Rusky majsterkami Európy, vo finále zdolali Turecko

Radosť ruských basketbalistiekRadosť ruských basketbalistiek Zdroj: SITA

LODŽ - Basketbalistky Ruska získali zlaté medaily na majstrovstvách Európy v poľskom Lodži, keď v nedeľňajšom finále zdolali turecké reprezentantky 59:42.

Ruské hráčky mali zápas od začiatku jednoznačne pod kontrolou a najviac dominovali v doskokoch, kde svoje súperky prevalcovali pomerom 53:19. Najlepšou hráčkou finále bola Maria Stepanovová, ktorá zaznamenala double-double, keď dosiahla 18 bodov a 12 doskokov. Favorizované Rusky si okrem titulu majsteriek starého kontinentu zabezpečili aj priamy postup na olympijské hry 2012 v Londýne. Strieborné Turkyne sa spolu s bronzovým Francúzskom, Českom a Chorvátskom predstavia v olympijskej kvalifikácii.

Na tróne vystriedali víťaza z roku 2009 Francúzsko, ktoré v súboji o bronz zdolalo Česko 63:56. Za najužitočnejšiu hráčku záverečného turnaja (MVP) vyhlásili rozohrávačku z tímu nového šampióna Jelenu Daniločkinovú (25). Na nedeľňajšom finále bolo nevšedné, že sa v ňom stretli dva tímy zo základnej A-skupiny šampionátu, ktorá mala sídlo v Bydgoszczi a predstavilo sa v nej aj Slovensko. Zverenky Natálie Hejkovej obom súperom podľahli, Rusku v otváracom zápase šampionátu 18. júna tesne 66:68 a Turecku o deň neskôr hladko 60:76

Po vyrovnanom úvode prevzali taktovku hry favoritky z Ruska a po peknej akcii Stepanovovej si vypracovali štvorbodový náskok 9:5. "Zborná" pokračovala vo výbornom výkone a sériou deviatich bodov v rade viedla už 15:5. Turkyne mali zlý štart, nedokázali kombinovať a nedarilo sa im hlavne v doskokoch. Úvodnú štvrtinu tak prehrali o 11 bodov 8:19. V druhej desaťminútovke viedli Rusky už 24:8, no potom zabrali aj Turkyne a do konca prvého polčasu hrali so svojimi súperkami vyrovnaný zápas. Po akcii Iveginovej dokonca znížili na rozdiel piatich bodov (23:28), no skúsené Rusky do prestávky ešte zvýšili na 33:23. Ich bodová séria sa natiahla aj do druhého dejstva a po troch minútach viedli o sedemnásť bodov 40:23. Turkyne sa už do konca zápasu na výraznejší tlak nezmohli, na svoje súperky jednoducho nemali. Hráčky "Zbornej" si pohodlne strážili náskok a keď ho Turkyne na konci tretej štvrtiny stiahli na 12 bodov, Rusky v úvode tej poslednej zase pridali a zvýšili vedenie na 19. Záver bol už exhibícia nových majsteriek Európy, ktoré triumfovali 59:42.

Ruské basketbalistky od roku 2001 ani raz nechýbali vo finále ME, pričom okrem čerstvého triumfu získali titul aj v Grécku 2003 a Taliansku 2007. Ich dominanciu pod európskymi košmi ešte zvýrazňuje fakt, že od roku 1999 na siedmich po sebe idúcich šampionátoch vždy stáli na stupňoch víťazov (bilancia 3 - 3 - 1). Všetky tri zlaté medaily získala v ruskom drese jedna z najlepších pivotiek sveta Maria Stepanovová (32 rokov, 203 cm), ktorá bola vďaka nedeľňajšej bilancii 18 bodov a 12 doskokov najužitočnejšou hráčkou finálového duelu.

"Som extrémne šťastná. Tretie zlato môže byť moje posledné z európskych šampionátov, keďže na ďalšom sa už nemusím objaviť. Vedeli sme, že proti Turecku musíme hrať rozvážne a využiť našu výškovú prevahu. To sme splnili. Jelena Daniločkinová odviedla skvelú prácu, bola pre nás veľmi dôležitá. Je mladá a talentovaná," citovala oficiálna webstránka ME medzi fanúšikmi mimoriadne obľúbenú dlhovlasú blondýnku "Mášu" Stepanovovú.

"Turkyne vstupovali do finálového súboja po troch víťazstvách za sebou, a tak sme očakávali ťažký zápas, čo sa na ihrisku aj potvrdilo. Majú veľmi dobrý tím, bolo to pre nás skutočne náročné. Výsledok neodráža úroveň boja na palubovke, občas sme mali aj šťastie," skonštatoval na pozápasovej tlačovke tréner Ruska Boris Sokolovskij.

Turecký kouč Ceyhyn Yildizoglu po prehre priznal, že jeho zverenky vedia hrať oveľa lepšie. "Rusky výborne strieľali, čo je neodškriepiteľné, no najvypuklejší rozdiel bol v počte doskočených lôpt (52 - 19). Do šampionátu sme vstúpili zle - prehrou s Litvou v základnej A-skupine - a zle ho aj končíme. Rusku gratulujem, no my sme nehrali tak dobre, ako vieme."

Rusko - Turecko 59:42 (33:23)

Zostavy a body - Rusko: Stepanovová 18 (12 doskokov), Daniločkinová 12, Arťošinová 5, Korstinová 3, Vidmerová 3 (Kuzinová 6, Osipovová 6, Sapovová 4, Ambrosimová 0), Turecko: Vardarliová 10, S. Iveginová 7, Yilmazová 6, Nevlinová 5, Palazogluová 0 (Albenová 8, Caglarová 3, Erdoganová 2, Horasanová 0)
TH: 8/6 - 14/9, fauly: 15 - 13, trojky: 5 - 3, rozhodovali: Pérez Niz (Šp.), Dolínek (ČR) a Glišič (Srb.), 5000 divákov