Senzácia na úkor Nórska, tímšprint ovládli Kanaďania

Devon Kershaw a Alex HarveyDevon Kershaw a Alex Harvey Zdroj: internet

OSLO - Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach Ivan Bátory a Peter Mlynár obsadili v semifinále šprintu dvojíc klasickou technikou na majstrovstvách sveta v nórskom Osle šiestu priečku a do desaťčlenného finále nepostúpili. V celkovom poradí skončili na 12. mieste, čo je najlepší slovenský mužský výsledok v dejinách tejto disciplíny na MS.

Preteky sa skončili obrovským prekvapením na úkor domáceho Nórska. Zlaté medaily si vybojovali Kanaďania v zložení Devon Kershaw a Alex Harvey, pred najväčšími favoritmi Petterom Northugom a Olom Vigenom Hattestadom, bronz získali Rusi Alexander Panžinskij a Nikita Kriukov. Finišman nórskeho tímu, dvojnásobný svetový šampión z Liberca Hattestad, ešte vbiehal na štadión na prvej pozícii, ale zdrvujúcemu záveru Harveya neodolal a prehral s ním o dve desatiny sekundy.

Z oboch semifinále postupovali priamo iba prví traja, zoznam finalistov doplnia ďalšie štyri dvojice s časom. Slovensko sa do finále mohlo posunúť, iba ak by piaty tím druhého semifinále mal čas horší ako 20:19,4, no nakoniec z tejto teórie nič nebolo.

Po prvom úseku Bátory odovzdával síce až na jedenástej priečke, no iba s minimálnym odstupom. Sľubne to ešte vyzeralo aj na prvom úseku Petra Mlynára, ktorý na poslednú chvíľku v slovenskom tandeme nahradil chorého Martina Bajčičáka. Nováčik šampionátu vytiahol Slovensko na siedmu priečku. V hustej hmle sa Bátory síce následne posunul ešte o jednu priečku vyššie, no za vedúcou päticou favoritov už bežci v modrých kombinézach začali výraznejšie strácať. Rovnako ako Mlynár o kolo neskôr Bátory viedol skupinku prenasledovateľov, u ktorých ešte žila malá šanca na postup s časom. Finišman Mlynár vbiehal do posledného okruhu už len s Aureliusom Herburgerom a hoci sa Rakúšan v cieľovej rovinke snažil dostať na šiestu priečku, Slovák odolal jeho útoku.

„Sme s umiestnením spokojní. Je to satisfakcia za všetku snahu a drinu, ktorú chlapci odviedli,“ skomentoval výkon a výsledok slovenskej dvojice športový riaditeľ Slovenskej lyžiarskej asociácie pre bežecké disciplíny Michal Malák.

Výsledky - tímšprint klasickou technikou - 2x3x1480 m:
MUŽI: 1. Kanada (Devon Kershaw, Alex Harvey) 19:10,0 min, 2. Nórsko (Petter Northug, Ola Vigen Hattestad) +0,2 s, 3. Rusko (Alexander Panžinskij, Nikita Krjukov) +0,5, 4. Nemecko (Jens Filbrich, Tim Tscharnke) +0,9, 5. Fínsko (Sami Jauhojärvi, Ville Nousiainen) +1,1, 6. Kazachstan (Denis Volotka, Alexej Poltoranin) +11,5, 7. Švédsko +12,0, 8. Francúzsko +22,4, 9. Taliansko +29,1, 10. USA +51,6, ... nepostúpili do finále 12. Slovensko (Peter Mlynár, Ivan Bátory).

• Zdroj: TASR, SITA