Česká legenda o diskutovanej hviezde majstrov sveta: Nemôžeme si dovoliť takého hráča nevziať

Bývalý skvelý český útočník Patrik EliášBývalý skvelý český útočník Patrik Eliáš Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bývalý vynikajúci český útočník Patrik Eliáš verí, že príchodom na tohtoročné majstrovstvá sveta v Prahe urobil Pavel Zacha aj zástupcovia hokejovej reprezentácie Česka hrubú čiaru za minulosťou a dvadsaťsedemročný hráč Bostonu bude dres národného mužstva obliekať oveľa častejšie.

48-ročný Eliáš, dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára s New Jersey, to uviedol v rozhovore s ČTK a serverom hokej.cz.

Zacha bol diskutovanou posilou výberu kouča Radima Rulíka, ktorý napokon opanoval šampionát a dosiahol po 14 rokoch na zlato pre české farby. Nie pre svoje hokejové kvality, ale vzhľadom na to, že už niekoľko pozvánok z reprezentácie nevypočul a ospravedlnil sa.

Verí, že ho to chytí

Aj preto mal až do posledného stretnutia v základnej skupine proti Kanade, do ktorého naskočil len deň po prílete zo zámoria, na konte štartov v reprezentačnom A-tíme Česka nulu.

"Som veľmi rád, že prišiel. Posledné dva tri roky som s ním samozrejme komunikoval vždy pred majstrovstvami sveta, aby išiel. Aj David Pastrňák mal na neho tentoraz asi vplyv," povedal Eliáš, ktorý dobre pozná Zachu z čias jeho pôsobenia v Devils. Obaja si spolu dokonca aj zahrali na sklonku Eliášovej kariéry v závere sezóny 2015/16.

"Verím tomu, že ho to nasaje, chytí a bude aj v budúcnosti chodiť rád," dodal jeden z velikánov histórie českého hokeja.

 Leonardo Genoni chytá Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Verí, že k vymazaniu minulosti prispelo aj prostredie, do akého Zacha priletel počas rozohraného šampionátu. "Podľa mňa to dobre uchopili aj médiá a manažéri. Tréneri sa k tomu tiež správne postavili. Na rovinu hovorím - nemôžeme si dovoliť takého hráča nevziať. Veľa takých so zručnostami, ktoré má Pavol, jednoducho nemáme," domnieva sa Eliáš.

Patrí k českej špičke

"Za mňa to je hráč, ktorý patrí k českej špičke. Poznám ho podrobne. Je to celoplošný hráč a hrá výborne dozadu. To ľudia možno tak nevidia a pozerajú sa len na body. On ale hrá nad rámec hry útočníka. Má ofenzívu, tvorivosť, ale tiež veľa ďalšieho," dodal Eliáš.

K tomu, aby sa všetko raz a navždy zmenilo, by mali prispieť aj okolnosti. Tím Zachu prijal, on sám bol jediným úspešným strelcom kľúčovej štvrťfinálovej bitky s USA a tiež vďaka tomu si mohol - a stále môže - vychutnávať oslavy po zisku titulu majstra sveta.

"Som veľmi rád, že som mohol reprezentovať a vyhrať tu. Mať také šťastie, aké som mal ja, že som prišiel do takého tímu a atmosféry, je parádne. Zaspievať si s chalanmi hymnu v poslednom zápase sezóny je niečo neuveriteľné. Užil som si to," vyhlásil Zacha po nedeľňajšom víťaznom finále so Švajčiarskom (2:0).

Viac o téme: Česko Patrik Eliáš Pavel Zacha Radim Rulík MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy