Francúz Chappuis majstrom sveta v sev. kombinácii

Jason Lamy ChappuisJason Lamy Chappuis Zdroj: SITA

OSLO - Víťazom pretekov v severskej kombinácii na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle, v ktorých pretekári absolvovali jeden súťažný skok na mostíku HS-134 a potom beh na 10 km Gundersenovou metódou, sa stal Francúz Jason Lamy Chappuis. Striebro si vybojoval Nemec Johannes Rydzek a bronz získal jeho krajan Eric Frenzel, ktorý zvíťazil v sobotňajších individuálnych pretekoch a má aj striebro zo súťaže družstiev.

Hneď v úvode bežeckej časti sa na čele osamostatnila dvojica Klemetsen, Lamy Chappuis, teda pretekári, ktorí boli na prvých dvoch miestach po skokoch. V druhej polovici trate ušiel všetkým prenasledovateľom francúzsky držiteľ krištáľového glóbusu z minulej sezóny, keď 2,5 km pred cieľom mal už viac ako 20-sekundový náskok a do konca pretekov už pred seba nikoho nepustil. V dramatickom súboji dvoch Nemcov o striebornú medailu bol napokon úspešnejší Rydzek, ktorý zdolal Frenzela len o tri desatiny sekundy.

Pre Francúza Lamyho Chappuisa znamená stredajší triumf premiérový titul svetového šampióna v kariére. "Je to krásny pocit. Som rád, že sa mi podarilo získať zlato aj na majstrovstvách sveta," nechal sa počuť držiteľ najcennejšieho kovu zo zimných olympijských hier 2010 v jednej z prvých reakcií pre Eurosport a pokračoval: "V týchto pretekoch mi vyšlo absolútne všetko. Podaril sa mi skok a aj v bežeckej časti som bol dostatočne rýchly. Lyže mi išli parádne."

Sklamaním je výkon Rakúšanov, najlepším z nich bol Mario Stecher, ktorý obsadil desiate miesto. Naopak, prekvapením je solídna siedma priečka Čecha Tomáša Slavíka. Záverečnými pretekmi v severskej kombinácii na MS v Osle bude piatková súťaž družstiev na mostíku HS-134 a štafeta na 4x5 km.

Výsledky - severská kombinácia (skok na mostíku HS-134 a beh na 10 km Gundersenovou metódou):
1. Jason Lamy Chappuis (Fr.) 25:31,6 min, 2. Johannes Rydzek +6,7 s, 3. Eric Frenzel (obaja Nem.) +7,0, 4. Haavard Klemetsen (Nór.) +37,6, 5. Todd Lodwick +38,8, 6. Bill Demong (obaja USA) +49,3, 7. Tomáš Slavík (ČR) +51,9, 8. Lukas Runggaldier (Tal.) +59,2, 9. Francois Braud (Fr.) +1:02,7 min, 10. Mario Stecher (Rak.) +1:08,3.