Keňan Makau víťazom maratónu v Berlíne

Patrick MakauPatrick Makau Zdroj: SITA

BERLÍN - Víťazom 37. ročníka maratónu v Berlíne sa stal Keňan Patrick Makau (25) časom 2:05:08 h s najtesnejším, iba dvojsekundovým náskokom pred svojím krajanom Geoffreiom Mutaiom. Zopakovalo sa presne poradie z aprílového maratónu v Rotterdame, kde obaja dosiahli najlepšie tohtoročné svetové časy. Tretí dobehol v Berlíne Bazu Worku z Etiópie za 2:05:25 h, ktorý si o 50 sekúnd zlepšil osobný rekord.

V predchádzajúcich štyroch ročníkoch kraľoval Etiópčan Haile Gebrselassie, ktorý však tentoraz na štarte chýbal. O víťazovi prestížneho podujatia sa v nedeľu rozhodovalo medzi spomenutou trojicou až v záverečných dvoch kilometroch vyše 42-kilometrovej trate, keď kenská dvojica ušla svoju etiópskemu súperovi a vo finiši to bol potom už len duel tabuľkovo dvoch najrýchlejších svetových maratóncov v tomto roku.

Pokus Makaua a Mutaia o prekonanie svetového rekordu 2:03:59 h legendárneho Gebrselassieho, ktorý obaja pred pretekmi avizovali, však stroskotal. Už polmaratónsky medzičas 1:02:36 h naznačoval, že Etiópčanov výkon bude nad ich sily.

Súťaž žien režírovali Etiópčanky. Aberu Kebedeová (21) nastúpila medzi 25. a 30. kilometrom a od tej chvíle si už v pohode bežala za víťazstvom. Časom 2:23:58 h si vytrvalkyňa o 28 sekúnd vylepšila osobný rekord. Druhá finišovala s presne jednominútovou stratou ďalšia Etiópčanka Bezuneš Bekeleová, tretia skončila Tomo Morimotová z Japonska (2:26:10). Piata dobehla v Berlíne minuloročná víťazka a traťová rekordérka MMM v Košiciach Ukrajinka Olena Burkovská (2:28:31).

Muži:
1. Patrick Makau 2:05:08 h, 2. Geoffrey Mutai (obaja Keňa) 2:05:10, 3. Bazu Worku 2:05:25, 4. Yemane Tsegay (obaja Et.) 2:07:52, 5. Eliud Kiptanui 2:08:05, 6. Bernard Kipyego (obaja Keňa) 2:08:50.

Ženy: 1. Aberu Kebedeová 2:23:58 h, 2. Bezuneš Bekeleová (obe Et.) 2:24:58, 3. Tomo Morimotová (Jap.) 2:26:10, 4. SAbrina Mockenhauptová (Nem.) 2:26:21, 5. Olena Burkovská (Ukr.) 2:28:31, 6. Adriana Pirteová (Rum.) 2:30:16.