VIDEO Vancouver porazil Boston 1:0, v sérii vedie 3:2

Maxim Lapierre sa so spoluhráčmi teší z víťazného góluMaxim Lapierre sa so spoluhráčmi teší z víťazného gólu Zdroj: SITA

VANCOUVER - Hokejisti Vancouveru aj v treťom súboji s Bostonom na vlastnom ľade v rámci vyvrcholenia zámorskej NHL 2010/2011 využili výhodu domáceho prostredia.

V piatkovom celkovo piatom zápase o Stanleyho pohár zvíťazili najtesnejším rozdielom 1:0 vďaka presnému zásahu Maxima Lapierra, ktorý v 45. min pohotovo využil odraz puku o mantinel za bránkou Tima Thomasa, a v sérii hranej na štyri triumfy vedú 3:2. Slovenský obranca hostí Zdeno Chára mal dva strelecké pokusy a do štatistík si pripísal mínusový bod, v akcii bol presne 27 minút.

Prvou hviezdou stretnutia pred 18 860 divákmi v Rogers Arene sa stal gólman "kosatiek" Roberto Luongo, ktorý uspel so všetkými 31 zákrokmi. Zaznamenal už druhý shutout proti "medveďom" a štvrtý vo vyraďovacích bojoch. Prípadné rozhodnutie v prospech Vancouveru sa môže zrodiť už v pondelok v Bostone, kde kanadský tím v predchádzajúcich dvoch dueloch inkasoval dovedna tucet gólov.

Vancouver Canucks - Boston Bruins 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
- stav série: 3:2

Gól a asistencie: 45. Lapierre (Bieksa, Torres).

Rozhodcovia: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller.

Vylúčenia: 5:4. Strely na bránku: 25:31. Divákov: 18.860.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Ehrhoff, Edler, Salo, Tanev, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.
Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, McQuaid, T. Kaberle, Boychuk, A. Ference - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Ryder - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Prvá tretina sa niesla v znamení tlaku hosťujúceho Bostonu, ktorý domácich Canucks prestrieľal 12:6. Príčinou boli najmä tri presilovky, ktoré hrali Bruins. Luongo sa však rozchytal k nevídanému výkonu, čo naznačil dvoma perfektnými zákrokmi pri Bergeronovom teči a následnej dorážke pri vylúčení Torresa už v 2. min. Pri rovnovážnom počte hráčov na ľade hrozil aj Vancouver - strely Higginsa a Glassa však zlikvidoval Thomas. V závere prvého dejstva sa mohli tešiť z prvej presilovky domáci, Burrows však Lucicov zákrok "prifilmoval", a tak arbitri poslali na trestnú lavicu oboch.

V druhej tretine prevzali iniciatívu hráči Vancouveru a súpera prestrieľali 12:9, no Thomas bol rovnako ako spoľahlivý ako Luongo. A keď bola jeho bránka odkrytá, Glass ju netrafil. Rozhodnutie padlo rovnako ako v úvodnom zápase série až v záverečnej tretine. Bieksa s Lapierrom predviedli ukážku hokejovej geometrie v lekcii o uhle dopadu rovnajúcom sa uhlu odrazu. Bieksa pokúšajúci sa o strelu sprava nebol už v dobrom
postavení, tak puk poslal mimo Thomasovej bránky a ten sa od zadného mantinelu odrazil k naľavo číhajúcemu Lapierrovi. Ten bol rýchlejší ako presúvajúci sa gólman Bostonu a Thomas po 110 minútach a 42 sekundách opäť kapituloval.

"Pokúšal som sa bránku netrafiť, veď som nebol od nej ďaleko. Nebol som však v dobrom uhle. Tak som to strieľal na mantinel a dúfal, že sa to dobre odrazí," skonštatoval obranca Vancouveru Kevin Bieksa.

"Mali sme šťastie. Bol to dobrý odraz. Bola to pre nás výzva. Správny zásah v správnej chvíli," sprostredkoval svoje prvé pocity po stretnutí strelec rozhodujúceho gólu. V ostatných 21 sezónach sa zatiaľ víťaz piateho zápasu finálovej série tešil zo Stanleyho pohára v 15 prípadoch, ale až tri z piatich výnimiek z tohto pravidla sa vyskytli v uplynulej dekáde: Colorado (2001), Tampa Bay (2004) a Pittsburgh (2009).

• Zdroj: SITA, ČTK, nhl.com