Nórsko víťazom štafety, Slováci až na 18. mieste

Bö, Svendsen, Os a BjörndalenBö, Svendsen, Os a Björndalen Zdroj: SITA

CHANTY-MANSIJSK - Štafeta mužov Nórska v zložení Ole Einar Björndalen, Alexander Os, Emil Hegle Svendsen a Tarjei Bö triumfovala na MS biatlonistov v ruskom Chanty-Mansijsku. S odstupom 13,4 sekundy finišovali na 4x7,5 km trati strieborní Rusi a o 28,0 sekundy Ukrajinci.

 

Slováci v zložení Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt, Martin Otčenáš a Dušan Šimočko sa zaradili na 18. miesto so stratou na víťazov 4:17,7 min.

 

Úradujúci olympijskí víťazi a obhajcovia titulu Nóri, ktorí na MS už šiestykrát v jednom rade získali v štafete medailu, išli priamočiaro za svojím cieľom a potvrdili úlohu favorita. Hneď po štarte zlomená palička Lotyša Piksonsa a pád Slovinca Dokla napovedali, že do prognóz môžu zasiahnuť aj nečakané momenty. Počasie sa na 26 štafiet vľúdne usmialo, s príjemnou teplotou -4 stupne a spočiatku nie príliš silným vetrom 1,2 m/s.

 

Prvá streľba mala dodať chuť a optimálne každého rozbehnúť. Nemci so Stephanom na prvom úseku, patriaci medzi najväčších favoritov, zabalancovali s tromi dobíjania, čo bol vôbec najhorší strelecký účet zo všetkých. Dôležité však bolo, že trestný okruh nebežali, no Stephan sa musel pretĺkať vpred z 21. miesta. Miroslav Matiaško s dvoma dobíjaniami na prvý a štvrtý terč sa zdržal tak, že na medzičase sa zaradil až na 23. miesto. V stojke sa už pritrafili niektorým aj trestné kolá, najzaujímavejšie znelo u Edera. Rakúšania boli na predchádzajúcich MS i ZOH vo Vancouvri vždy strieborní za Nórmi a takéto zakolísanie neveštilo pre nich nič dobré. Na prvej odovzdávke Nóri s Björndalenom, Švédi +15,2 a Rusi +20,1 potvrdzovali skutočnosť, že Nórom sa ťah s Ole Einarom s nasadením hneď na úvod vydaril. Horšie to vyzeralo so Slovákmi na 24. mieste, Miroslav Matiaško (strelecká bilancia 0+5) nabral takmer dvojminútovú stratu na Nórov (+1:51,7).

 

Na druhom úseku sa pozornosť sústredila na Nóra Osa, považovaného za najslabšie ohnivko kvarteta. Ležku zvládol bravúrne, na rozdiel od Nemca Birnbachera s tromi dobíjaniami. O prvú drobnú radosť sa pre Slovákom postaral Hurajt s čistou streľbou a obstál aj v stojke s jedným dobíjaním na 4. teč. Horšie chvíle prežíval Os, musel dokonca na trestný okruh, našťastie pre Nórov aj Rusi a Švédi sa trápili s dobíjaniami. Na odovzdávke sa vyrysovala v jednej sekunde jasná trojica adpetov na medaily s Nórmi, Nemcami a Rusmi, 17. Slovensko (+1:41,3) sa napriek výbornému výkonu Pavla Hurajta (0+1) definitívne vytratilo z prednejších priečok.

 

Na treťom úseku sa Maksimov, Svendsen, Peiffer snažili vytvoriť čo najlepšiu pozíciu pre finišmanov. Všetci traja si dovolili po jednom dobíjaní v ležke, Martin Otčenáš dva na prvý a tretí terč s úplne inými prioritami. Po stojke sa bežecky pomalší Maksimov na chvíľu vrátil k dvojici s dobíjaniami Svendsenovi a Peifferovi, na odovzdávke Nemcov a Nórov od Rusov delilo 29,4 sekundy. Žiaľ, Martin Otčenáš sa nakoniec nevyhol trestnému kolu (1+5) a odsúdil štafetu do nepríjemného úzadia (20. so stratou +4:17,5).

 

Záverečný úsek sa niesol v napínavej konfrontácii Nemca Greisa a Nóra Bö. Už ležka však veľa vyriešila, Greis v nečakaných náporoch vetra musel na tri trestné okruhy a pochoval nádeje nielen na zlato, ale aj medailu. S dobíjaniami tuho bojoval aj Rus Čerezov a Bö s jedným dobíjaním pohodlne získal vyše polminútový nískok na Taliana Windischa. Streľba stojmo Nórov výrazne rozrušila, druhý terč nie a nie padnúť a Bö sa vydal na trestný okruh, Windisch rovnako musel krúžiť, a tak do cieľa zamieril ako prvý Bö a za ním Rus Čerezov a Ukrajinec Sednev.
Dušan Šimočko (0+3) sa už o zázraky nemohol pokúšať, aspoň sa o dve priečky posunul vpred na 18. miesto, horšie ako na ZOH vo Vancouvri (15.) a horšie ako na predchádzajúcich MS v Pjongčangu (12.).

 

Výsledky - štafeta mužov na 4x7,5 km:
1. Nórsko (Ole Einar Björndalen, Alexander Os, Emil Hegle Svendsen, Tarjei Bö) 1:16:13,9 h (2 trestné okruhy + 10 dobíjaní), 2. Rusko (Anton Šipulin, Jevgenij Usťugov, Maxim Maximov, Ivan Čerezov) +13,4 s (0+8), 3. Ukrajina (Olexander Bilanenko, Andrij Deryzemľa, Sergej Semjonov, Sergej Sednev) +28,0 (0+10), 4. Švédsko (Fredrik Lindström, Magnus Jonsson, Carl Johan Bergman, Björn Ferry) +31,8 (0+15), 5. Taliansko (Christian de Lorenzi, Rene Laurent Vuillermoz, Lukas Hofer, Markus Windisch) +38,1 (1+11), 6. USA (Lowell Bailey, Jay Hakkinen, Tim Burke, Leif Nordgren) +38,1 (0+14), 7. Nemecko +51,4 (3+16), 8. Slovinsko +1:09,0 min (1+7), 9. Rakúsko +1:17,9 (1+10), 10. Česko +1:30,9 (0+13), ... 18. Slovensko (Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt, Martin Otčenáš, Dušan Šimočko) +4:17,7 (1+14)*

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy