VIDEO Vancouver vedie 2:0, hrdinom v predĺžení Burrows

Burrows uniká ChároviBurrows uniká Chárovi Zdroj: SITA

VANCOUVER - Hokejisti Vancouveru Canucks uspeli aj v druhom domácom finálovom súboji o Stanleyho pohár, keď v sobotňajšom zápase v Rogers Arene zdolali Boston Bruins 3:2 po predĺžení. Slovenský obranca Zdeno Chára zaznamenal v drese hostí jednu asistenciu. Tretí duel je na programe v pondelok 6. júna, séria sa sťahuje do Bostonu.

Kým v stredajšom úvodnom súboji bol hrdinom stretnutia Raffi Torres, tentoraz sa ním stal Alexandre Burrows (30), ktorý sa na triumfe podieľal dvoma presnými zásahmi a jednou asistenciou. Skúsený krídelník bol autorom víťazného gólu už v jedenástej sekunde prvého predĺženia a dosiahol druhý najrýchlejší presný zásah v predĺžení v histórii play-off NHL. Na čele tabuliek zostáva gól Briana Skrudlanda z Montrealu, ktorý dosiahol v deviatej sekunde predĺženia v máji 1986 proti Calgary.

Rovnako ako v prvom stretnutí sa medzi tri hviezdy zápasu dostali aj obaja gólmani, ktorí síce inkasovali v riadnom hracom čase po dva góly, ale pre svoje mužstvá boli výraznými oporami. Podľa štatistík z minulosti, iba štyrom tímom sa podarilo získať Stanleyho pohár, keď vo finálovej sérii prehrávali už 0:2. Naposledy to dokázal pred dvoma rokmi Pittsburgh, ktorý zmazal náskok Detroitu.

"Danny ma perfektne vysunul," opisoval pre nhl.com rozhodujúci okamih Burrows. "Viem, že Tim Thomas sa nebojí žiadnej výzvy a keby som strieľal, tak si myslím, že by moju strelu zastavil. Preto som od prvej chvíle uvažoval, že sa ho pokúsim obísť. Po kľučke som chcel ihneď páliť, ale brankár ma mierne podrazil a na chvíľu som stratil kontrolu nad pukom. Mal som šťastie, že som ho ešte dokázal zozadu zamietnuť do siete," tešil sa hrdina stretnutia.

Chára bol najvyťaženejším hráčom stretnutia, odohral 28:12 minút. Na ľade bol pri štyroch góloch, no prsty mal aj v tom piatom, keďže práve počas jeho vylúčenia Burrows otvoril skóre. Okrem asistencie si najvyšší muž NHL pripísal na konto jednu strelu i jeden mínusový bod.

Tréner Bruins Claude Julien napriek prehre svoje mužstvo pochválil. "Nemyslím si, že je dôvod nemyslieť pozitívne. Nedostali sme sa tak ďaleko len preto, aby sme teraz vešali hlavy. Prehrali sme, ale nie je to koniec sveta. Súper vyhral prvé dva zápasy, využil domácu výhodu, keď sa séria presunie na náš ľad, spravíme to isté aj my," tvrdí.

Aj hráči Canucks boli vo svojich pozápasových vyjadreniach obozretní. "Nič sme zatiaľ nevyhrali," upozorňoval Burrows. "Odohrali sme zatiaľ dva víťazné zápasy - nič viac, nič menej. Súper dokázal, že má skutočne kvalitné mužstvo a som si istý, že na domácom ľade ho publikum nabije energiou. Nebude to ľahké, musíme sa na tretí duel zodpovedne pripraviť," dodal.

Vancouver Canucks - Boston Bruins 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0) - stav série: 2:0
Góly: 13. Burrows (Higgins, S. Salo), 50. D. Sedin (Burrows, Edler), 61. Burrows (D. Sedin, Edler) - 30. Lucic (Boychuk, Krejčí), 32. Recchi (CHÁRA, P. Bergeron). Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:30. Rozhodovali: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Diváci: 18 860.

Vancouver: Luongo - S. Salo, Edler, Rome, Bieksa, Ehrhoff, Alberts - Kesler, Higgins, Raymond - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Lapierre, Hansen, Torres - Malhotra, Oreskovich, Tambellini

Boston: T. Thomas - Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid - P. Bergeron, Marchand, Recchi - Horton, Krejčí, Lucic - Seguin, C. Kelly, Ryder - G. Campbell, Peverley, Paille

• Zdroj: TASR, SITA, nhl.com