Lyžiarkou sezóny Björgenová, Morgenstern druhý

Marit BjörgenováMarit Björgenová Zdroj: SITA

OBERHOFEN - Víťazkou ankety Lyžiarsky kráľ sezóny, v ktorej hlasujú novinári celého sveta píšuci o severských lyžiarskych disciplínach združení vo Forum Nordicum, sa podľa očakávania stala nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová. Najviac zažiarila na majstrovstvách sveta v Holmenkollene, kde si vybojovala štyri zlaté a jednu striebornú medailu.

Úspechu na šampionáte podriadila v uplynulej sezóne absolútne všetko. Pre dokonalú prípravu na tento vrchol vynechala viacer pretekov Svetového pohára vrátane prestížneho seriálu Tour de Ski. Aj preto skončila v konečnom poradí bojov o krištáľový glóbus "až" druhá. Jej výsledky na MS však aj u novinárov zarezonovali podstatne silnejšie.

Druhý v ankete skončil rakúsky skokan na lyžiach Thomas Morgenstern. V Holmenkollene si vyskákal tri zlaté a jednu striebornú medailu. Suverénnym spôsobom triumfoval aj v seriáli SP, prvenstvo mu patrilo tiež na Turné štyroch mostíkov.

Tretia anketová priečka patrila ďalšiemu nórskemu bežcovi na lyžiach Petterovi Northugovi. Ten rovnako ako jeho krajanka Marit Björgenová získal na MS päť vzácnych kovov, ale o málo nižšej hodnoty - tri zlaté a dve strieborné. V seriáli SP skončil druhý.

Novinári pri hlasovaní jednoznačne kládli vyššie výsledky z MS ako vo SP. Potvrdzuje to aj fakt, že traja zo štyroch majiteľov krištáľových glóbusov skončili v poradí nižšie ako ich úspešnejší súperi v Holmenkollene. Bežci na lyžiach Švajčiar Dario Cologna a Poľka Justyna Kowalczyková sa zaradili na 5. resp. 6. miesto, kombinátor Jason Lamy Chappuis z Francúzska bol siedmy, keď štvrtá pozícia patrila Nemcovi Ericovi Frenzelovi, ktorý si v Osle štyrikrát vyskočil na pódium pre medailistov s bilanciou 1 - 2 - 1.

Výsledky ankety Lyžiarsky kráľ sezóny:
1. Marit Björgenová (Nór./beh na lyžiach) 553 bodov, 2. Thomas Morgenstern (Rak./skoky na lyžiach) 420, 3. Petter Northug (Nór./ beh na lyžiach) 237, 4. 4. Eric Frenzel (Nem., severská kombinácia) 100, 5. Dario Cologna (Švaj./beh na lyžiach) 78, 6. Justyna Kowalczyková (Poľ./beh na lyžiach) 76, 7. Jason Lamy Chappuis (Fr./severská kombinácia) 47, 8. Gregor Schlierenzauer (Rak./skoky na lyžiach) 42, 9. Therese Johaugová (Nór./beh na lyžiach) 17, 10. Adam Malysz (Poľ./skoky na lyžiach) 16