MS V HOKEJI 2024 Vůjtek nenachádza slov: Lepšie bolo snáď len, keď so Slovákmi vyhral striebro

Vladimír VůjtekVladimír Vůjtek Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bývalý slovenský reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek považuje vystúpenie českého národného tímu na domácich majstrovstvách sveta, ktoré českí hokejisti zavŕšili ziskom titulu, za jedno z najlepších, aké si pamätá. V rozhovore s ČTK 77-ročný Vůjtek vyzdvihol ohromnú silu mužstva a jeho skúsenosti.

"Boli to jedny z najlepších majstrovstiev sveta, čo som kedy zažil. Mali sme úžasný mančaft, v ktorom boli snáď až na obrancu Hronka naši najlepší hráči. To sa zíde málokedy. A myslím, že nám sa to takto nezišlo pätnásť rokov," uviedol Vůjtek.

Česko malo veľmi silný tím

Pripomenul, že trénerom na čele s Radimom Rulíkom sa podarilo dať dokopy veľmi skúsený tím. "Boli tam viacerí hráči so skúsenosťami z NHL. Jednak tí, ktorí ju doteraz hrajú, ale mnohí ďalší ju hrali, aj keď teraz pôsobia v Európe. V obrane boli skúsení obrancovia a k nim budúci veľký hráč Špaček. Mali sme veľmi spoľahlivú a skúsenú obranu, čo hrá veľkú úlohu," povedal Vůjtek.

Mimoriadne silný bol tiež útok. "Stránsky ako jeden z najlepších strelcov švajčiarskej ligy bol tu vo štvrtej formácii. Všetci tí hráči už majú niečo za sebou, ale dali to všetko bokom v prospech mužstva. K úspechu potrebujete aj kúsok šťastia, ale to k tomu patrí," podotkol Vůjtek.

Samostatnú kapitolu predstavoval brankár Lukáš Dostál. "Z piatich zápasov proti tým naozaj silným súperom dostal síce tri góly so Švédmi. Ale vo zvyšných štyroch, keď zoberieme Fínsko a Švajčiarsko v skupine a potom štvrťfinále s USA a finále, jeden jediný. A to je úžasná bilancia, obrovská sila a istota, na ktorú sa mohol tím spoľahnúť," vyzdvihol Vůjtek.

Bývalý tréner slovenskej hokejovej Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Pocit, že by mohol tím dôjsť k úspechu - a napríklad až na vrchol - získal vo chvíli, keď sa potvrdil príchod ofenzívnych es Martina Nečasa z Caroliny a Davida Pastrňáka s Pavlom Zachom z Bostonu.

Vo štvrťfinále tŕpol

"Keď sa potvrdilo, že prídu tí traja najlepší naši útočníci z NHL, napadlo mi, že by to mohlo klapnúť. Priznávam, že som sa trošku bál štvrťfinále s USA, pretože to bol naozaj veľmi ťažký súper a tam sme tiež podľa môjho boli najbližšie k vyradeniu," spomenul Vůjtek vydretú výhru 1:0.

"Pastrňák so Zachom mali ešte trochu problémy s časovým posunom. Zo začiatku sme boli o niečo lepší a dali gól, ale druhá polovica patrila Američanom. Celé to bolo také neusporiadané. Húževnato sme to však ubránili a postúpili. Potom už sa do toho obaja dostali a bolo jasné, že to sú hráči svetovej triedy," ocenil.

Príjemným prekvapením pre neho bolo, ako si tím poradil v semifinále so Švédmi, ktorí dovtedy vyhrali všetkých osem zápasov. "Švédi úplne odišli s tretím inkasovaným gólom, absolútne sme ich zdevastovali," komentoval jasnú výhru 7:3. "A potom sme to skvele zvládli aj vo finále."

Blýská sa s druhou medailou za posledné tri šampionáty na lepšie časy? "Vždy to bude závislé od toho, kto a ako môže prísť, aký tím sa podarí zložiť. Nabudúce možno nebudú môcť prísť Nečas s Pastrňákom a bude to vyzerať zase úplne inak. Pred dvoma rokmi nám ten bronz vystrieľali Pastrňák, Krejčí a Červenka. Na tom veľmi záleží, koľko z tých úplne najlepších hráčov bude k dispozícii," povedal Vůjtek.

Viac o téme: Vladimír Vůjtek Slovensko Česko MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy