Olympijská šampiónka a športový multitalent: Česko oplakáva smrť legendy

Zdroj: Getty Images

PRAHA - V piatok zomrela Olga Fikotová-Connollyová, olympijská víťazka v hode diskom z Melbourne 1956. Mala 91 rokov. S odkazom na informácie francúzskeho kouča a insidera PJ Vazela, ktorý sa odvoláva na rodinu, to uviedol server Sport.cz.

Rodáčka z Libiša Fikotová-Connollyová začínala ako brankárka v národnej hádzanej, ako basketbalistka dokonca získala striebro na majstrovstvách Európy, ale najviac sa preslávila ako diskárka.

Na hrách v Melbourne sa navyše stretla s americkým kladivárom Haroldom Connollym, za ktorého sa o rok neskôr vydala pred zrakmi desaťtisícov ľudí na Staromestskej radnici v Prahe. Za svedkov im šli priatelia Dana a Emil Zátopkovci. 

Connollyovci sa presťahovali do Bostonu. Fikotová-Connollyová chcela naďalej reprezentovať Československo, ale to jej vtedajší komunistický režim neumožnil. Na štyroch ďalších olympiádach preto štartovala vo farbách USA. V Mníchove 1972 bola dokonca vlajkonosičkou americkej výpravy.

Po skončení kariéry pracovala v sociálnej oblasti a ekológii. S Connollym mali štyri deti, ale neskôr sa rozviedli. Fikotová-Connolyová sa nakoniec usadila v Kalifornii a aj v pokročilom veku pôsobila v Las Vegas ako osobná trénerka ľudí po úrazoch a seniorov.

Do Česka sa na návštevu prvýkrát po odsťahovaní do zámoria vrátila v roku 2006. O rok neskôr dostala hlavnú cenu Českého klubu fair play.

Viac o téme: Olga Fikotová-Connollyová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy