok šprint klasicky na trati dlhej 1,4 km. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Valnes bol druhý najrýchlejší už v dopoludňajšej kvalifikácii a vo vyraďovačke potvrdil úlohu favorita. Prvé miesto obsadil v semifinále a svoj výkon zopakoval aj vo finále. Úvod priniesol vyrovnaný priebeh, no v stúpaní Valnes nastúpil a vybodoval si rozhodujúci náskok.

Nór Erik Valnes (uprostred) Galéria fotiek (7) Nór Erik Valnes (uprostred) oslavuje víťazstvo v úvode Svetového pohára vo fínskej Ruke Zdroj: SITA/AP/Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

Druhú priečku obsadil Francúz Richard Jouve (+0,83 s) a tretí skončil so stratou 1,70 sekundy obhajca veľkého i malého glóbusu za šprint Nór Johannes Hösflot Kläbo.

"Vo štvrťfinále som bojoval sám zo sebou. V semifinále sa mi išlo lepšie a našiel som odhodlanie. Som naozaj šťastný, že som mal dobrý výjazd do cieľa. Vo finále bol plán ísť po pravej strane pred stúpaním a podarilo sa mi to rovnako ako v predchádzajúcej jazde. Bolo to veľmi dobré," povedal Valnes.

Nór dosiahol svoje druhé víťazstvo v pretekoch SP a opäť v Ruke, kde sa tešil aj v sezóne 2020/2021, rovnako v šprinte.

Čisto severské finále

V ženskom pokazila prvý štart domáca Jasmi Joensuuová, no na druhý pokus už odštartovalo čisto severské finále. Úvod priniesol taktický priebeh, no postupne sa dostali do čela Ribomová a Jonna Sundlingová zo Švédska.

Ribomová mala v závere viac síl a dokázala obhájiť víťazstvo z minulého roka. V cieli mala náskok 85 stotín pred Sundlingovou, tretiu priečku obsadila Nórka Kristine Stavaas Skistadová. "Mala som dnes dobré pocity a som nadšená. Dôležité bolo stúpanie a udržať si pozíciu v závere. Cítila som sa naozaj dobre. Mám silný tím a je skvelé byť súčasťou švédskej reprezentácie," uviedla v cieli Ribomová do mikrofónu FIS.

Švédka Emma Ribomová (vpravo) Galéria fotiek (7) Švédka Emma Ribomová (vpravo) počas úvodných pretekov Svetového pohára Zdroj: SITA/AP/Jussi Nukari/Lehtikuva

Pre vojenskú inváziu na Ukrajinu nemôžu vo Svetovom pohári štartovať reprezentanti Ruska na čele s Alexandrom Boľšunovom i bieloruskí bežci.

V sobotu sú v Ruke na programe preteky mužov i žien na 10 km klasicky, v nedeľu vyvrcholí trojdňové podujatie hromadnými pretekmi na 20 km.

SP v behu na lyžiach - Ruka - šprint klasickou technikou (1,4 km):

muži: 1. Erik Valnes (Nór.) 2:37,96 min, 2. Richard Jouve (Fr.) +0,83 s, 3. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) +1,70, 4. Federico Pellegrino (Tal.) +2,40, 5. Ansgar Evensen +8,45, 6. Matz William Jenssen (obaja Nór.) +11,75

ženy: 1. Emma Ribomová 3:00,78, 2. Jonna Sundlingová (obe Švéd.) +0,85, 3. Kristine Stavaas Skistadová (Nór.) +1,81, 4. Frida Karlssonová +2,90, 5. Linn Svahnová (obe Švéd.) +3,56, 6. Jasmi Joensuuová (Fín.) +12,58

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7

Viac o téme: Johannes Hösflot Kläbo Erik Valnes Emma Ribomová Svetový pohár v behu na lyžiach