Slováci deklasovali Izrael, gól dal aj Štochl!

Radosť slovenských hádzanárovRadosť slovenských hádzanárov Zdroj: TASR

POVAŽSKÁ BYSTRICA - Slovenskí hádzanári vstúpili do kvalifikačných bojov o postup na ME 2012 v Srbsku výborne. V športovej hale v Považskej Bystrici deklasovali v 4. kvalifikačnej skupine Izrael 38:24.

Slováci od úvodu potvrdzovali, že v prvom kvalifikačnom zápase berú iba víťazstvo a po prvých opatrnejších minútach chytili opraty zápasu pevne do svojich rúk. Postupne navyšovali gólový náskok, ich výkon sa v druhom polčase už zmenil na exhibíciu, ktorá vyvrcholila gólom brankára Richarda Štochla cez celé ihrisko. Do streleckej listiny sa zapísalo až 13 hráčov slovenského tímu. Vypredaná hala hnala Slovákov počas celého duelu hlasivkami dopredu a po stretnutí im pripravila zaslúžené ovácie. V siedmom vzájomnom dueli s Izraelom v samostatnej ére si Slováci pripísali šiesty triumf a to s doposiaľ najvyšším rozdielom.

Už v nedeľu sa zverenci trénera Zoltána Heistera predstavia v 2. kole v čiernohorskom Bare (18.00) v dueli s domácou reprezentáciou.

Slovensko - Izrael  38:24 (20:14)

Zostava a góly Slovenska: Štochl 1, Paul - Szücs 6, Kukučka 6/2, Šulc, Nižňan 1, T. Urban 4, Valo 3, Kopčo 2, Tarhai 1, Petro, Baláž 1, Mazák, T. Straňovský 6, Antl, M. Straňovský 7.

Najviac gólov Izraelu: Avraham 9/2, Pomerantz 7/2, Smoler 3, rozhodcovia: Chaskis, Tsakonas (obaja Gr.), vylúčenia: 4:4, 7m hody: 3/2 - 6/5, 1350 divákov.

Návrat po štyroch rokoch do považskobystrickej haly mal spočiatku veľmi pokojný nádych. Domáci sa síce príliš v útoku netrápili, no veľa práce v hľadaní cesty k Štochlovej bránke nemali ani ich súperi a vždy dokázali odpovedať na slovenské góly. V úvode upútal minisúboj Štochla s Pomerantzom, ktorý sa z dvoch sedmičiek skončil zmierlivo 1:1. Po prvý raz sa Slovákom do výraznejšieho náskoku podarilo dostať až v 11. minúte, no ani po 7:4 ešte duel nemal pre Heisterovcov jednoznačný smer. Na palubovke začal domáci tím dominovať až o dve minúty neskôr po prvom góle považskobystrického odchovanca Kukučku a následnom úspechu Tomáša Straňovského (10:6). Slováci využívali prevahu v centimetroch, kilogramoch a hlavne na krídlach aj v km/h a úplne ovládli hru (16:9). Štochl mal pritom na konte stále len jeden zákrok, no práve dlhoročný reprezentačný pilier zahviezdil v závere polčasu. Nazbieral ešte sedem efektných zákrokov a aj vďaka nemu sa Izraelčania pred prestávkou neotriasli.

Hostia však začali veľmi dobre v druhom dejstve, prvé štyri minúty nedovolili Slovákom skórovať a priblížili sa na 20:16. Nasledovala obojstranne nervózna fáza hry a hráčom s dvojkrížmi sa nedarilo zasadiť rozhodujúci úder. Vysunutá obrana súperov im začala robiť väčšie problémy, zhoršili sa v streleckej efektivite (vrátane zahodenej sedmičky Martina Straňovského) a nedostávali sa do brejkov. Opäť sa však mohli spoľahnúť na skvelého Štochla, ktorý bránil dramatickejšej zápletke. Po sedmičke Kukučku však už bolo o osem a domáci na radosť takmer vypredanej haly v záverečnej desaťminútovke už smerovali k "nudnému" happyendu. Exhibíciu s dvojciferným rozdielom v skóre ozdobil gólom cez celé ihrisko aj Štochl.

Zoltán Heister (tréner Slovenska): "Za dnešný výkon musím pochváliť mojich zverencov. Chalani hrali agresívne, zodpovedne, dynamicky. S výnimkou krátkeho úseku na začiatku druhého polčasu, keď sme sa nepresadili strelecky, to bolo dobré z našej strany. Myslím si, že ľudia mohli byť spokojní. V Čiernej Hore to bude na konci tohto týždňa iný zápas. Musíme vystupňovať náš výkon a hrať ešte agresívnejšie ako dnes proti Izraelu."

Zápas Švédsko - Čierna Hora sa hrá vo štvrtok 28. 10. o 19.15 h.