Nór Bö vyhral vytrvalostné preteky, Hurajt 23.

Maximov, Bö a SumannMaximov, Bö a Sumann Zdroj: SITA

CHANTY-MANSIJSK - Suverénnym víťazom vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku sa stal líder celkovej klasifikácie Svetového pohára Nór Tarjei Bö. O 40 s pomalší bol strieborný Rus Maxim Maximov, bronz si vybojoval Rakúšan Christoph Sumann, ktorého od strieborného stupienka delilo 5,5 sekundy.

O najlepší výsledok slovenských farieb sa postaral Pavol Hurajt, ktorý skončil 23., keď za novým majstrom sveta zaostal o 3:16,2 min. Svoje prvé body do bojov o krištáľový glóbus v tejto sezóne si pripísal Dušan Šimočko, ktorému vo výsledkovej listine patrila 32. priečka. Ďalší slovenskí biatlonisti skončili hlboko v 123-člennom štartovom poli. Miroslav Matiaško, ktorý v decembri v slovinskej Pokljuke v pretekoch SP milo prekvapil 6. miestom práve vo vytrvalostných pretekoch, tentoraz skončil 82. Matej Kazár až osemkrát mieril mimo terč a s vyše desaťminútovým odstupom za víťazným Nórom Böom obsadil 92. miesto.

Tarjei Bö potvrdil pozíciu svetovej jednotky. Tradične kvalitný bežecký výkon podporil aj takmer bezchybnou streľbou. Jediný terč nechal stáť na tretej položke v ľahu. Na tomto šampionáte získal už svoju štvrtú medailu, z toho druhú zlatú a je najúspešnejším účastníkom bojov o majstrovské tituly. Vďaka plnému bodovému zisku si výrazne upevnil pozíciu na čele celkovej klasifikácie SP a už je takmer jeho istým víťazom. Konečne sa medaily dočkala aj reprezentácia usporiadateľskej krajiny. Strieborný Rus Maxim Maximov zvládol všetky štyri strelecké položky bez jediného zaváhania. Bronzového Christopha Sumanna s jednou trestnou minútou od neho delilo iba päť a pol sekundy. Obhajca titulu spred dvoch rokov zo šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu Nór Ole Einar Björndalen skončil šiesty, olympijský víťaz z minuloročného Vancouveru jeho krajan Emil Hegle Svendsen obsadil nepopulárne 4. miesto.

"Bola to dráma, nervy, aj zážitok, na ktorý asi nikdy nezabudnem," povedal šťastný víťaz. "Je to môj prvý individuálny titul a veľa pre mňa znamená. Na trati som začal pomalšie, telo príliš neunavoval, aby sa mi ruky neroztriasli pri streľbe. Pri ranách Sumanna som si už myslel, že zlato je fuč, preto som tak radostne vykríkol pri jeho chybe."

Kým on netrafil z 20 terčov v poradí 14-ty ležkový, Sumann úplne posledný 20-ty stojkový. "Všetky sily som vložil do finišu a v cieli sa zvalil úplne vyšťavený," vyhŕkol zo seba Rakúšan. "V záverečnom súpaní mi kričali, že bežím na medailu, tak som sa poriadne vyžmýkal. Bronz je pre mňa veľké zadosťučinenie za celú sezónu. Síce som nevyhral, no prehral som s Boem, a to bude raz naozaj pán biatlonista, s veľkou budúcnosťou pred sebou."

Pavol Hurajt akoby si zaspomínal na svoju dobrú predchádzajúcu sezónu. Po jednom terči nechal stáť na druhej a štvrtej položke (obe v stoji) a bolo z toho jeho najlepšie umiestnenie v tohtoročnej edícii pretekov, ktorých výsledky sa započítavajú do klasifikácie SP. Za 23. miesto si pripísal 18 bodov a je v celkovom poradí zo Slovákov najvyššie. Dušan Šimočko mieril ešte presnejšie, keď si k času pripísal iba jedinú trestnú minútu, ale bežecky za najlepšími zaostal. Aj pre neho je 32. miesto výsledkom sezóny. Miroslav Matiaško a Matej Kazár po zbabraných rýchlostných pretekoch ani na toto svoje vystúpenie v Chanty-Mansijsku nebudú spomínať v dobrom. Prakticky uzatvárali výsledkovú listinu, Matiaško na 82. a Kazár na 92. priečke.

"Škoda tej poslednej rany, inak by to bolo super, okolo 15. miesta. Zabehol som si aj s Olem Einarom, bola to jednoznačná taktika, ktorú som si stanovil, keď som videl štartovnú listinu a jeho číslo 73, o jedno vyššie ako moje. Snažil som sa ho udržať čo najdlhšie, ušiel mi až v poslednom kole. Vedel som, že ma dobehne, musel som preto bezchybne zastrieľať, aby som si ho udržal pri tele, lebo Ole púšťa rany expresne. Mrzí ma tá posledná rana, no celkove je to nejaké zadosťučinenie, síce žiadna sláva, ale v tejto konkurencii, čo sa tu nazbierala, nie je 23. miesto až také zlé."

Pavol Hurajt s veľkou pravdepodopbnosťou sa do mass pretekov nekvalifikoval, a práve v nich bol na ZOH vo Vancouvri bronzový. "Asi je to pravda, nekvalifikoval som sa, škoda, tešil som sa na ne, nedá sa nič robiť."

Výsledky - vytrvalostné preteky mužov na 20 km:
1. Tarjei Bö (Nór.) 48:29,9 min (1 trestná minúta), 2. Maxim Maximov (Rus.) +40,0 s (0), 3. Christoph Sumann (Rak.) +45,5 (1), 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +49,7 (2), 5. Björn Ferry (Švéd.) +1:16,9 min (1), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +1:24,3 (1), 7. Michael Greis (Nem.) +1:25,5 (1), 8. Andreas Birnbacher (Nem.) +1:27,5 (1), 9. Maxim Čudov (Rus.) +1:40,7 (0), 10. Martin Fourcade (Fr.) +1:46,2 (3), ... 23. Pavol Hurajt +3:16,2 (2), 32. Dušan Šimočko +4:01,7 (1), 82. Miroslav Matiaško +8:54,1 (5), 92. Matej Kazár (všetci SR)+10:26,8 (8).

Poradie v celkovej klasifikácii Svetového pohára 2010/11 (po 22 pretekoch z 26 naplánovaných):
1. Tarjei Bö (Nór.) 979 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 887, 3. Martin Fourcade (Fr.) 869, 4. Michael Greis (Nem.) 615, 5. Arnd Peiffer (Nem.) 604, 6. Ivan Čerezov (Rus.) 596, 7. Michal Šlesingr (ČR) 509, 8. Lukas Hofer (Tal.) 500, 9. Carl Johan Bergman (Švéd.) 481, 10. Ole Einar Björndalen (Nór.) 472, ... 62. Pavol Hurajt 61, 72. Miroslav Matiaško 43, 81. Matej Kazár 28, 94. Dušan Šimočko (všetci SR) 9