Nórska štafeta v Sjusjöene potvrdila svoju dominanciu

Nórska štafetaNórska štafeta Zdroj: SITA

SJUSJÖEN - Na úvodnom podujatí nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach v nórskom stredisku Sjusjöen potvrdili hegemóniu domáci "vikingovia". V sobotných individuálnych pretekoch voľnou technikou si vybojovali medailový komplet. O zlato sa postarala na 10 km žien Marit Björgenová, striebro bral na mužskej pätnástke Petter Northug a bronz medzi ženami Vibeke Westbye Skofterudová.

Na štart mužských pretekov sa postavili aj dvaja slovenskí reprezentanti. Martina Bajčičáka klasifikovali na veľmi dobrej 22. pozícii (+1:16,6 min) a Peter Mlynár bol osemdesiaty štvrtý (+3:11,5). "Trať bola náročná, výrazne členitá s tiahlymi stúpaniami, čo mi celkom vyhovovalo. Mal som veľmi dobre pripravené lyže, za čo musím poďakovať svojim technikom. Začiatok som mal tradične pomalší, ale postupne som dokázal tempo stupňovať, čo ma potešilo. Tradične mávam slabší rozbeh do sezóny, dvadsiate druhé miesto a deväť bodov do celkovej klasifikácie v úvodných pretekoch je preto pre mňa mimoriadne príjemným prekvapením," povedal Martin Bajčičák.

Preteky žien totálne ovládli Nórky. V deviatke najlepších ich bolo sedem. "Som skutočne veľmi spokojná so svojím vystúpením. Pred štartom som bola trochu nervózna. Nevedela som odhadnúť, v akej som forme. Trať sa mi veľmi páčila, celý čas sa mi bežalo veľmi dobre. Ešte aj v poslednom okruhu som mala dostatok síl. Podmienky v Sjusjöene boli výborné. Organizátori sa pochlapili, urobili obrovský kus práce, za čo im patrí veľké poďakovanie," neskrývala suverénna víťazka Marit Björgenová radosť z výsledku i perfektnej organizácie "náhradného" strediska Sjusjöen, ktoré zaskočilo za pôvodne naplánovaný Beitostölen. Bolo to už jej 47. individuálne prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére. Prekonala tým rekord svojho krajana Björna Dählieho, ktorý triumfoval v 46 pretekoch. Hneď prvý štart novej sezóny využila na to, aby sa ona stala novou rekordérkou a líderkou rebríčka víťazov.

Nórsku nadvládu v pretekoch žien dokázala narušiť iba olympijská víťazka na tejto trati z Vancouveru 2010 Švédka Charlotte Kallová. "Chcela som začať voľnejšie a postupne zvyšovať tempo. Bola som v pohode, aj keď priznávam trochu nervozity. Verila som, že moja forma z minulotýždňových pretekov v Bruksvallarne sa nemôže stratiť. Som spokojná," povedala v cieli strieborná medailistka.

V pretekoch mužov vypálil rybník všetkým súperom 31-ročný Švéd Johan Olsson. "Mal som dnes aj kus šťastia. Technici mi vynikajúco pripravili lyže. Ani chvíľu som nebol na trati sám, stále som bežal s kvalitnými súpermi. Ešte v piatok som sa necítil dobre, preto som nemal pred pretekmi veľké oči. Mojím najväčším želaním je ostať zdravý, aby som mohol aj v ďalších pretekoch predviesť, čo vo mne naozaj je," skromne vravel po svojom iba druhom triumfe v pretekoch o krištáľový glóbus v kariére.

Jeho najvážnejší konkurent v boji o prvenstvo Nór Petter Northug skončil "až" druhý, keď za ním zaostal o viac ako pol minúty. "Boli to veľmi ťažké preteky. Od začiatku som vedel, že nebude jednoduché dostať sa na pódium pre medailistov. Pred posledným okruhom som sa dozvedel, že odstupy jednotlivých pretekárov sú minimálne. Bojoval som, ako sa dalo, snažil som sa dať zo seba všetko. Teší ma, že som medzi najlepšími. Trať bola veľmi ťažká, nebolo na nej miestečka, na ktorom by sa dalo oddýchnuť. V stúpaniach i zjazdoch to bolo veľmi náročné," pridal Petter Northug. Iba o dve desatiny sekundy za ním zaostal bronzový Talian Roland Clara, pre ktorého to bolo vôbec prvé umiestnenie na pódiu pre trio najlepších v pretekoch tohto rangu v kariére.

Nóri potvrdili svoju nadvládu aj v pretekoch štafiet. V mužských i ženských pretekoch obsadili prvé dve miesta. Ženské kvarteto Vibeke Westbye Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová, Marit Björgenová štartujúce pod hlavičkou Nórsko I. zvíťazilo prakticky systémom štart - cieľ. O druhé miesto zviedli tuhý boj Fínky s druhým družstvom Nórska, víťazne z neho vyšli nórske "náhradníčky", Fínkam patril bronz. V pretekoch mužských štafiet to bolo oveľa dramatickejšie a rozhodovalo sa až v strhujúcom finiši väčšej skupiny. Svoje famózne zrýchlenie opäť raz predviedol finišman prvého tímu Nórska Petter Northug. O 8 desatín sekundy zaostalo Nórsko III., bronz si vybojovali Švédi. Slovensko nemalo v pretekoch štafiet zastúpenie.

štafeta žien na 4x5 km: 1. Nórsko I. (Vibeke Westbye Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová, Marit Björgenová) 51:50,1 min, 2. Nórsko II. (Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, Ingvild Flugstad Östbergová, Tora Bergerová, Marthe Kristoffersenová) +26,0 s, 3. Fínsko (Krista Lähteenmäkiová, Aino-Kaisa Saarinenová, Riitta-Liisa Roponenová, Riikka Sarasojová-Liljová) +39,1, 4. Švédsko +51,6, 5. Francúzsko +1:27,6, 6. Nórsko III. +1:29,2

štafeta mužov na 4x10 km: 1. Nórsko I. (Eldar Röning, Fin Haagen Krogh, Lars Berger, Petter Northug) 1:35:24,8 h, 2. Nórsko III. (John Kristian Dahl, Ronny Frederik Ansnes, Morten Eilifsen, Sjur Röthe) +0,8 s, 3. Švédsko (Marcus Hellner, Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Calle Halfvarsson) +1,0, 4. Francúzsko +1,3, 5. Rusko I +1,4, 6. Fínsko +4,0